Lumma BMW X530: hardcore SUV

Tuner Lumma je dobře známý svými výtvory, a to především u Mercedesů. Nyní si ale vzal na mušku novou generaci mnichovského SUV, BMW X5. To dostalo název CLR X530 a jak můžete sami vidět, Lumma se s ním pěkně pohrála.

Nové jsou oba nárazníky, více agresivity dodávají vozu boční prahy a vše podtrhuje zadní difuzor a mohutné koncovky výfuku. Vozu svědčí velká, až 21“ kola, o jejich praktičnosti by se však dalo polemizovat. Interiér se dočkal jen decentních úprav a je třeba říci, že to je jen dobře.

Pod kapotou může být hned trojice agregátů. Klasický třílitrový vznětový šestiválec poskytuje s přeprogramovanou řídící jednotkou výkon 275 koní a točivý moment 600 Nm, TwinTurbo v podobě 3,0sd pak dosahuje výkonu 330 koní a 660 Nm.

Pro nejnáročnější je k dispozici osmiválec o objemu 4,8 litru, který po základní úpravě poskytuje 28 koní oproti sérii navrch. To ale není vše, Lumma nabízí k tomuto motoru také kompresor, který dokáže pomoci až k výkonu 530 koní.

Samozřejmostí je také modifikace podvozku a vyšším výkonům se musely přizpůsobit i brzdy. Je ovšem otázkou, zda tohle vše velké SUV potřebuje, ale to by jsme se jen zbytečně opakovali. I zde platí pravidlo, že co lid chce, to trh nabízí...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumma X530

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků