Lumeneo Smera: nejužší rekordman

Lumeneo Smera je elektromobil, který se kromě nízké hmotnosti pyšní také titulem nejužší automobil světa.

V Ženevě se kromě klasických automobilek objevují také výrobci, kteří mají na svědomí nějaký ten projekt a od velkovýroby mají skutečně daleko. Mezi takové se řadí také společnost Lumeneo se svým modelem poháněným elektromotorem. První zajímavostí na tomto voze je jeho šířka, která dosahuje jen 800 mm - pochopitelně jde o koncepci 1+1. Vůz si již stihnul vysloužit zápis do Guinessové knihy rekordů.

Automobil měří na délku 2450 mm, do výšky 1450 mm a rozvor náprav činí 1700 mm. Pro pohon vozu slouží dvojice elektromotorů, přičemž každý disponuje výkonem 15 kW/20 k. Zdrojem energie jsou Li-Ion akumulátory s kapacitou 10 kWh a jejich hmotnost dosahuje 80 kg. Pohotovostní hmotnost celého vozu ale dosahuje jen 350 kg, takže výhodou je na ta nízké výkony skvělá dynamika -  na stovku se Smera dostane již za 8 vteřin a dosáhne maximální rychlosti 130 km/h.. Akční rádius na jedno nabití představuje 150 km.

Další specialitou je systém řízení. Namísto klasického volantu používá berany ne nepodobně těm v letounech. Podvozek disponuje systémem naklánění, který umožňuje náklon až do 25 stupňů. Vůz je obutý do pneumatik o rozměru 145/70 R14. Ačkoli model v současnosti k dostání není, s výrobou a následními prodeji by se mělo začít již příští rok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumeneo Smera

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 18 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 31 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků