Lumeneo Smera: nejužší rekordman

Lumeneo Smera je elektromobil, který se kromě nízké hmotnosti pyšní také titulem nejužší automobil světa.

V Ženevě se kromě klasických automobilek objevují také výrobci, kteří mají na svědomí nějaký ten projekt a od velkovýroby mají skutečně daleko. Mezi takové se řadí také společnost Lumeneo se svým modelem poháněným elektromotorem. První zajímavostí na tomto voze je jeho šířka, která dosahuje jen 800 mm - pochopitelně jde o koncepci 1+1. Vůz si již stihnul vysloužit zápis do Guinessové knihy rekordů.

Automobil měří na délku 2450 mm, do výšky 1450 mm a rozvor náprav činí 1700 mm. Pro pohon vozu slouží dvojice elektromotorů, přičemž každý disponuje výkonem 15 kW/20 k. Zdrojem energie jsou Li-Ion akumulátory s kapacitou 10 kWh a jejich hmotnost dosahuje 80 kg. Pohotovostní hmotnost celého vozu ale dosahuje jen 350 kg, takže výhodou je na ta nízké výkony skvělá dynamika -  na stovku se Smera dostane již za 8 vteřin a dosáhne maximální rychlosti 130 km/h.. Akční rádius na jedno nabití představuje 150 km.

Další specialitou je systém řízení. Namísto klasického volantu používá berany ne nepodobně těm v letounech. Podvozek disponuje systémem naklánění, který umožňuje náklon až do 25 stupňů. Vůz je obutý do pneumatik o rozměru 145/70 R14. Ačkoli model v současnosti k dostání není, s výrobou a následními prodeji by se mělo začít již příští rok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumeneo Smera

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 87 příspěvků