Lucid potvrzuje příchod modelu Air Sapphire. Podle měření zdolá stovku za 1,89 sekundy a jede až 330 km/h

Lucid Group už v polovině příštího roku přivede na trh nejrychlejší elektrický sedan světa.

Automobilka Lucid Group přivede na trh elektrický sedan, který v automobilovém průmyslu nemá obdoby. Už v srpnu vypustila do éteru první zmínky o plánovaných metách, kterých chce ve finální fázi vývoje dosáhnout. Nyní potvrzuje, že se model Air Sapphire pravděpodobně stane nejrychlejším elektrickým sedanem planety.

Revoluční sedan je osazen trojicí motorů s celkovým výkonem přes 1200 koní. Pro srovnání, současný premiant Tesla Model S Plaid dosahuje výkonu 1033 koní. Air Sapphire konkurenci zřejmě převálcuje i v dalších parametrech, a i v případě, že Tesla obuje příplatková kola a výkonnější pneumatiky.

Závěrečné testy probíhající po celém světě na veřejných komunikacích i závodních okruzích potvrzují, že Air Sapphire dokáže akcelerovat z 0 na 96 km/h za 1,89 sekundy a metu 160 km/h pokoří za 3,87 sekundy. Dále pak může pokračovat až na maximální rychlost 330 km/h. Nutno podotknout, že zmíněný potenciál bude mít sériový vůz bez nutnosti dalších úprav nebo ladění.

Úvodním předpokladem bylo zdolání sprintu na čtvrť míle za 9 sekund. Tento čas značka nepotvrdila, ale vzhledem k dosažení ostatních předpokladů můžeme očekávat, že i tento cíl bude naplněn. Automobilka nezapomíná dodat, že při testech na závodních okruzích dosáhl jejich sedan lepších časů než některé hypersporty.

Na tom má vedle výkonných motorů velkou zásluhu unikátně naladěný podvozek se sportovními tlumiči, tuhými pružinami i pouzdry. Vůz je standardně osazen z výroby karbon-keramickými brzdami. Mezi další stěžejní prvky patří specifický management ABS a kontroly trakce spolu se stabilizací a elektronickým posilovačem řízení. Právě systém vektorování točivého momentu umožňuje dodávat trakci zadním kolům nezávisle i v opačném směru, což dramaticky zvyšuje přilnavost v zatáčkách.

První vozy začnou sjíždět z výrobních linek v první polovině příštího roku. Půjde o limitovanou produkci s kusovou cenou v USA dosahující v přepočtu 6.123.000 Kč.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Diskuze (5) Další článek: Brňáci stvořili úžasnou poctu dakarským motorkám BMW. Názvem uctili šampiona Gastona Rahiera

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,