LPG pohon: vyplatí se?

Co dělat, když vám nafta nevoní a nechcete platit horentní sumy za benzin? Řešení může být jednoduché, jedno z nuch má název LPG.
Seznam kapitol
 1. O čem je LPG, Pár faktů na úvod, Tlakové nádrže a vstřikování plynu
 2. Systém pro přestavbu na LPG: karburátorová auta, auta se vstřikováním
 3. Přestavba vozu, Výhody a nevýhody LPG, Typy přestavby

Snad každý z nás si při výběru nového vozu klade otázku provozních nákladů, ve kterých hraje nezastupitelnou roli také spotřeba. Při malém ročním nájezdu kilometrů se může jednat o zanedbatelnou položku, avšak pokud je sedadlo řidiče vašim druhým domovem a jste nuceni hradit provoz z vlastních nákladů, hraje volba motoru při koupi vozu důležitou roli.

Na světě ročně vycházejí stovky studií zaměřujících se na zásoby ropy. Jedna říká, že je jí dostatek do roku 2035, jiná odhaduje objem ložisek na dalších 70 let. Ať tak či onak, jedno je jisté. Ropa prostě jednou dojít musí a jakožto neobnovitelný zdroj ji bude třeba nahradit. Naštěstí alternativní pohony jsou dnes v módě, a tak se snad nemusíme obávat absolutní ropné krize, která by způsobila, že v úterý se ještě jezdilo, ale ve čtvrtek už bohužel. Když se řeknou alternativní pohony, mnoho lidem se vybaví hybridní automobily, využívající ke klasickému pohonu ještě elektromotoru, jiní si vybaví například solárně poháněné vozy.

Z vlastní zkušenosti ale vím, že pokud padne zmínka o provozu automobilu na plyn, řada lidí jenom ohrne nos. Proč? Odpověď je vcelku jednoduchá. Právě tito lidé si totiž vybaví starou Škodu 120 se žlutým štítkem na zadním okně a zdířkou pod pravým koncovým světlem. Určitě si také vzpomenou na zápach, který byl vždy cítit jakmile soused projel sídlištěm, a proti kterému se jeví vůně čehokoliv kapalného daleko snesitelnější. Dnešní realita je naštěstí zcela jiná. Pojďme si nyní blíže představit úpravu motoru na pohon LPG, protože to není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zdroj www.autoplyncentrum.cz

Pár faktů na úvod

LPG je tlakem zkapalněný propan-butan nesoucí jméno Liquified Petroleum Gas. Kapalný propan-butan je možno tankovat na čerpací stanici pomocí přípojky dálkového plnění vysokotlakým potrubím do tlakové nádrže.

Odpůrci zástavby LPG do automobilu rádi zdůrazňují možné nebezpečí, vycházející z tlakové nádrže při autonehodě. Upřímně, tato tvrzení jsou velice zavádějící a pokud to mám brát z čistě bezpečnostního hlediska, pak je tlaková nádrž naplněná kapalným PB daleko lépe zabezpečená než sériová palivová nádrž automobilu.

Popis systémů LPG se liší dle použití pro různé druhy motorů. V závislosti na vývoji motorů bylo nutno také zdokonalovat přestavby pohonů na plyn, protože nedostačující technická úroveň a následná poruchovost, která byla důsledkem použití zastaralé přestavby užité v moderním motoru, byla neakceptovatelná. Na úvod bych tedy rád připomněl alespoň základní popis pohonu LPG a jeho jednotlivých součástí.

Tlakové nádrže a vstřikování plynu

Následující body definují vlastnosti tlakové nádrže na LPG:

Provozní

 • plynový ventil uzavírá nádrž při vypnutém zapalování
 • odebírání pohonné hmoty z nádrže
 • ukazatele stavu paliva v nádrži

Bezpečnostní

 • plynový ventil uzavírá nádrž při vypnutém zapalování
 • plnění nádrže do max. 80% obsahu
 • zastavení toku paliva při úniku nad 6 litrů za minutu (při poruše potrubí)
 • vypuštění plynu při přetlaku nad 27 bar
 • ruční uzavření přívodu plynu do nádrže a k přípojce dálkového plnění
 • tepelná pojistka odpustí v případě požáru plyn z nádrže

Typy tlakových nádrží (dle tvaru)

 • válcové
 • toroidní (místo rezervy)

Typy tlakových nádrží (dle materiálu)

 • kompozitní
 • ocelové

Nádrž, stejně jako víceúčelový ventil disponuje plynotěsnou schránkou a soustavou odvětrávacích hadic, jež případný úniku paliva odvedou bezpečně mimo prostor automobilu. Nehrozí tím tedy zamoření prostoru cestujících plynem.

Palivo je z tlaková nádrže dováděno potrubím do regulátoru tlaku, který je uložen v motorovém prostoru. Tento regulátor tlaku, neboli výparník způsobuje přeměnu kapalného PB na PB plynné vlivem horkovzdušného okruhu automobilu. Poté palivo putuje do směšovače, kde se mísí s nasávaným vzduchem jež je přiveden vzduchovým filtrem. Vzniká nám tedy palivová směs, kterou je nyní nutno přivést do válců. V případě systému vstřikování je PB přiváděn k jednotlivým válcům do blízkosti benzínových vstřikovačů.

Vstřikovače

 • membránové
 • pístové

Směs je regulována následujícími způsoby

 • škrtícím šroubem (automobily s karburátorem) pro správnou funkčnost a plnění emisních limitů je třeba nastavit optimální polohu. Tato poloha je nastavená pro volnoběžné otáčky i pro zátěž motoru a není ji možné během jízdy měnit.
 • servomotorem ovládaným samostatnou řídící jednotkou (vozidla se vstřikováním benzínového paliva). Pro správnou regulaci bohatosti směsi je nutno zajistit správnou funkčnost samostatné řídící jednotky LPG. Ta využívá k vyhodnocování a řízení stávající signály motoru RPM, TPS, MAP senzor, lambda sondu a další.
 • elektrickými vstřikovači ovládanými samostatnou řídící jednotkou (vozidla se vstřikováním benzínového i plynného paliva). V případě paralelních systémů platí totéž jako u vozidel se servomotorem, v případě sériových systémů je třeba zajistit 100% správnou funkčnost benzínové řídící jednotky.
Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. O čem je LPG, Pár faktů na úvod, Tlakové nádrže a vstřikování plynu
 2. Systém pro přestavbu na LPG: karburátorová auta, auta se vstřikováním
 3. Přestavba vozu, Výhody a nevýhody LPG, Typy přestavby
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 29 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků