Lotus ZAP-X: sportovní elektromobil

Tradiční výrobce sportovních vozů přišel s konceptem elektromobilu. Ten je zásadně odlišný od těch konkurenčních.
Lotus ZAP-X: sportovní elektromobil

Lotus představí za pár dní na výstavě NADA, tedy na setkání amerických prodejců, automobilů nový koncept ZAP-X. Ten vychází z konceptu Lotus APX, který byl představen loni v Ženevě.

Tento koncept byl ukázkou vozu, který lze libovolně přestavět. Základ tvoří podvozek na který lze postavit jakoukoli karosérii a získat tak velmi rychle a levně zcela nový model. A tím je i elektromobil, který postavila na základě Lotusu APX společnost ZAP.

Není neznámou, že velkou nevýhodou elektromobilů je dlouhá doba nabíjení a pak poměrně krátký dojezd. ZAP-X je na tom úplně jinak. Díky speciální elektronice a akumulátorům je nabíjecí doba pouhých 10 minut. Poté již následuje jízda, která může být dlouhá až solidních 560 kilometrů.

Tohoto dojezdu bylo dosaženo i díky absenci klasického motoru. Tím se uvolnil prostor pod přední kapotou, kde jsou umístěny další akumulátory.

O pohon se u tohoto elektromobilu starají rovnou čtyři elektromotory. Ty jsou součástí náboje každého kola a tím se snižují ztráty a zlepšuje celková účinnost. Jejich celkový výkon dosahuje krásných 474 kW (644 k) a díky tomu zvládne ZAP-X zrychlení na stovku za čtyři sekundy a může teoreticky jet rychlosti až 250 km/h.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lotus APX
Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků