Lotus Sport Exige: malý sporťák s nadupaným motorem

Fanoušci automobilky Lotus musejí jásat. Malý sporťák Exige dostal místo sériového čtyřválce o výkonu 141 kW (192 k) a kroutícím momentu 181 Nm pořádný třílitrový šestiválec z regálů koncernu General Motors. Čtyři ventily na válec, řady svírající úhel 56 stupňů, hmotnost 157 kilogramů a perfektní vyladění dává pohonné jednotce výkon 298 kW (405 k) a maximální kroutící moment 398 Nm. Motor se může vytočit až na hranici 8 250 ot.

Karosérie z uhlíkových kompozitů pomohla tomuto kompaktnímu žihadlu snížit hmotnost na konečných 850 kg, čímž se poměr hmotnosti a výkonu dosahuje zajímavých hodnot: výkon 476 koní na tunu; pro srovnání uvádím, že Ferrari Enzo má 490 koní na tunu. O přenos brutální síly na silnici se stará šestistupňová sekvenční převodovka a 280 mm široké zadní pneumatiky na osmnáctipalcových discích z lehkých slitin. Dobré vedení stopy zajišťují 250 mm široká přední kola se sedmnáctipalcovými disky.

O brzdění se starají kotoučové brzdy s průměrem 344 mm a šesti pístkovými třmeny vpředu a 330 mm s čtyřpístkovými třmeny vzadu. Díky většímu motoru vzrostly i rozměry auta. Celková délka dostala dalších 350 mm a šířka 100 mm. Na zádi se objevilo velké přítlačné křídlo, které dodává potřebný přítlak. Bohužel máme špatnou zprávu, Lotus Sport Exige je jen prototyp a zřejmě nikdy nepůjde do sériové výroby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků