Lotus Sport Exige: malý sporťák s nadupaným motorem

Fanoušci automobilky Lotus musejí jásat. Malý sporťák Exige dostal místo sériového čtyřválce o výkonu 141 kW (192 k) a kroutícím momentu 181 Nm pořádný třílitrový šestiválec z regálů koncernu General Motors. Čtyři ventily na válec, řady svírající úhel 56 stupňů, hmotnost 157 kilogramů a perfektní vyladění dává pohonné jednotce výkon 298 kW (405 k) a maximální kroutící moment 398 Nm. Motor se může vytočit až na hranici 8 250 ot.

Karosérie z uhlíkových kompozitů pomohla tomuto kompaktnímu žihadlu snížit hmotnost na konečných 850 kg, čímž se poměr hmotnosti a výkonu dosahuje zajímavých hodnot: výkon 476 koní na tunu; pro srovnání uvádím, že Ferrari Enzo má 490 koní na tunu. O přenos brutální síly na silnici se stará šestistupňová sekvenční převodovka a 280 mm široké zadní pneumatiky na osmnáctipalcových discích z lehkých slitin. Dobré vedení stopy zajišťují 250 mm široká přední kola se sedmnáctipalcovými disky.

O brzdění se starají kotoučové brzdy s průměrem 344 mm a šesti pístkovými třmeny vpředu a 330 mm s čtyřpístkovými třmeny vzadu. Díky většímu motoru vzrostly i rozměry auta. Celková délka dostala dalších 350 mm a šířka 100 mm. Na zádi se objevilo velké přítlačné křídlo, které dodává potřebný přítlak. Bohužel máme špatnou zprávu, Lotus Sport Exige je jen prototyp a zřejmě nikdy nepůjde do sériové výroby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků