Lotus Exige 270E Trifuel: co si dáme dnes?

Motor schopný spalovat dva druhy paliva? Přežitek. Lotus představil sportovní Exige, který dokáže jezdit na druhy hned tři.

Alternativní paliva mají své odpůrce i zastánce. Každopádně se jejich používaní v současnosti řeší víc než kdy předtím. Zajímavá myšlenka se zrodila v hlavách inženýrů Lotusu, kteří se rozhodli, že světu představí sporťák, který dokáže spalovat tři druhy paliva – benzín, etanol i metanol. Exige 270E Trifuel je zde, seznamte se.

Pod kapotou mrštného vozu se ukrývá kompresorem přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,8 litru a výkonu 198 kW/270 k při 8000 otáčkách za minutu. Nízká hmotnost a vysoký výkon mají na svědomí skvělou akceleraci na stovku jen za 4 sekundy. Výhodou je, že tankovat můžete ne jen tři druhy paliva, ale ty můžou být v nádrží v libovolném poměru. Úpravami musel projít palivový systém, nová je řídící jednotka a motor dostal větší vstřikovače.

Exige 270E Trifuel je výsledkem dlouhodobé studie Lotusu zabývající se procesem spalování a expanze ve válcích při použití rozličných paliv. „Zelené“ vozy jsou v současnosti hodně protlačovány a u veřejnosti se dostávají do povědomí stále víc. Boj mezi automobilkami začíná přituhovat i v tomto ohledu. Zajímavé je, že i společnost s menší roční produkcí, jakou Lotus bezesporu je, se snaží v tomto směru pracovat, i když si její vozy mnoho zákazníků zrovna s ekologickými myšlenkami kupovat nepůjde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lotus Exige 270E Trifuel

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků