Lotus Esprit, v němž jezdil Colin Chapman, je na prodej. Má řadu speciálních prvků

Osobní povoz slavného zakladatele britské značky míří k novému majiteli. Klasika s takovou historií určitě nevyjde levně.

Těžko byste hledali klasický silniční Lotus s významnější historií. Do prodeje totiž míří vůz, který říkal pane samotnému zakladateli značky Colinu Chapmanovi. Přesněji jde o třetí sérii Espritu a hned variantu Turbo Esprit z roku 1981, která byla vlastně posledním osobním autem Chapmana před jeho smrtí v prosinci 1982.

Vzácné Lotusy Elise připomínají zlatou éru F1. Odkazují na legendy motorsportu

Vzácné Lotusy Elise připomínají zlatou éru F1. Odkazují na legendy motorsportu

Slavný konstruktér tak s vozem najezdil jen pouhých 6400 km. Esprit byl opečovávaný výhradně u servisní divize Lotusu a perfektní stav si udržel dodnes i po 39 letech. Auto si tehdy Chapman specifikoval samozřejmě podle vlastních přání – stříbrný lak, pruhy a červené nápisy Turbo a také červenou kůží čalouněný interiér.

To však nebylo všechno. Jakožto velký boss automobilky se totiž Chapman nemusel držet nabízeného seznamu výbavy, takže auto bylo speciálně vybaveno například upraveným, nižším podvozkem, odolnějšími brzdovými deskami, změnami na karoserii pro redukci aerodynamického hluku, nechyběl posilovač řízení, klimatizace a podle všeho se jednalo o první Esprit vybavený koly značky BBS.

Lotus opravdu chystá nový dostupnější model. Naposledy v něm využije spalovací motor

Lotus opravdu chystá nový dostupnější model. Naposledy v něm využije spalovací motor

V životě vozu se nicméně za jeho volant posadila prý i tehdejší premiérka Margaret Thatcher nebo pilot F1 ze stáje Lotusu Elio de Angelis. Dodnes se v Chapmanově Espritu vystřídalo hned několik majitelů a ten nynější ho posílá dále do světa.

Současně má tento Lotus s významnou historií najeto okolo 17.700 km. Prodejce Mark Donaldson Ltd zveřejňuje cenu na vyžádání. Jak ale dodává magazín Top Gear, ačkoliv ojetý Turbo Esprit seženete i za méně než 40 tisíc liber (asi 1,2 milionu korun), za tento exemplář má prodejce chtít minimálně jednou tolik.

Lotus

Lotus Cars je britská automobilka zaměřená na výrobu sportovních vozů. V roce 1952 ji v Londýně založil Colin Chapman. Lotus byl a znovu je aktivní také v závodech F1.

Automobilku v úpadku v roce 1994 koupil malajský Proton.

Lotus Elise • Lotus Exige • Lotus Evora • Lotus Evija

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

dnes | Jiří Baborský | 45 příspěvků
TEST Volkswagen Golf GTE 1.4 PHEV: Dobrý přítel bohatého pendlera

Volkswagen Golf GTE

Plug-in hybridní GTE je nejvýkonnější eko verzí Volkswagenu Golf. Slibuje úsporný provoz i vysoký výkon, jak ale funguje v podmínkách české zimy?

včera | Richard Herbich | 25 příspěvků
TEST Kia e-Soul 64 kWh: Sladký život s volty a ampéry i v třeskutých mrazech?

Kia e-Soul 64 kWh

První generace Kie Soul se světu představila už v roce 2008 a pro značku představovala důležitý milník. V té době Kia nabízela vcelku fádně vypadající picanta, ria nebo cee’dy a funky krabička na čtyřech kolech byla konečně vozem, po které bylo možné toužit.

21.  2.  2021 | Richard Herbich | 42 příspěvků