Lotus Esprit, v němž jezdil Colin Chapman, je na prodej. Má řadu speciálních prvků

Osobní povoz slavného zakladatele britské značky míří k novému majiteli. Klasika s takovou historií určitě nevyjde levně.

Těžko byste hledali klasický silniční Lotus s významnější historií. Do prodeje totiž míří vůz, který říkal pane samotnému zakladateli značky Colinu Chapmanovi. Přesněji jde o třetí sérii Espritu a hned variantu Turbo Esprit z roku 1981, která byla vlastně posledním osobním autem Chapmana před jeho smrtí v prosinci 1982.

Vzácné Lotusy Elise připomínají zlatou éru F1. Odkazují na legendy motorsportu

Vzácné Lotusy Elise připomínají zlatou éru F1. Odkazují na legendy motorsportu

Slavný konstruktér tak s vozem najezdil jen pouhých 6400 km. Esprit byl opečovávaný výhradně u servisní divize Lotusu a perfektní stav si udržel dodnes i po 39 letech. Auto si tehdy Chapman specifikoval samozřejmě podle vlastních přání – stříbrný lak, pruhy a červené nápisy Turbo a také červenou kůží čalouněný interiér.

To však nebylo všechno. Jakožto velký boss automobilky se totiž Chapman nemusel držet nabízeného seznamu výbavy, takže auto bylo speciálně vybaveno například upraveným, nižším podvozkem, odolnějšími brzdovými deskami, změnami na karoserii pro redukci aerodynamického hluku, nechyběl posilovač řízení, klimatizace a podle všeho se jednalo o první Esprit vybavený koly značky BBS.

Lotus opravdu chystá nový dostupnější model. Naposledy v něm využije spalovací motor

Lotus opravdu chystá nový dostupnější model. Naposledy v něm využije spalovací motor

V životě vozu se nicméně za jeho volant posadila prý i tehdejší premiérka Margaret Thatcher nebo pilot F1 ze stáje Lotusu Elio de Angelis. Dodnes se v Chapmanově Espritu vystřídalo hned několik majitelů a ten nynější ho posílá dále do světa.

Současně má tento Lotus s významnou historií najeto okolo 17.700 km. Prodejce Mark Donaldson Ltd zveřejňuje cenu na vyžádání. Jak ale dodává magazín Top Gear, ačkoliv ojetý Turbo Esprit seženete i za méně než 40 tisíc liber (asi 1,2 milionu korun), za tento exemplář má prodejce chtít minimálně jednou tolik.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia dostávala v britských médiích celkem dost prostoru. Dokonce vyhrála prestižní anketu.

4.  6.  2020 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

3.  6.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků