Lotus Esprit, legenda se vrátí na silnice již za dva roky

Legendární britský Lotus Esprit se opět vrátí na silnice a to již za dva roky. Stejná informace ovšem přišla již před dvěma roky, kdy se hovořilo o příchodu v roce 2006, a tak je otázka, do jaké míry je nová informace uvěřitelná. Zda je tento datum definitivní, uvidíme na jaře příštího roku, kdy má dojít k představení definitivní podoby vozu.

Co ovšem hraje do karet tomuto termínu jsou novinky z produkce Lotusu. Ten nyní v Ženevě představil platformu VVA (Versatile Vehicle Architecture), která využívá modulární systém a umožňuje využívat části karosérie a dalších dílů z ostatních modelů. Celý tento systém je založen na tom, že části karosérie jdou jednoduše "odšroubovat" a umístit na nový model. Tato jednoduchost výrazně snižuje výrobní náklady a náklady na vývoj. Pro nový model se tak udělají pouze části dílů, které budou unikátní.

Nový Esprit přijde tedy na této platformě s jeho šasi bude složeno z hliníkových části o vysoké tuhosti, což umožní dosáhnout hmotnosti okolo 1 100 kg. Esprit je konstruován tak, aby mohl pojmout jak šestiválec, tak osmiválec. Zmíněny šestiválec by měl být dopován turbodmychadlem a osmiválec by si měl Lotus vypůjčit od automobilky Toyota. Výkon by se měl pohybovat zhruba od 294 kW (400 k) a Esprit by měl zrychlit na stovku pod čtyři sekundy. Maximální rychlost by měla přesáhnou hranici 270 km/h.

Nejnovější informace jsou tak poměrně optimistické a jsou postaveny na reálném základu. Vývoj Espritu není nijak levná záležitost a pro tak malou automobilku bude velmi nákladna. Po představení platformy VVA však již nic nebrání k tomu, aby se Esprit představil v příštím roce.

Klepněte pro větší obrázek
Možná podoba nového Lotusu Esprit
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 50 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků