Lotus Elise SC: přeplňovaný rychlík

Britský Lotus si pro příští rok připravil speciální edici svého malého modelu Elise. Pod kapotou se mu objeví přeplňování.

Nový Lotus Elise SC vychází z klasického modelu Elise S. Tedy z modelu čtyřválcem 1,8 2-ZZ VVTL-i, který běžně poskytuje výkon 136 koní. Agregát dostal ovšem stejné přeplňování kompresorem jako model Exige S a tím bylo dosaženo výrazného nárůstu výkonu. Ten nyní dosahuje hodnoty 217 koní. Stovku zvládne Elise SC za 4,4 s (Elise S 6,3 s), sto šedesát za 10,7 s a dosáhne maximální rychlosti 245 km/h.

Změny u Elise SC ovšem nejsou jen pod kapotou. Díky instalaci nového předního spoileru a nový kol z lehké slitiny, které jsou určeny jen pro tento model, je Elise SC lehce identifikovatelný.

I přes instalaci přeplňování byla zachována velmi nízká hmotnost 903 kg. Je to sice o 43 kg více, než kolik váží Elise S, ale díky nárůstu výkonu a výraznému zlepšení dynamiky se to dá odpustit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Lotus Elise SC
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků