Loremo, velmi úsporné vozy za běžné ceny

Souboje o vozy, které dosahují nejnižší spotřeby, zřejmě nemá konce. Německý výrobce, který se zaměřuje právě na vývoj úsporných vozů, představil v Ženevě další svá díla. Jeho vozy se navíc dočkaly produkčních verzí a rozhodně nejsou drahé.
Loremo, velmi úsporné vozy za běžné ceny

Většina vozů, které jsou představovány jako velmi úsporné, se nikdy nedočkají produkční verze a téměř vždy zůstane jen u studie či konceptu. Navíc se tyto vozy vyznačují velmi futuristickým designem, který lze jen stěží považovat za reálný. Bavorská společnost však připravila úsporný vůz, který si můžete zakoupit a směle závodit v economy run.

Loremo je malý plastový vůz s délkou 3 840 mm, šířkou 1 360 mm a výškou 1 100 mm. Díky požadavku na co nejmenší spotřebu je pak design zcela funkční. Díky tvaru dosahuje součinitele aerodynamického oporu Cx pouze 0,2, což je opravdu výborná hodnota. Díky materiálům, které jsou z větší části plasty, dosahuje hmotnosti pouhých 450 kg. Loremo je pak nabízeno ve dvou variantách LS a GT.

Loremo LS je vybaveno dvouválcovým vznětovým motorem, který je přeplňován turbodmychadlem a dává výkon 15 kW (20 k). Díky minimální hmotnosti a skvělé aerodynamice dosahuje maximální rychlosti 160 km/h a sprintuje na stovku za 20s. Výkon je přenášen přes manuální pětistupňovou převodovku na zadní kola a dojezd na 20 litrovou nádrž se pohybuje okolo 1 300 km. Kombinovaná spotřeba má tedy hodnotu 1,5 l na 100km.

Loremo GT, jak již název říká, je sportovnější a výkonnější verzi. Je dodáváno s tříválcovým vznětovým motorem, který je také přeplňován turbodmychadlem a dává výkon 37 kW (50 k). Díky tomuto výkonu zrychlí na stovku za 9 s a dosáhne neuvěřitelné maximální rychlosti 220 km/h. Kombinovaná spotřeba u této verze má hodnotu 2,7 litru na 100 km.

Loremo je schopno odvést až čtyři pasažéry, ovšem zadní sedadla jsou netypicky otočena proti směru jízdy. Ve standardní výbavě nenajdete téměř nic, ovšem za příplatek je možné vybavit vůz klimatizací, satelitní navigací, palubním počítačem, mp3 přehrávačem, koženým interiérem ad.

Cena za tyto úsporné vozy nejsou nijak přehnané. Za slabší verzi LS zaplatíte 11 000 eur (přibližně 290 000 Kč) a za silnější 14 990 eur (přibližně 430 000 Kč). Pokud ovšem máte o tento vůz zájem, musíte si počkat do roku 2009, kdy budou k dodání první kusy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Loremo LS
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků