Lexus vrátil do auta gramofon. Zatím jen jako koncept, ale skutečně to funguje

S gramofony v autech se koketuje od nepaměti. Lexus to zkusil v 21. století a zapojil do toho hi-tech. Výsledek funguje, ale pro nás zatím není.

Gramofon v autě je ideální příležitost k tomu, abyste si zničili svou oblíbenou desku. Jedna z nejčistších forem přenosu zvuku potřebuje ke správnému fungování určité podmínky, mezi nimiž rozhodně nejsou otřesy a přetížení. Přenoska je totiž na jednotlivé drážky desky jen lehce položená a nemá se čeho chytit. Jen ladně tančí po desce a uspokojuje vaše uši.

I samotná deska může mít problémy (narážky, nerovnosti vzhledem k vyšší teplotě lisování a další), rozhodně tak nepotřebuje, aby ji trápil ještě gramofon. Tato forma přenosu zvuku se ale v 50. letech minulého století stala tak oblíbenou, že bylo jen otázkou času, kdy se ji někdo pokusí dostat do auta.

TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Tak se také několikrát stalo, ale kvůli výše uvedeným problémům nápad nepřežil. Až do teď. Lexus představil nový koncept modelu IS s názvem Wax Edition. Na jeho vzniku se podíleli DJ Madlib, producent Kaytranada a společnost SCPS. Cílem bylo dostat bezpečně do vozu plnohodnotný gramofon.

Aby se gramofon dal v autě používat, dostal samostatnou stabilizaci, která eliminuje náklony a otřesy. Aby s tím měl ale systém co nejméně práce, vyladila automobilka i zavěšení vozu pro co nejkomfortnější jízdu. O reprodukci hudby se stará systém Mark Levinson se 17 reproduktory o celkovém výkonu 1700 W.

TEST Lexus RC F Track Edition (341 kW): Závodní gentlemani ještě nevymřeli

TEST Lexus RC F Track Edition (341 kW): Závodní gentlemani ještě nevymřeli

Gramofon je vyrobený v 3D tiskárně a umí přehrát desky o plné velikosti, tedy 30 cm. Lexus IS Wax Edition není na prodej a ani nebude. Bude se vystavovat na různých eventech jako ukázka toho, co je možné. Třeba se ale někdy v budoucnu objeví gramofon jako příplatková položka, uvidíme.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera