Lexus UX 300e oficiálně: První elektromobil Lexus je více eko, ale méně crossover

Příští elektromobil značky Lexus již bude mít zcela novou platformu. Ten první ale mačká maximum z té současné.

Na začátku minulého týdne nás Lexus nalákal na svůj první elektromobil. Nyní už se nemusí skrývat za pouhé ukázky a vystavuje se v celé své kráse na právě probíhajícím autosalonu v Číně. Právě v Číně se totiž čekají jeho největší prodeje. Mimo Čínu ale bude dostupný i v Evropě a Japonsku. 

První elektromobil automobilky Lexus je derivátem crossoveru UX. Přesně tento scénář předpověděl před rokem magazín AutoGuide, když vyšťoural název UX 300e u nově registrovaných názvů značky. Na první pohled ale elektrickou verzi asi jen tak nepoznáte. 

Poznávacím znamením může být nápis u zadního kola nebo čtvercové víčko nádrže, kam se připojuje nabíjecí kabel. Elektrická verze má také o 2 cm nižší světlou výšku, jinak je ale téměř totožná s hybridem, respektive konvenčním motorem poháněnou variantou. Minimum změn je i v interiéru, kde jiný je pouze přístrojový štít.

Lexus odstranil veškeré spalovací pohonné ústrojí a osadil UX elektromotorem o výkonu 150 kW (204 koní) a točivým momentem 300 N.m. V podlaze se ukrývá baterie o kapacitě 54,3 kWh, která crossoveru vydrží na ujetí 400 kilometrů (NEDC). Vůz je možné dobíjet u 50kW nabíječky, kdy proces nabití trvá padesát minut. 6,6kWh domácí nabíječka to zvládne za sedm hodin.

Elektrické ústrojí je samozřejmě o něco těžší. UX 300e váží 1900 kilogramů, hybridní verze 250h je tedy o více než 200 kilogramů lehčí. Úpravou tak prošel i podvozek, aby byl jízdní komfort elektromobilu na stejné úrovni, jako u ostatních verzí. Na trh se Lexus UX300e dostane příští rok. České ceny zatím nejsou známy.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Diskuze (11) Další článek: Tesla Cybertruck oficiálně: Musk opět šokuje! Sci-fi pick-up ujede přes 800 km

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,