Lexus si nedělal srandu: luxusní čtyřkolka je tady! Spaluje vodík a točí přes 10 tisíc otáček

Lexus před nedávnem překvapil konceptem terénní čtyřkolky s označením ROV. Nyní nám dokazuje, že si opravdu nedělal srandu.

Konzervativní japonská automobilka konečně více přibližuje své netradiční vodíkové vozidlo. Rozměry tohoto volnočasového stroje činí 3120 mm x 1725 mm x 1800 mm. Soustava terénního zavěšení je zakrytovaná, stejně tak jako zásobník na vodík v zadní části vozidla. Lexus si dal také záležet, aby vozidlo neslo jeho designový jazyk.

Přední světlomety a zadní svítilny jsou tvarované do písmene L. Přední maska má typický tvar osobních vozů Lexus. Automobilka také upřesňuje, že v útrobách vozu se nachází vodíkový spalovací motor o objemu 1,0 litru s vysokotlakým zásobníkem na stlačený vodík, který je dávkován systémem přímého vstřikování vodíku do spalovací komory.

Lexus dále zdůrazňuje, že se nejedná o absolutně bezemisní provoz, protože motor i nadále spaluje olej, i když v zanedbatelném množství. Výkon je stále neznámý, ale fotografie interiéru alespoň odhaluje otáčkoměr končící číslem dvanáct, s červeným polem před jedenáctkou. Dále jsou tu skořepinová sedadla, jednoduchý displej před řidičem a čtyřbodové bezpečnostní pásy.

„Lexus ROV je naší odpovědí na stále vyšší zájem o venkovní aktivity a dobrodružného ducha zájemců o luxusní produkty. V roli koncepčního modelu spojuje naši touhu vyvíjet i produkty zaměřené na životní styl s nepolevujícím hledáním nových technologií podporujících uhlíkovou neutralitu. Nabízí nejen mimořádně atraktivní jízdní vlastnosti, ale díky svému vodíkovému motoru i prakticky nulové emise,“ říká Spiros Fotinos, ředitel společnosti Lexus Europe.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Váš názor Další článek: Nové DS 4 odhaluje české ceny. Výbavou je rozmanité, nabídne diesel i plug-in hybrid

Témata článku: , , , , , , , , , , ,