Lexus první obětí „automobilového“ viru?

Sada žárovek, lekárnička, výstražný trojúhelník, antivirový program. Myslíte, že v tomto výčtu něco přebývá? Nenechte se mýlit, doba, kdy si k  novému vozu budeme muset pořídit také pořádný antivirus, je možná blíže, než jsme čekali. Ruská společnost Kaspersky Labs, zabývající se tvorbou antivirových programů, tvrdí, že byla zákazniky oslovena s dotazem, jak odvirovat palubní systémy několika vozů značky Lexus – LX470, LS430 a Landcruiser 100, které měly být infikovány skrze mobilní telefon.

Firma předpokládá, že u těchto vozů došlo k nakažení navigačních systémů přes bezdrátové spojení Bluetooth. Navigační systémy Lexusů totiž mohou být po propojení s mobilním telefonem využívány jako hands-free, a právě touto cestou měly být viry přeneseny z mobilů postavených na operačním systému Symbian. U těch nejsou viry ničím novým a již dříve svět obletěly zprávy o červech napadajících právě tyto chytré mobily. Zatím není jasné, jaký operační systém Lexus používá pro své navigace, společnost se k celé věci doposud nevyjádřila.

Dobře víme, že viry umějí nadělat v našich počítačích hodně paseky, možné důsledky napadení palubního systému automobilu nějakým zákeřným virem raději nechci ani domýšlet. Otázkou zůstává, nakolik jde v současné době o reálnou hrozbu a nakolik o snahu o zviditelnění ze strany společnosti Kaspersky Labs. Ať je to tak či onak, věc nelze brát na lehkou váhu. Stále více automobilů používá více či méně složité palubní počítače propojitelné s venkovním světem, a ty se jako takové stanou dříve nebo později obětí tvůrců počítačových virů.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 14 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků