Lexus první obětí „automobilového“ viru?

Sada žárovek, lekárnička, výstražný trojúhelník, antivirový program. Myslíte, že v tomto výčtu něco přebývá? Nenechte se mýlit, doba, kdy si k  novému vozu budeme muset pořídit také pořádný antivirus, je možná blíže, než jsme čekali. Ruská společnost Kaspersky Labs, zabývající se tvorbou antivirových programů, tvrdí, že byla zákazniky oslovena s dotazem, jak odvirovat palubní systémy několika vozů značky Lexus – LX470, LS430 a Landcruiser 100, které měly být infikovány skrze mobilní telefon.

Firma předpokládá, že u těchto vozů došlo k nakažení navigačních systémů přes bezdrátové spojení Bluetooth. Navigační systémy Lexusů totiž mohou být po propojení s mobilním telefonem využívány jako hands-free, a právě touto cestou měly být viry přeneseny z mobilů postavených na operačním systému Symbian. U těch nejsou viry ničím novým a již dříve svět obletěly zprávy o červech napadajících právě tyto chytré mobily. Zatím není jasné, jaký operační systém Lexus používá pro své navigace, společnost se k celé věci doposud nevyjádřila.

Dobře víme, že viry umějí nadělat v našich počítačích hodně paseky, možné důsledky napadení palubního systému automobilu nějakým zákeřným virem raději nechci ani domýšlet. Otázkou zůstává, nakolik jde v současné době o reálnou hrozbu a nakolik o snahu o zviditelnění ze strany společnosti Kaspersky Labs. Ať je to tak či onak, věc nelze brát na lehkou váhu. Stále více automobilů používá více či méně složité palubní počítače propojitelné s venkovním světem, a ty se jako takové stanou dříve nebo později obětí tvůrců počítačových virů.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků