Lexus první obětí „automobilového“ viru?

Sada žárovek, lekárnička, výstražný trojúhelník, antivirový program. Myslíte, že v tomto výčtu něco přebývá? Nenechte se mýlit, doba, kdy si k  novému vozu budeme muset pořídit také pořádný antivirus, je možná blíže, než jsme čekali. Ruská společnost Kaspersky Labs, zabývající se tvorbou antivirových programů, tvrdí, že byla zákazniky oslovena s dotazem, jak odvirovat palubní systémy několika vozů značky Lexus – LX470, LS430 a Landcruiser 100, které měly být infikovány skrze mobilní telefon.

Firma předpokládá, že u těchto vozů došlo k nakažení navigačních systémů přes bezdrátové spojení Bluetooth. Navigační systémy Lexusů totiž mohou být po propojení s mobilním telefonem využívány jako hands-free, a právě touto cestou měly být viry přeneseny z mobilů postavených na operačním systému Symbian. U těch nejsou viry ničím novým a již dříve svět obletěly zprávy o červech napadajících právě tyto chytré mobily. Zatím není jasné, jaký operační systém Lexus používá pro své navigace, společnost se k celé věci doposud nevyjádřila.

Dobře víme, že viry umějí nadělat v našich počítačích hodně paseky, možné důsledky napadení palubního systému automobilu nějakým zákeřným virem raději nechci ani domýšlet. Otázkou zůstává, nakolik jde v současné době o reálnou hrozbu a nakolik o snahu o zviditelnění ze strany společnosti Kaspersky Labs. Ať je to tak či onak, věc nelze brát na lehkou váhu. Stále více automobilů používá více či méně složité palubní počítače propojitelné s venkovním světem, a ty se jako takové stanou dříve nebo později obětí tvůrců počítačových virů.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 56 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků