Lexus LS 600h: hybridní postrach dvanáctiválců přichází

Lexus představil nový model LS 600h na tiskové konferenci v rámci autosalonu v New Yorku. Hybridní pohon, který sestává z elektromotoru a vidlicového osmiválce, dodává vozu výkon 320 kW (435 k) a troufá si tak do boje s svanáctiválcovými verzemi BMW 7 nebo Audi A8. Boj o eso z es začne ještě letos.
Lexus LS 600h: hybridní postrach dvanáctiválců přichází

Systém Lexus Hybrid Drive aplikovaný v modelu LS 600h vychází koncepčně z modelů RX 400h a GS 450h. V novém sedanu je vidlicový osmiválec o objemu 5,0 l kombinován s elektromotory a při výkonu srovnatelném s dvanáctiválci (320 kW, 435 k) má pořád spotřebu jako moderní V8.

Výkon se přenáší pomocí nově vyvinuté elektronicky řízené převodovky s plynulým převodem (E-CVT) na všechna čtyři kola. Díky nejnovějším technologiím a extrémně nízké hladině hluku bude LS 600h jedním z nejtišších sériových automobilů, které kdy byly vyrobeny.

Vůz o celkových rozměrech 5 030 x 1 875 x 1 475 mm má rozvor necelé tři metry (2 970 mm), což jej řadí k těm největším limuzínám. Lexus bude opět vybaven špičkovými elektronickými pomocníčky, mezi kterými bych vyzdvihnul Advanced Pre-Collision System (APCS), obdobu Pre-Safe Systému od Mercedesu. LS 600h bude u tohoto bezpečnostního prvku využívat dvou kamer a radarového snímače na přídi, ze kterých bude počítač vyhodnocovat možné krizové situace. Další kamera bude v interiéru na sloupku řízení a bude snímat obličej řidiče. Kdyby se náhodou stalo, že by osoba za volantem dostatečně nevěnovala pozornost dění před vozem, APCS vyšle akustický a vizuální signál řidiči. Zároveň se změní převodový poměr řízení, brzdový systém bude reagovat maximální účinností a předepnou se bezpečnostní pásy.

Mezi komfortní prvky bude patřit díky prodlouženému rozvoru více místa na zadních sedadlech, čtyřzónová automatická klimatizace se zvlhčováním vzduchu, elektricky nastavitelná všechna sedadla nebo multifunkční audiosystém se satelitní navigací. V Americe se vlajková loď Lexusu bude prodávat již letos v říjnu, Evropa se nového sedanu LS 600h dočká až na jaře 2007.

Tip: Podívejte se, jak hybridní pohon funguje, testovali jsme Lexus RX 400h.


Lexus LS 600h

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků