TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?
Radosti
Dokonalý design
Luxusní a kvalitní interiér
Skvělá spotřeba
Perfektní jízdní vlastnosti
Starosti
Malý kufr
Občasné cukání převodovky při rozjezdech
Pomalé přepínání dálkových a potkávacích světel
9  /10

Jestli něco Japonci umí, je to nalákal nadšené milovníky automobilů na koncept sporťáku a pak držet jazyk za zuby. Uvedu dva konkrétní příklady: Toyota GT86 kabrio, před kterou jsem už téměř před osmi lety stál na ženevském autosalonu s otevřenou pusou a doufal, že ji jednou budu řídit. Nestalo se tak. Druhým je koncept Lexus LC Convertible, otevřená verze jednoho z nejlepších grand tourerů současnosti. Představil se na začátku roku 2019 v Detroitu a ještě dlouho poté nebylo oficiálně jasné, zda nejde jen o tahák pozornosti bez šance na výrobu. V tomto případě to dopadlo dobře.

Největší radost přišla koncem loňského roku, kdy se Lexus LC Convertible oficiálně představil na autosalonu v Los Angeles. Vypadá božsky, navíc mu výrobce dopřál jenom to nejlepší. 3,5litrový hybrid si nechal pro kupé a nabídku motorů kabria celosvětově omezil na pětilitrový osmiválec. České ceny vozu známe už od června letošního roku, k prvnímu setkání na naší půdě však došlo až začátkem října a do redakce Autorevue se otevřené LC dostalo o další měsíc později. I kdyby to ale bylo během zimy, neváhal bych ani chvilku a stejně stáhnul střechu. Tohle auto je totiž zhmotněný sen.

Je něco krásnějšího?

Co se kabrioletů týče, neměl zatím Lexus moc šancí se pořádně předvést. Model SC 430 vypadal zvláštně už v době jeho vzniku (ale co z toho, stejně bych ho chtěl) a Lexus IS C jezdil ještě v době, kdy byly u kabrioletů v módě hodně velké a vysoké zadky. Oba vozy měly společný prvek: plechovou skládací střechu, která tehdy byla trendem po celém světě.

Lexus LC je uměním už ve formě kupé a po stažení střechy vypadá jako luxusní člun na kolech. Hned v úvodu dorazil i v limitované verzi Regatta Edition, pro Českou republiku však byl vyhrazen jediný exemplář. Plátěná střecha je vytvořena ze čtyř vrstev a konstrukci má řešenou tak, aby bylo plátno po natažení zcela hladké a podpůrné profily nevytvářely nechtěné boule. Možná vám to připadá jako detail, ale i malé vlnky by se mohly podepsat na hluku v interiéru během jízdy. Lexus uvádí, že je plátěná střecha lehčí než pevná u kupé, a proto má kabrio i nižší těžiště.

Střechu můžete mít černou, nebo béžovou, zvolit si lze i barvu podšívky (černá, okrová). Ostatně celá nabídka Lexusu LC Convertible je poměrně jednoduchá (tři výbavy, tři barevné provedení interiéru, jedenáct laků karoserie) a třeba v porovnání s BMW řady 8 a Mercedesem třídy S nedává tolik prostoru pro individualizaci. Osobně si myslím, že existuje jenom malinká šance, že se na světlech setkáte se stejně nakonfigurovaným autem. A i kdyby, rozhodně byste se nemuseli cítit trapně. Čím víc Lexusů LC na jednom místě, tím lépe – tohle u mě platí už od roku 2017.

S Lexusem LC mám odjakživa jeden velký problém. Když se na něj dívám zvenku, nemůžu jej zároveň řídit, a když jej řídím, nemůžu se kochat tím, jak vypadá. Ani v nejmenším jsem se nedivil tomu, kolik lidí se snažilo kabrio na silnici dojet, aby si jej mohli prohlédnout. Takhle to bude pořád dokola, nikde se s ním neschováte. Jasně, dojem budí i osmičkové BMW, osobně mám ale za to, že nikdy nedosáhne takové elegance jako otevřené LC.

Až na jeden malý detail je interiér shodný s výchozím kupé. Na mysli mám elegantně zakomponovaný panel s ovladači pro stahování střechy a všech bočních oken najednou. Najdete ho pod krytem před středovou loketní opěrkou. Stažení střechy zabere 15 sekund, natažení o sekundu déle, a to i za jízdy do rychlosti 50 km/h. Je to koncert pro širokou veřejnost, po jehož skončení zůstane na scéně buď nádherné kupé, nebo ještě hezčí kabriolet. Navíc je fajn, že se na tuhle akci nemusíte připravovat. Střecha totiž fyzicky nezasahuje do kufru a není proto nutné manipulovat s žádnou dodatečnou přepážkou jako u spousty dalších kabrioletů.

Kabrio přesto nemá tak velký kufr jako kupé. Se 149 litry je ještě o 48 litrů menší a při balení věcí na víkendový výlet musíte déle přemýšlet, co s sebou vzít a co ne. Chápu ty, kteří se po otevření zadního víka pousmáli. A všechna čest těm, kteří našli tlačítko pro otevření kufru, šikovně schované v pravé zadní svítilně. Kufr je prostě malinký, kdybyste se ale pro LC Convertible nerozhodli jenom kvůli tomu, věřím, že toho bude spíše dříve než později litovat.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Diskuze (28) Další článek: Ve Zlíně vyrábí úžasná šlapací autíčka. Na zakázku postaví Felicii i embéčko

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,