Lexus GS450h: divoký hybrid (první let)

Považujete hybridní vozy za falešnou modlu ekologických fanatiků? Pak jste nezkusili Lexus GS450h. Sleťte si s námi.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Jak funguje hybridní pohon
  2. Drtivá dynamika, A okouzlující spotřeba
  3. Pan dokonalý? Bohužel ne, Kvalitní limuzína
  4. Závěr, Plusy a Minusy, Cenové a technické parametry
  5. Kompletní fotogalerie vč. nepublikovaných snímků (80 foto)

Někteří budoucnost věští, jiní se jí pokoušejí vytvářet. Mezi ty druhé se řadí lidé od Toyoty, kteří jsou již mnoho let aktivní v oblasti alternativních pohonů pro osobní automobily. Kdysi vsadili na hybridní pohon, tedy pohon kombinující spalovací a elektromotor. A v této oblasti to dotáhli velmi daleko. Zatímco většina ostatních automobilek o podobných řešení teprve uvažuje nebo je zkouší, Toyota je prodává.

Po oťukávání možností v poněkud futuristickém Priusu, který je příliš drahý na to, aby oslovil šetřílky, a příliš nezajímavý na to, aby oslovil kohokoli jiného než fanoušky moderní techniky, přišla Toyota na, z mého pohledu, geniální myšlenku – použít hybridní pohon nikoli jako alternativu úsporného (chcete-li dieselového) motoru, ale jako prostředek, jak při zachování vysoké míry komfortu získat co nejvíce výkonu s co nejnižší spotřebou. Pokud vám má slova nejdou do hlavy, řeknu to jednoduše – hybridní pohon je dnes příliš drahý na to, aby byl rentabilně prodejný v běžných autech nižších tříd, ale co je příliš drahé na to, aby oslovilo náročnou klientelu? Nic, pokud je to dost dobré. Toyota tak nastěhovala své hybridní myšlenky ke své luxusní značce Lexus a dala tak vzniknout postupně dvěma modelům – RX 400h a GS 450h. Oba společně vynikají především mimořádnou dynamikou, pružností, nízkou spotřebou a emisemi a v neposlední řadě tím, co chybí dieselové konkurenci – špičkovým akustickým komfortem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lexusu GS rozhodně nechybí šarm, ať už je hybridní nebo ne

Hybridní RX jsme otestovali již dříve, nyní se nám dostal do rukou sedan vyšší střední třídy GS s označením 450h, kde ono "h" naznačuje, že se jedná o vůz s hybridním pohonem. Článek berte spíše jako rozsáhlé první dojmy, na zjištění všech podrobností jsme vůz měli příliš krátce. Přesto se vám pokusíme co nejpodrobněji zprostředkovat všechny nabyté dojmy a postupně zjistit, zda je hybridní pohon budoucností nebo slepou větví vývoje automobilismu.

Jak to vlastně funguje?

Na tomto místě jsem původně chtěl detailně popisovat fungování hybridního pohonu, ale po přečtení našeho testu Toyoty Prius jsem došel k závěru, že bych pouze kopíroval starší článek. Proto budu o něco stručnější.

Systém v Lexusu GS je zcela totožný s tím v Priusu, pouze s rozdílem, že „titěrné motůrky“ nahrazují pořádní svalovci. O konvenční část se stará šestiválec o objemu 3,5 litru s výkonem 218 kW při 6400 ot. a točivým momentem 368 Nm v 4800 ot. Ten je doplněn elektromotorem o výkonu 147 kW a točivém momentu 275 Nm pracujícím při napětí 650 V. Dalšími důležitými prvky elektrické části jsou generátor nabíjejícího proudu a Nikl-metal hydridové akumulátory, které jsou uloženy nad zadní nápravou. Bohužel tak zmenšují zavazadlový prostor a spolu s celým hybridním systémem také citelně zvyšují hmotnost vozu. Právě v těchto dvou faktorech zřejmě najdeme největší slabiny 450h. Ale nepředbíhejme.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dynamicky ztvárněnou záď si dobře prohlédněte, až vás bude GS předjíždět, budete mít na bližší zkoumání proklatě málo času... --- Hybridní verzi rozeznáte nejen podle označení GS 450h zádi, ale i podle nápisu hybrid na bočních lištách.

Kombinovaný výkon pohonného systému činí maximálně 250 kW a díky převodovce E-CVT jej na zadních kolech můžete mít k dispozici prakticky kdykoli s (dle mého subjektivního soudu) relativně malými ztrátami v převodovém ústrojí. V praxi celý systém funguje ve čtyřech režimech: 1) rozjezd, při kterém vždy pracuje pouze elektromotor, 2) jízda stálou rychlostí nebo mírná akcelerace, což je ponecháno výlučně na spalovacím motoru, 3) prudká akcelerace, kdy pracují oba motory současně a 4) zpomalení či brzdění, při čem vstupuje do hry zejména výše zmíněný generátor. Jeho úlohou je přeměna energie u jiných vozů ztracené v podobě tepla v elektřinu. Zapojení generátoru simuluje brzdění motorem a pomáhá při brzdění. Zmíněný proces se odborně nazývá rekuperace (zkuste si to říci nahlas párkrát po sobě). 

Zní to jednoduše, ale přesně v tomto se skrývá veškeré kouzlo GS 450h, které je velmi působivé a nechalo ve mě, jakožto v člověku „znuděného“ ježděním desítkami a stovkami aut všemožných typů a výkonů, velmi hluboké pocity.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Jak funguje hybridní pohon
  2. Drtivá dynamika, A okouzlující spotřeba
  3. Pan dokonalý? Bohužel ne, Kvalitní limuzína
  4. Závěr, Plusy a Minusy, Cenové a technické parametry
  5. Kompletní fotogalerie vč. nepublikovaných snímků (80 foto)

bazar

Lexus GS 3
Rok výroby: 2010
Stav: 154 447 km
Cena: 314 000 Kč
Lexus RX 3,5
Rok výroby: 2013
Stav: 96 007 km
Cena: 620 000 Kč
Lexus GS 3
Rok výroby: 2001
Stav: 110 758 km
Cena: 130 000 Kč
Toyota Land Cruiser 3
Rok výroby: 2004
Stav: 161 758 km
Cena: 330 000 Kč
Toyota Auris 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 133 185 km
Cena: 226 000 Kč
Toyota Avensis 2,2
Rok výroby: 2012
Stav: 220 666 km
Cena: 220 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků