Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů

Na počátku úspěšné spolupráce stály tváří v tvář dvě značky, které ve svých oborech představovaly a také dnes představují absolutní technologickou špičku – automobily japonské značky Lexus a americký výrobce domácí audiotechniky Mark Levinson®. K uzavření „manželství“ mezi těmito premianty došlo v době, kdy Lexus představil studii svého modelu SC 430.
 
V roce 1998 usoudili technici značky Lexus, že nadešla správná chvíle učinit další významný krok na cestě k dokonalosti. Od samotného počátku vědecky studovali každý zvuk spojený s vozem Lexus, od kultivovaného zvuku motoru až po zvukovou odezvu při zavírání dveří. Vše muselo být naprosto dokonalé. O nemenší úroveň dokonalosti usilovali i v případě audio systému. Ten měl za úkol zaručit co nejvyšší věrnost reprodukce, a stát se jakousi nadstavbou špičkových domácích audio systémů. 
Při plnění tohoto nelehkého úkolu se technici obrátili na světově proslulou firmu Mark Levinson® z Bedfordu ve státě Massachusetts, fungující pod korporací Harman International. Společnost Mark Levinson®, jejíž počátky se datují do roku 1972, uváděla jako první na trh v oboru audio vysoce kvalitní polovodičové zesilovače, CD přehrávače a číslicově analogové referenční procesory. Mark Levinson® měl tak ideální kvalifikaci pro splnění vysokých nároků na vozy prémiové značky Lexus.
 
Specialisté obou firem museli od začátku překonávat zásadní problémy. Jedním z důvodů, proč dodavatelé špičkových komponent se vstupem na trh audio systémů pro automobily tak váhali byla skutečnost, že akustika interiéru jakéhokoli osobního vozu je technicky vzato skutečnou noční můrou. Na tónový rozsah i věrnost reprodukce útočí celá řada faktorů, například nevhodná prostorová charakteristika, aerodynamický zvuk, hluk od vozovky i mechanické zvuky vozidla. V roce 2000 se však ve vozech Lexus objevil první prémiový audio systém Mark Levinson®. Výsledkem byla jednomyslně kladná reakce ze strany odborných medií i zákazníků. Začala tak nová etapa spolupráce na prémiové úrovni.
 
 
LEXUS LS 460: Audio Mark Levinson®  s referenčním zvukem
 
V nedávné době začala firma Mark Levinson® aktivně upravovat kvalitu audio systému pro zcela nový model Lexus LS 460. Technici od Mark Levinson® vždy zdůrazňovali, že jejich systémy mohou fungovat dle jejich představ jen díky legendární vysoké úrovni odhlučnění v interiérech vozů Lexus. S příchodem modelu LS 460 se výjimečná tichost uvnitř vozu ještě více zdokonalila, a pro zlepšování přenosu zvuku v interiéru se tak otevřel další prostor. Z „prémiového“ zvuku se tak po několika letech usilovného výzkumu a vývoje stal zvuk „referenční“.
 
Pro model LS 460 je k dispozici nový audiosystém Mark Levinson® Reference Surround Sound System, který poskytuje nejlepší hudební a zvukovou kvalitu, jakou lze v současné době v osobním automobilu dosáhnout. Více než 2000 hodin hudebních zkoušek v laboratoři i v provozu vedlo k optimálnímu nastavení systému Mark Levinson® Reference Surround Sound System pro specifické akustické vlastnosti kabiny nového Lexusu LS 460.
 
Lexus používá v současnosti akustická čelní skla a pečlivě situované tlumicí materiály (dokonce i ve slunečních clonách) a k tomu celý další sortiment důmyslných prvků pro tlumení rezonancí, nicméně současná technika pro snížení hluku jde dokonce nad rámec aerodynamického tunelu i externích akustických laboratoří a zároveň nahlíží i pod kapotu. Výsledek je jednoznačný – tam, kde dříve bylo patrné lehké „ševelení“, je dnes šum za normálních provozních podmínek prakticky nezjistitelný.
 
Do tohoto výjimečného prostředí byly optimálně začleněny jednotlivé komponenty referenčního audio systému Mark Levinson®. Systém skládající se z 15kanálového zesilovače o výkonu 450 W s celkem 19 reproduktory byl upraven na míru vnitřním rozměrům i akustice vozu. Díky použití samostatných a plně digitálních kanálů ke všem reproduktorům bylo prakticky odstraněno veškeré zkreslení i časové zpoždění. To je hlavní výhodou reprodukce audio signálu v referenční kvalitě. Při práci na tomto systému technici úspěšně přizpůsobili metody používané autory těch nejdůmyslnějších systémů pro ozvučení koncertních sálů. Výsledkem je takový audio systém, kde nezáleží na vaší momentální pozici ve voze. Vždy si můžete vychutnat dokonalou čistotu systému Mark Levinson® Reference Surround Sound System, ze které vás až zamrazí v zádech.
 
Klíč k mimořádné výkonnosti systému spočívá v 19 reproduktorech (z nich 12 je unikátních pouze pro tento systém), z nichž každý byl zakázkově konstruován pro určitou akustickou charakteristiku a umístění v kabině nového Lexusu LS 460. Systém zahrnuje sedm 25 mm tweeterů, sedm 100 mm středových reproduktorů, dva 150 x 230 mm woofery, dva 160 mm woofery a jeden 250 mm subwoofer.
 
Reproduktory značky Mark Levinson® používají celou řadu pokrokových materiálů, konstrukčních technologií a geometrie, aby se dosáhlo špičkových výsledků. Vynikající ovládání energie a trvanlivosti za všech nejméně příznivých podmínek zajišťují na Zemi vzácné magnety z neodymu, železa a bóru, tweetery používají čistou titanovou membránu a polypropylenové sloučeniny pro hnací ústrojí, speciální lepidla, velké kmitací cívky s velkou impedancí.
 
Kromě toho mají 160mm woofery, středové reproduktory a tweetery kovový kužel a geometrii ve tvaru klenby, což poskytuje větší pevnost a menší hmotu. Mezi zvukové přednosti patří vysoké rozlišení, přirozenější dynamika, harmonická bohatost a celková muzikálnost.
 
Díky sofistikovanému audio softwaru MLS, který zajišťuje přenos zvuku systémem reproduktorů o 7.1 kanálech, slyší zvuk i cestující vzadu ze všech stran, nejen jak je obvyklé pouze zezadu. Také se pro pasažéry ukládá oblíbené nastavení MLS pro všechny zdroje zvuku. K tomu si připočtěte technologii pro automatické vyvažování zvuku (ASL) udržující stálou hlasitost po celou dobu jízdy a uvidíte, že jen těžko najdete jiný stejně uklidňující, stimulující či uspokojivý způsob poslechu.
 
Ve spojení s barevnou multifunkční obrazovkou EMV (Electro Multi Vision) a obrazovkou vzadu poskytuje systém Mark Levinson® Reference Surround Sound System majitelům vozu LS 460 jedinečný zážitek z prostorového pětikanálového zvuku při přehrávání hudby, hudebního videa a DVD filmů v luxusním prostředí interiéru nové vlajkové lodi značky Lexus.
 
Systém Mark Levinson® Reference Surround Sound je plně kompatibilní s CD, CD-R, DTS 5.1, DVD video a DVD audio (pomocí obrazovky EMV a zadní obrazovky), stejně tak jako s hudebními soubory MP3 a WMA nahranými na CD nebo DVD. Kompatibilita formátu zahrnuje dvoukanálové stereo (analogové a PCM), dvoukanálový prostorový zvuk (Surround Sound), Dolby Digital 5.1 a DTS 5.1 (z DTS 5.1 CD, DVD videa a DVD audio disků).
 
Můžeme tedy konečně považovat zvuk v novém modelu Lexus LS 460 za plně srovnatelný se špičkovým domácím audio systémem? Elektronická a vědecká měření dokazují, že ano. V Lexusu ale věří, že spousta audiofilů si to osobně ráda vyzkouší. A rádi k tomu dodávají, že určitě nebudou zklamáni.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
 
Popiska k fotodokumentaci (Hi-Res)
 
 
Audio systém ve zkratce:
Středo pásmový zvuk reprodukuje celkem sedm nově vyvinutých reproduktorů o průměru 100 mm s kovovým kuželem. Ty jsou sladěny s vysoko tónovými reproduktory 25 mm s kuželem z titanu. Všechny tyto optimálně umístěné dvojice reproduktorů se podepisují na reprodukci s přesnou barvou zvuku, bez ohledu na přidělení kanálů. Dosahuje se tak nižšího zkreslení mezi kabely, nulového časového zpoždění a přenosu tonality v celých 360 stupních zvukového prostoru.
 
K vytvoření vyšší dynamiky napomáhají dva nově navržené basové reproduktory s vlastním napájením a invertovaný subwoofer 250 mm, přičemž všechny komponenty mají napájení 100 W z jednotlivých kanálů odbočovacího zesilovače. Je tak zajištěno, že nižší rozsahy tónů a efekty ve filmech budou reprodukovány bez zkreslení či nežádoucího zabarvení.
 
Obr.
Mark Levinson® Reference Surround Sound system – 19 reproduktorů
 
Rozmístění reproduktorů
A. Dvou pásmový systém vpředu (10 cm středový reproduktor/ 2,5 cm tweeter) x 2
B. Dvou pásmový systém uprostřed (10cm středový reproduktor/ 2,5 cm tweeter)
C. 6x9‘‘ woofer x 2
D. 2,5 cm tweeter v zadních dveřích x 2
E. 10 cm středový reproduktor v zadních dveřích x 2
F. 16 cm woofer v zadních dveřích x 2
G. Dvou pásmový satelitní systém (10 cm středový reproduktor/ 2,5 cm tweeter) x 2
H. 25 cm subwoofer
TEST Renault Mégane R.S.: Hraboš přetáčivý

Renault Mégane R.S.

Renault Sport si s novým Méganem vyhrál docela jinak než u předchozích generací. Kvůli tomu jej ale ještě netřeba zatracovat.

9.  8.  2018 | Milan Lažanský | 28 příspěvků
TEST Ford Focus 1.5 EcoBoost ST-Line: Konečně zase baví!

Ford Focus 1.5 EcoBoost ST-Line

Nejnovější Ford Focus přichází dvacet let po uvedení modelu jako takového. Pro první test jsme zvolili nejsilnější, nejsportovnější, ale nikoliv nejdražší provedení ST-Line. Výkon 182 koní přitom produkuje pouze tříválcový motor!

7.  8.  2018 | Jan Mička | 139 příspěvků
TEST Honda PCX 125 vs. začátečník: Trapas hned na začátku!

Skútr Honda PCX 125

Skútr s motorem o objemu 125 kubických centimetrů můžete už pěkných pár let řídit pouze s řidičákem na auto. Je ale bezpečné vypustit „jednostopého eléva“ přímo do pražského provozu? To jsem se rozhodl vyzkoušet na vlastní kůži.

4.  8.  2018 | Jan Mička | 36 příspěvků