Levná Tesla Model Y se začala vyrábět nečekaně rychle. Brzy dorazí i do Evropy!

Základní verze s dojezdem 370 kilometrů by se měla dostat pod milion korun.

S automobilkou Tesla se to má takto: Elon Musk s velkou slávou představí nový model, zákazníkům se novinka líbí a předobjednávky se začnou chrlit. Poté probíhá opravdu dlouhý proces uvedení do výroby a následně předávání netrpělivým zákazníkům. Krásným příkladem je Model Y, který byl oznámen před necelým rokem a zákazníci stále čekají.

Tesla Cybertruck už má i vlastní garáž. Může stát vedle domu, ale i na Marsu

Tesla Cybertruck už má i vlastní garáž. Může stát vedle domu, ale i na Marsu

Nicméně nebudou čekat dlouho. Výroba tohoto elektrického crossoveru již začala a na konci jara by měl čtvrtý model americké automobilky dorazit na trh. Tento krok spoustu zákazníků překvapil, protože zahájení výroby se odhadovalo až na konec letošního roku.

Zájemci z Evropy budou muset oproti Američanům čekat o trochu déle, protože objednávky na náš kontinent se budou vyřizovat až v létě. Neznamená to samozřejmě, že nás Tesla odsunula na druhou kolej. Naopak, nových modelů bude mít náš trh dostatek po roce 2021, kdy by se měla dokončit německá továrna značky. 

Výroba nyní probíhá v kalifornském Fremontu a na oficiálních stránkách značky již najdete plnohodnotný konfigurátor. Tesla Model Y startuje na částce 52.990 dolarů (1.213.000 Kč). Za tyto peníze dostanete crossover s dojezdem 504 kilometrů na jedno nabití a silným elektromotorem, který zajistí stovku pod pět vteřin. Automobilka dojezd vozů nyní zvětšila díky pokročilému pohonu všech kol.

Elon Musk dokázal, co ještě nikdo před ním. Ovládl nejdůležitější platformy světa

Elon Musk dokázal, co ještě nikdo před ním. Ovládl nejdůležitější platformy světa

V nabídce je i verze Performance, která při zachování stejných hodnot dojezdu dokáže zrychlit na stovku za tři a půl sekundy. Samozřejmě je o něco dražší a zákazníci za ní zaplatí o 180.000 korun víc. K dispozici bude i verze Standard s dojezdem 370 kilometrů a příznivější cenovkou devět set tisíc korun, nicméně na stránkách zatím není. 

Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 31 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků