Letos skončí platnost stovek tisíc řidičáků

Řidičská oprávnění, která byla vydána před koncem roku 2000, pozbudou koncem letošního roku platnost. Pokud takový řidičák máte, neměli byste s jeho výměnou otálet. Mohlo by se vám stát, že budete před koncem roku stát dlouhé fronty, případně se na vás vůbec nedostane řada.

Staré řidičáky totiž mají stále ještě stovky tisíc řidičů, mnozí o nutnosti výměny ani neví. Např. pražský magistrát má na starost něco málo přes 700 tisíc oprávnění, z nichž bylo vyměněno jen cca 40 procent. Pokud by se lidé rozhodli měnit řidičský průkaz až v prosinci, nastal by na magistrátu kolaps.

Nové řidičské průkazy již nejsou papíry velikosti občanky zatavené v průhledném plastu, ale malé karty velikosti kreditky. Mají modrorůžovou barvu, nesou logo Evropské unie s označením CZ a černobílou fotografii. Za standardních podmínek mají platnost deset let.

Poznámka: Návrh novely na prodloužení platnosti starých řidičských průkazů dosud nevstoupil v platnost a možná už ani nevstoupí.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků