Letos se do ČR doveze rekordní počet ojetin

Dovoz ojetých vozů ze zahraničí stále roste a v letošním roce bude vůbec nejvyšší v historii. Jen za prvních 11 měsíců letošního roku se do České republiky dovezlo 131 000 ojetin z ciziny a během prosince by toto číslo mělo stoupnout až ke 150 tisícům. Dovoz ojetých vozů tak definitvně jasně překonává prodej těch nových, kterých bylo mezi osobními prodáno letos do listopadu pouze 117 tisíc.

Zelenou dovozu ojetin dal především vstup Česka do Evropské unie, který odstranil celní bariéry a zjednodušil veškerou administrativu spojenou s dovozem. Názory na to, zda jde o fakt pozitivní či negativní se různí. Vzhledem k tomu, že průměrné stáří českych aut je téměř 14 let a auta starší 15 let tvoří přes 35 procent veškerého českého autoparku, je třeba se na dovoz aut s průměrným stářím pod 7 let dívat pozitivně. Širšímu počtu zákazníků se tak otevírá možnost pořídit si lepší, bezpečnější a ekologičtější automobil, než ten jimi právě požívaný. Ačkoli bychom všichni byli rádi, kdyby průměrné stáři aut bylo ještě nižší, není pochyb o tom, že číslo 7 je lepší než 14...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků