Příběh původního Batmobilu fascinuje dodnes. Svůj si můžete postavit i doma

Jedním z hlavních filmových hrdinů na čtyřech kolech z 80. let je bezesporu i Batmobile. Nyní si jej můžete postavit doma.

Když se v kinech v roce 1989 objevil první novodobý Batman, začala úžasná éra nočního ochránce Gothamu. Režie se tenkrát zhostil Tim Burton a na každé vteřině filmu je znát jeho temný, umělecký a do detailů propracovaný rukopis. Není tak divu, že se snímek s Michaelem Keatonem (Batman) a Jackem Nicholsonem (Joker) stal jedním z nejuznávanějších filmů všech dob.

Nejlepší filmy pro milovníky aut: Všechny tyto snímky byste si neměli nechat ujít

Nejlepší filmy pro milovníky aut: Všechny tyto snímky byste si neměli nechat ujít

Na filmu bylo snad nejvíc cool auto, ve kterém Batman jezdil. Navrhl jej umělec Julian Caldow, člověk, který se později podílel i na tvorbě filmů jako Trója, Soudce Dredd, Souboj Titánů nebo i Rychle a Zběsile 6 (někde se udává, že za autem stojí Anton Furst. Ten měl ovšem na starosti Gotham jako takový). Vůz zkonstruoval sochař Keith Short se sochařem a modelářem Eddiem Butlerem. 

Na základech tehdejšího Chevroletu Impala vznikly celkem dva exempláře. První je v Petersonově muzeu v Los Angeles, kde se mimochodem za pár týdnů představí i nový Volkswagen ID Space Vizzion. Druhý má ve své soukromé sbírce filmový producent a bývalý kadeřník Jon Peters. Pod kapotou je původní motor V8 Chevrolet. Studio si však vymyslelo vlastní specifikaci, kterou najdete níže.

Nový Defender můžete mít doma za pár korun. Jen s ním raději nebourejte

Nový Defender můžete mít doma za pár korun. Jen s ním raději nebourejte

Zadní část vozu je volně inspirovaná speciálním autem Fiat Turbina s tryskovým pohonem. Mezi speciální superhrdinské vybavení se řadily i dva rotační kulomety M1919 a kompletní hlasové ovládání. Malá zajímavost: funkce neprůstřelných štítů ve filmu není žádný speciální efekt. Za účelem scény byl vytvořen speciální model, který se za obyčejný batmobile vyměnil technikou Stop Motion. Scénu si můžete pustit dole v článku.

Společnost LEGO nyní uvedla přesně tento batmobile jako stavebnici. Respektive jde o dvě stavebnice. Ta první je 60 cm dlouhá a skládá se z 3306 dílků. Druhá je určena pro děti a je o polovinu menší. Cena za větší by se měla pohybovat okolo 6000 Kč. Myslete na to, když budou ty Vánoce...

Batmobile 1989: technické údaje
Motor Tryskový
Výkon [k] 10000
Točivý moment [N.m] 2373
Palivo Kerosin
Zrychlení 0-100 km/h [s] 3,8
Maximální rychlost [km/h] 530
Vzdálenost skoku [m] 2220
Délka [mm] 6622
Šířka [mm] 2398
Výška [mm] 1300
Rozvor [mm] 3581
Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

dnes | Jan Mička | 8 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 113 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků