Příběh původního Batmobilu fascinuje dodnes. Svůj si můžete postavit i doma

Jedním z hlavních filmových hrdinů na čtyřech kolech z 80. let je bezesporu i Batmobile. Nyní si jej můžete postavit doma.

Když se v kinech v roce 1989 objevil první novodobý Batman, začala úžasná éra nočního ochránce Gothamu. Režie se tenkrát zhostil Tim Burton a na každé vteřině filmu je znát jeho temný, umělecký a do detailů propracovaný rukopis. Není tak divu, že se snímek s Michaelem Keatonem (Batman) a Jackem Nicholsonem (Joker) stal jedním z nejuznávanějších filmů všech dob.

Nejlepší filmy pro milovníky aut: Všechny tyto snímky byste si neměli nechat ujít

Nejlepší filmy pro milovníky aut: Všechny tyto snímky byste si neměli nechat ujít

Na filmu bylo snad nejvíc cool auto, ve kterém Batman jezdil. Navrhl jej umělec Julian Caldow, člověk, který se později podílel i na tvorbě filmů jako Trója, Soudce Dredd, Souboj Titánů nebo i Rychle a Zběsile 6 (někde se udává, že za autem stojí Anton Furst. Ten měl ovšem na starosti Gotham jako takový). Vůz zkonstruoval sochař Keith Short se sochařem a modelářem Eddiem Butlerem. 

Na základech tehdejšího Chevroletu Impala vznikly celkem dva exempláře. První je v Petersonově muzeu v Los Angeles, kde se mimochodem za pár týdnů představí i nový Volkswagen ID Space Vizzion. Druhý má ve své soukromé sbírce filmový producent a bývalý kadeřník Jon Peters. Pod kapotou je původní motor V8 Chevrolet. Studio si však vymyslelo vlastní specifikaci, kterou najdete níže.

Nový Defender můžete mít doma za pár korun. Jen s ním raději nebourejte

Nový Defender můžete mít doma za pár korun. Jen s ním raději nebourejte

Zadní část vozu je volně inspirovaná speciálním autem Fiat Turbina s tryskovým pohonem. Mezi speciální superhrdinské vybavení se řadily i dva rotační kulomety M1919 a kompletní hlasové ovládání. Malá zajímavost: funkce neprůstřelných štítů ve filmu není žádný speciální efekt. Za účelem scény byl vytvořen speciální model, který se za obyčejný batmobile vyměnil technikou Stop Motion. Scénu si můžete pustit dole v článku.

Společnost LEGO nyní uvedla přesně tento batmobile jako stavebnici. Respektive jde o dvě stavebnice. Ta první je 60 cm dlouhá a skládá se z 3306 dílků. Druhá je určena pro děti a je o polovinu menší. Cena za větší by se měla pohybovat okolo 6000 Kč. Myslete na to, když budou ty Vánoce...

Batmobile 1989: technické údaje
Motor Tryskový
Výkon [k] 10000
Točivý moment [N.m] 2373
Palivo Kerosin
Zrychlení 0-100 km/h [s] 3,8
Maximální rychlost [km/h] 530
Vzdálenost skoku [m] 2220
Délka [mm] 6622
Šířka [mm] 2398
Výška [mm] 1300
Rozvor [mm] 3581

Chevrolet

Chevrolet byl založen v roce 1911 v Detroitu. Od roku 1918 je součástí skupiny General Motors, kde byl v pozici konkurenta Fordu T.

V Evropě se pod značkou Chevrolet prodávají především vozy Daewoo. Značky Corvette a Cadillac jsou distribuovány odděleně.

Chevrolet Spark • Chevrolet Aveo • Chevrolet Cruze • Chevrolet Malibu • Chevrolet Trax

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

včera | Richard Herbich | 59 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 80 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků