Legendární Yugo jako elektromobil dává smysl. Takto ho vidí nezávislý designér

Návrat známého jména samozřejmě nevypadá zrovna reálně, ačkoliv představa je to slušná.

Yugo od původně jugoslávské Zastavy má ve světě malých a levných automobilů docela legendární status. Ostatně nenajdete mnoho socialistických vozů, které v 80. letech minulého století chtěly ambiciózně zaujmout i publikum v USA. Není tak překvapením, že globální jiskru starého hatchbacku si někteří dokážou představit rovněž v současnosti.

Fiat, Jeep a RAM se spojili s nadací Bono Voxe. Speciální edice (RED) pomohou v boji s AIDS

Fiat, Jeep a RAM se spojili s nadací Bono Voxe. Speciální edice (RED) pomohou v boji s AIDS

Samozřejmě, trh malých vozů do města se v postupně vydává cestou elektrického pohonu. Od nezávislého designéra Dejana Hristova z Makedonie přichází render moderní reinterpretace Yuga jakožto dostupného elektromobilu. Od původní modelové řady si Hristov vypůjčuje některé stylistické prvky i třídveřovou karoserii.

Jinak ale myšlenka elektrického Yuga působí zamračenějším dojmem, nechybí zde LED osvětlení vpředu i vzadu, široké blatníky a místo klasických zrcátek tu dokonce najdete kamery. V každém případě už nejde o jednoduchou krabičku na kolech, ale stylově vypadající elektromobil po vzoru dnešní produkce.

Fiat Punto se dočká nástupce. Využije základ Peugeotu 208 a Opelu Corsa

Fiat Punto se dočká nástupce. Využije základ Peugeotu 208 a Opelu Corsa

S příbuzností Yuga a Fiatu si lze nakonec představit, že by nový elektromobil využil techniky dnešního koncernu Stellantis, který u svých značek včetně Fiatu míří k elektrické budoucnosti. Po ukončení činnosti automobilky, bankrotu v roce 2017 a přechodu společnosti se závodem v Srbsku do rukou dřívější skupiny FCA je však velmi nepravděpodobné, že bychom o znovuzrození jména Yugo někdy v nebližší budoucnosti slyšeli.

Fiat

Fiat (zkratka z Fabbrica Italiana Automobili Torino) je největší italská automobilka. Byla založená v roce 1899 a vyráběla také motory, vojenská auta nebo letadla. Fiat v roce 2009 uzavřel partnerství s americkým Chryslerem, od roku 2021 spadá do skupiny Stellantis.

Fiat 500 • Fiat 124 Spider • Fiat Panda •  Fiat PuntoFiat Tipo • Fiat 500L • Fiat 500X • Fiat 500C

TEST VW Caddy Maxi California 2.0 TDI: Boží chatka na kolech za super peníze

VW Caddy Maxi California 2.0 TDI DSG

Základními lidskými potřebami je mít kde se vyspat, zůstat v teple a najíst se. S Californií to jde snadno a každý den jinde.

24.  10.  2021 | Richard Herbich | 16 příspěvků
Za volantem Chevrolet Corvette C1: Je to kousavá mrcha, nebo pohodlné GT?

Chevrolet Corvette C1

Chevrolet Corvette 1. generace je skutečná kráska. Po nastartování ale vymění něžnost za získání respektu širokého okolí. Je třeba se této nespoutané elegance bát?

23.  10.  2021 | Vladimír Kadera
TEST Mercedes-Benz EQA 250: Zlatíčko do zásuvky jen pro holky? Tak to pozor!

Mercedes-Benz EQA 250

Nejlevnější model rodiny EQ automobilky Mercedes-Benz působí spíše jako auto pro holky. Byla by ale škoda ho takhle povrchně škatulkovat. Obzvláště, když jeho vlastnosti ocení i chlapáci.

22.  10.  2021 | Jan Mička | 6 příspěvků