Legenda je zpět! Suzuki Hayabusa se vrací s řevem 190 koní v 9700 otáčkách

Jeden z nejznámějších motocyklů světa se vrací na scénu. Znovuzrozená hayabusa je pořád stejně krásná.

Hayabusa je jednostopým ekvivalentem Bugatti Veyron. Se jménem, které se v Japonsku používá pro sokola stěhovavého, přišla v roce 1999 jako honosný hrdina do boje japonských a evropských motocyklů a dokázala vyvinout rychlost 312 km/h. Stala se tak nejrychlejším motocyklem na světě.

Prvenství vydrželo dlouho, protože krátce po uvedení modelu se výrobci dohodli na omezení maximální rychlost nových modelů na 299 km/h. Raději se tak honili silou a ovladatelností, než aby stále zrychlovali a provokovali tak vlády s tím, že jsou jejich výrobky až příliš rychlé a tudíž i velmi nebezpečné.

Tento unikátní motocykl skrývá vnitřnosti z klasické Jawy 350. Postavili ho Němci

Tento unikátní motocykl skrývá vnitřnosti z klasické Jawy 350. Postavili ho Němci

Emisní normy nakonec způsobily, že se legendární hayabusa musela stáhnout z trhu, protože by její třináctistovka neprošla. Nebylo to ale na dlouho, výrobci zasedli k rýsovacímu prknu a připravili svůj legendární motocykl na prodej i v této nelehké době. Je tu tedy zbrusu nové Suzuki Hayabusa, které odstartuje své prodeje na konci února v Evropě.

Třetí generace má čtyřválcový motor o objemu 1,3 litru o výkonu 140 kW (190 koní) v 9700 otáčkách za minutu a 150 N.m točivého momentu v 7000 otáčkách. Na délku má 2180 milimetrů a suchá váží 264 kg. Maximální rychlost se již drží na gentlemanské dohodě, tedy pod 300 km/h. Ve výbavě najdete diodové světlomety a zadní svítilny, asistent rozjezdu do kopce, tempomat i aktivní omezovač rychlosti.

Kalk AP je motorka pro boj s pytláky v Africe. Je elektrická a nesmyslně drahá

Kalk AP je motorka pro boj s pytláky v Africe. Je elektrická a nesmyslně drahá

Motocykl má celkem 550 nových součástek. Má také vylepšené šasi, větší brzdy a lepší tlumiče. Na českých stránkách výrobce nové Suzuki Hayabusa v době psaní tohoto článku nebylo, britské zastoupení ale za jeden kousek chce 16.499 liber, tedy v přepočtu 486.225 korun.

Suzuki

Suzuki je japonský výrobce automobilů a motocyklů. Michio Suzuki založil v roce 1909 společnost vyrábějící tkací stroje, první prototyp automobilu vznikl až v roce 1937.

Suzuki má své továrny i v Indii, Pákistánu nebo Maďarsku, spolupracuje s řadou automobilek.

Suzuki Ignis • Suzuki Swift • Suzuki Vitara • Suzuki S-Cross

TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

dnes | Vladimír Kadera | 17 příspěvků
TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

28.  2.  2021 | Richard Herbich | 34 příspěvků
Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

25.  2.  2021 | Jiří Baborský | 72 příspěvků