Všimnout si můžeme denních světel či mlhovek po čtyřech v rozích nárazníku s výrazným vstupem vzduchu, aerodynamických křidélek a také dopředu vytaženého lízátka. Zdroj: Toyota

Všimnout si můžeme denních světel či mlhovek po čtyřech v rozích nárazníku s výrazným vstupem vzduchu, aerodynamických křidélek a také dopředu vytaženého lízátka. Zdroj: Toyota

Během defilé ke stoletému výročí závodu se mezi historickými vozy představí vítězné speciály Toyoty Gazoo Racing v původním stavu, s nimiž se před zraky davů projedou Alex Wurz a Kazumi Nakadžima. Zdroj: Toyota
Objeví se zde také vodíkový závodní koncept Corolly, který zápasil v seriálu Super Taikyu. Zdroj: Toyota
Toyota Prius (2023) Zdroj: Toyota Česká republika
Toyota Prius (2023) Zdroj: Toyota Česká republika
29
Fotogalerie

Toyota chystá na Le Mans premiéru tajemné novinky. Bude to ostrý GR Prius?

Slavný závod na 24 hodin bude pro japonskou automobilku oslavou jejích závodních úspěchů. Připomene historii a pochlubí se novým konceptem.

Ještě než začne na okruhu La Sarthe 24 hodin plných soubojů o vítězství ve slavném vytrvalostním klání, pro diváky a fanoušky je připraven zajímavý program. Během defilé ke stoletému výročí závodu se mezi historickými vozy představí vítězné speciály Toyoty Gazoo Racing v původním stavu, s nimiž se před zraky davů projedou Alex Wurz a Kazumi Nakadžima. Objeví se zde také vodíkový závodní koncept Corolly, který zápasil v seriálu Super Taikyu.

Pro fanoušky značky chystá značka premiéru zatím tajemného konceptu, na nějž láká snímkem předního nárazníku za roletou garáže. Podle automobilky bude vybaven systémy, které byly vyvinuty na závodním okruhu – podle umístění senzorů a dalších indicií se dá odhadovat, že půjde o nový Prius v provedení GR. Všimnout si můžeme denních světel či mlhovek po čtyřech v rozích nárazníku s výrazným vstupem vzduchu, aerodynamických křidélek a také dopředu vytaženého lízátka.

Nedá se čekat, že by v potenciální sériové podobě šlo o okreskový nebo okruhový speciál, jako je tomu u ostrého GR Yarisu nebo GR Corolly, kterou v Evropě oficiálně nekoupíte. Mohlo by se ale jednat alespoň o provedení GR Sport, které značka nabízí u některých svých modelů.

Potěšující je, že vedle stylových doplňků vnitřku i vnějšku do nich Toyota ve spolupráci s Gazoo Racing montuje i specifické pružiny a tlumiče, výztuhy a upravené řízení. U nového Priusu, který ve své plug-in hybridní podobě nabídne 164 kW a jako paralelní hybrid až 144 kW, by tak mohlo jít o moc pěkné svezení.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Doporučujeme

Články odjinud