Land Rover Discovery Sport zbourá statistiky [první jízdní dojmy]

Automobilka Jaguar Land Rover by chtěla v dohledné době začít prodávat na českém trhu více než tisíc vozů ročně. Díky novému Discovery Sport je téměř jisté, že se jí to povede.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Prozatím staré motory
  2. Jízda: Má potenciál, Interiér je dalším z argumentů
  3. Chce být moderní, Verdikt, Technické údaje
  4. Fotogalerie

Dejme tomu, že se vám líbí Evoque. Jeho kouzlu není těžké propadnout, vždyť přece tak skvěle vypadá a ještě lépe jezdí. Jenže pak jste si ho šli vyzkoušet a problém byl na světě. Máte v plánu na zadních sedadlech občas někoho vozit a Evoque vzadu nabízí hodně málo prostoru. Co teď?

Až do nedávna jste museli v takovém případě vyrazit ke konkurenci, protože nejbližší možná alternativa z dílny Land Roveru byla velká Discovery, což už je přeci jen dražší auto, případně byste mohli sáhnout po Freelanderu, který ale nevypadá zdaleka tak dobře. Jenže tomu je konec. Land Rover už přijímá objednávky na novou Discovery Sport, což je přesně model, který má takové zákazníky uspokojit.

Land Rover Discovery Sport je tady. Dostal techniku z RR Evoque

Land Rover Discovery Sport je tady. Dostal techniku z RR Evoque

Land Rover o své novince nemluví jako o praktičtější náhradě za Evoque jen tak. Obě auta mají mnoho společného a vyrábět se budou také na stejné výrobní lince. Discovery Sport si převzala platformu a motory, nicméně paedsát procent dílů je nových. Největším rozdílem je kromě přepracované karoserie především prodloužený rozvor (2741 mm vs. 2660 mm) a také přítomnost jiné zadní nápravy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design kombinuje Evoque s typickými prvky pro Discovery. Výsledek se bude líbit. 

Ta nese označení jako Integral Multi-Link a představena byla spolu s Jaguarem XE. Výhodou má být kromě nižší hmotnosti nápravy jako takové a většímu zdvihu kola především její relativně malé nároky na prostor. A protože Land Rover od počátku zamýšlel Discovery Sport jako sedmimístné auto, bylo použití této kompaktní nápravy v podstatě nutností.

Model Discovery Sport jako takový jsme si představili (včetně všech podrobností) už minulý rok po statické prezentaci, takže můžeme obvyklé úvody vynechat a rovnou usednout za volant. Za prvním svezením jsme vyrazili do okolí Salcburku a nutno podotknout, že nám tentokrát počasí hodně přálo. Celý testovací den hustě sněžilo.

Land Rover Discovery Sport se představil České republice (první dojmy)

Land Rover Discovery Sport se představil České republice (první dojmy)

Prozatím staré motory

Když se Discovery Sport objevilo poprvé, byl jsem trochu zklamaný, protože pod kapotu zamířily staré motory, které měl i končící Freelander. Ty nové z řady Ingenium Discovery Sport dostane, ale Land Rover chtěl auto začít prodávat co nejdříve. Jaguar XE, který přijde rovnou s novými čtyřválci, dorazí do prodeje o něco později a důvodem je právě výroba nových motorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Discovery Sport má prozatím pod kapotou staré motory, ale i ty se zde prezentují ve velmi dobrém světle. Nové jednotky řady Ingenium dorazí příští rok. 

Kromě toho má být v koncernu Jaguar Land Rover prvně jmenovaná značka tou, která přináší technické novinky, takže se úplně nehodilo, aby hned s tím stejným dorazil i Land Rover. Kdo chce Discovery Sport s novými čtyřválci, ten si bude moci v létě pořídit eD4, která dostane naftový diesel Ingenium jako první. Vše ostatní bude následovat s dalším modelovým rokem. Jinak řečeno, do roka a do dne dostane Discovery Sport první technický facelift.

Společnost Jaguar Land Rover představuje motory řady Ingenium

Společnost Jaguar Land Rover představuje motory řady Ingenium

Vyplatí se čekat na Ingenium? To je zajímavá otázka, na kterou neznám odpověď, protože jsem s novými motory ještě nejezdil. Pro ty, kteří čekat nechtějí, mám ale dobrou zprávu. Přítomnost staršího naftového čtyřválce pod kapotou této novinky můžete poznat v podstatě pouze podle trochu vyšší spotřeby. Vše ostatní je v absolutním pořádku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na prezentaci byly k dispozici pouze vrcholné naftové verze SD4. Takové Discovery Sport má dynamiky více než dost a motor nabízí perfektní odhlučnění. 

Mluvím především o chodu motoru. Na prezentaci byly k dispozici výhradně vrcholné verze SD4, což znamená diesel s výkonem 140 kW (190 koní). Vzpomínám si, jak jsem v testu Range Roveru Evoque kritizoval hrubý chod dieselu, který se prostě na prémiovou kategorii nenosí. Nic takového v novém Discovery Sport nečekejte. Motor je příkladně tichý a maximálně kultivovaný. Když napíšu, že o něm při jízdě nevíte, nejsou to žádné přehnané pohádky. 

Očekávat můžete samozřejmě i solidní dynamiku. Ostatně by bylo smutné, kdyby tomu u vrcholné verze bylo jinak. Co se spotřeby týká, tam mohu sloužit pouze orientačním údajem 7,3 l/100 km při jízdě ustálenou rychlostí 100 – 120 km/h. Tohle číslo se týká verze osazené devítistupňovým automatem. S manuálem jsme jezdili po totálně zasněžených okreskách, kde nemělo význam spotřebu nějak sledovat. To si necháme na klasický test.

Test Range Rover Sport SDV8: Nádherná zbytečnost

Test Range Rover Sport SDV8: Nádherná zbytečnost

Devítistupňová automatická převodovka má původ od ZF a v rámci prvních kilometrů se prezentovala naprosto plynulým řazením. Při 130 km/h motor netočí ani 1800 otáček. Mimochodem v interiéru při této rychlosti pořád panuje maximální ticho. Šestistupňový manuál dostal přesné řazení a relativně krátké dráhy. Vadit by snad mohl pouze větší odstup při přeřazení z dvojky na trojku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Prozatím staré motory
  2. Jízda: Má potenciál, Interiér je dalším z argumentů
  3. Chce být moderní, Verdikt, Technické údaje
  4. Fotogalerie

bazar

Land Rover Range Rover Evoque 2,2
Rok výroby: 2013
Stav: 35 760 km
Cena: 720 000 Kč
Land Rover Freelander 2,2
Rok výroby: 2009
Stav: 151 321 km
Cena: 222 000 Kč
Land Rover Freelander 2,2
Rok výroby: 2010
Stav: 100 209 km
Cena: 270 000 Kč
Land Rover Freelander 2,2
Rok výroby: 2007
Stav: 213 004 km
Cena: 153 000 Kč
Land Rover Discovery 2,7
Rok výroby: 2007
Stav: 258 712 km
Cena: 230 000 Kč
Land Rover Range Rover Evoque 2
Rok výroby: 2012
Stav: 44 957 km
Cena: 780 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test: Ford Fiesta je stále řidičskou volbou, univerzálem bez vad ale ne

Ford Fiesta

Naší recenzí tentokrát prošla nová generace Fordu Fiesta.

dnes | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Kabriolet versus kupé: O kolik se zvýší spotřeba při jízdě s otevřenou střechou?

Test spotřeby kabrioletu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli se spotřeba paliva dramaticky zvýší při jízdě s otevřenou střechou? Vyzkoušeli jsme to.

18.  9.  2017 | Milan Lažanský | 15 příspěvků
Test krátkých sprintů: Je lepší motorka, elektrovůz, nebo BMW 760i?

Test krátkých sprintů

Ne vždy musí být motocykl při startu od semaforů rychlejší než auto. Při testu redaktoři Autorevue.cz proti sobě postavili dva rozdílné typy motocyklů, elektromobil a auto s výkonem přes šest stovek koní.

8.  9.  2017 | Radek Pecák | 19 příspěvků