Lamborghini Gallardo V8: Lambo pro chudé? (spy)

Gallardo Superleggera bylo lehké díky spoustě karbonu. Jsou ale i jiné cesty, jak shodit kila a ještě k tomu ubrat na ceně...

Je vůbec ještě Lamborghini italskou značkou? Vozy minulosti s býkem na kapotě bývaly pověstné svou divokostí, nezvladatelností, technickou nedokonalostí a obrovským charisma. Miura, Countach, Diablo, co jméno, to ikona. A pak břišel bod zlomu a v Boloni začali vládnout pánové z Ingolstadtu. První se pod jejich taktovkou narodilo Murciélago. A byl to opět typický italský supersport - nespoutaný, divoký a plný emocí. Ale přece jen tu byl jeden rozdíl. To auto fungovalo. Jeremy Clarkson, známý motoristický novinář a glosátor, na jeho adresu řekl, že je jako banket pořádaný Němci, kam Italové dodali jídlo. A pak přišlo Gallardo. Fungující, schopné výborných výkonů, jenže chladné, jakoby se narodilo za polárním kruhem. Tentýž Jeremy o něm prohlásil, že je jako banket pořádaný Němci, kam ale Italové nedorazili, a tak Němci dodali i jídlo. Uff, bratwurst místo tiramisu.

Tím vším nechci říci, že by Gallardo bylo špatné, to bych si nedovolil. Kdybych měl šanci si do něj sednout, stejně bych to jako většina normálních smrtelníků nepoznal. Jenže doba jde kupředu a je potřeba nabídnout něco nového. Většinou to nové bývá lehčí, výkonnější nebo jinak „lepší” než předchůdce. Jenže to, co pro nás Lamborghini připravuje nyní, míří trochu jiným směrem.

Tedy my si to myslíme, že tomu tak je. Nikdo totiž následující spekulace nikdy nepotvrdil. Naši fotografové s domovským právem u Nordschleife nám poslali fotky Gallarda, na kterých je zajímavá jen jedna jediná věc - jiný výfukový systém. To naznačuje, že auto na fotkách není poháněno standardní V10, ale něčím jiným. Už nějakou dobu se spekuluje, že v přípravě je verze poháněná motorem V8 o objemu 4,2 l z Audi RS4, jehož výkon půjde jen na zadní nápravu. Že by tomu tak mohlo být nasvědčuje i zvuk prototypu z fotek, který byl znatelně tišší, než typický jekot verze poháněné desetiválcem.

A teď si ale položme otázku, co k tomu Audi vede. Proč Gallardo s V8, když existuje R8 poháněné tímtéž motorem? Možností je více. Buď je cílem vytvořit usedlejší a levnější verzi, která by pak byla dostupná širšímu okruhu zákazníků, nebo chce Lamborghini přijít s lehkým a opravdu zábavným supersportem. Auto se zadním náhonem sice bude za určitých podmínek pomalejší než čtyřkolka, ale vždy bude zábavnější. Kdo jednou vyzkoušel M3 a RS4, bude vědět, co mám na mysli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Foto © Automedia
Lamborghini Gallardo s V8 pod kapotou?

bazar

Audi A3 1,8
Rok výroby: 1998
Stav: 153 237 km
Cena: 40 000 Kč
Audi A6 3
Rok výroby: 2011
Stav: 155 197 km
Cena: 590 000 Kč
Audi Q7 3
Rok výroby: 2006
Stav: 294 604 km
Cena: 280 000 Kč
Audi A4 2
Rok výroby: 2007
Stav: 164 950 km
Cena: 174 000 Kč
Audi A3 2
Rok výroby: 2010
Stav: 197 569 km
Cena: 180 000 Kč
Audi Allroad 3
Rok výroby: 2012
Stav: 97 928 km
Cena: 760 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků