Víte, jak vzniklo slavné jméno Countach? Patrně jste žili v omylu...

O původu a významu jména Countach se toho ve spojitosti s ikonickým supersportem od Lamborghini namluvilo již dost. Po mnoha letech se však nyní o vzniku jména Countach rozpovídal i samotný designér modelu Marcello Gandini.

Obecně je známo, že slovíčko „Countach“ má v hovorové italštině znamenat projev údivu nad něčím krásným či úžasným. V případě hranatého a tehdy kosmicky vypadajícího supersportu Lamborghini tudíž ono pojmenování dává naprostý smysl. Jak ale nyní prozradil sám Marcello Gandini, vznik a význam jména Countach je o něco složitější a jeho použití bylo zprvu nadhozeno jako pouhý vtip.

Světoznámý designér na konci srpna oslaví své 80. narozeniny a na webu Lamborghini nyní kompletně objasnil vznik jména supersportu, který bezpochyby patří k vrcholům jeho rozmanité kariéry.

Úžas starých konceptů a jejich fotografií: Budoucnost spojovaly s realitou

Úžas starých konceptů a jejich fotografií: Budoucnost spojovaly s realitou

Gandini tímto vyvrátil některé nepřesnosti, jež se okolo Countache za ty roky objevily. Tak například, slovo „countach“ není doopravdy tak úplně italské, ale pochází z románského jazyku piedmontese, kterým menšinově mluví lidé z kraje Piemont na severozápadu Itálie. Gandini vzpomíná, že toto „nářečí“ se podobá spíše francouzštině a většina Italů lidem z tohoto regionu moc nerozumí.

Právě na vzniku konceptu Countache se ale v roce 1971 podílel jistý dělník z Piemontu, který normální italštinu vůbec neovládal. V tuto chvíli ještě auto nebylo pojmenováno, ale slovo „countach“ prý dílnou zaznívalo pořád dokola…

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

„Tehdy s námi pracoval jeden zámečník. Měřil dva metry, měl obří ruce a na starosti měl pouze maličkosti. Mluvil pouze nářečím piedmontese, vůbec neuměl italsky. Při práci velmi často vykřikoval právě slovíčko „countach“, což lze doslova přeložit jako „mor“ či „nákaza“, ale hovorově se používá nejčastěji k projevu úžasu nebo dokonce obdivu, například jako „můj bože“. Měl prostě takový zlozvyk,“ vzpomíná Gandini.

K udržení dobré nálady během příprav konceptu na autosalon se na dílně obvykle vtipkovalo – tým na voze pracoval často do nočních hodin. S dvoumetrovým dělníkem opakovaně vykřikujícím „countach“ pak začal Gandini s ostatními ze srandy prohlašovat, že auto snad opravdu nazvou Countach. V žádném případě to ale s bandou pracovníků nemyslel vážně.

Rekordní jízda Aventadoru SVJ na videu. Takto upaluje nový král Nordschleife!

Rekordní jízda Aventadoru SVJ na videu. Takto upaluje nový král Nordschleife!

Slovo, které však mohlo Italům znít absurdně, se ale v případě anglicky mluvícího, novozélandského testovacího pilota Boba Wallace setkalo se zalíbením.

„Ze srandy jsem se Boba Wallace zeptal, jak zní Countach jeho anglosaským uším. Svým vlastním přízvukem jméno vyslovil, podivně, nutno říct, a nejednou to zafungovalo. Skoro okamžitě jsme vyrobili logo a umístili jej na auto. Jako první možná s tímto nápadem ale doopravdy přišel jeden z mých mladších kolegů. A takto vzniklo ono jméno. Tohle je ta jediná, opravdu pravdivá historka,“ zakončil slavný designér.

TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

včera | Miro Mihálik | 19 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 89 příspěvků
TEST Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW: Dává smysl, jen trochu jiný

Škoda Kodiaq RS 2.0 TDI/176 kW

Při hodnocení Škody Kodiaq RS velice záleží na přístupu „pozorovatele“. Pokud vůz budete brát jako sportovní SUV, zřejmě vám brzy dojdou argumenty. V nabídce však rozhodně není nadbytečný.

12.  2.  2019 | Jan Mička | 85 příspěvků