Víte, jak vzniklo slavné jméno Countach? Patrně jste žili v omylu...

O původu a významu jména Countach se toho ve spojitosti s ikonickým supersportem od Lamborghini namluvilo již dost. Po mnoha letech se však nyní o vzniku jména Countach rozpovídal i samotný designér modelu Marcello Gandini.

Obecně je známo, že slovíčko „Countach“ má v hovorové italštině znamenat projev údivu nad něčím krásným či úžasným. V případě hranatého a tehdy kosmicky vypadajícího supersportu Lamborghini tudíž ono pojmenování dává naprostý smysl. Jak ale nyní prozradil sám Marcello Gandini, vznik a význam jména Countach je o něco složitější a jeho použití bylo zprvu nadhozeno jako pouhý vtip.

Světoznámý designér na konci srpna oslaví své 80. narozeniny a na webu Lamborghini nyní kompletně objasnil vznik jména supersportu, který bezpochyby patří k vrcholům jeho rozmanité kariéry.

Úžas starých konceptů a jejich fotografií: Budoucnost spojovaly s realitou

Úžas starých konceptů a jejich fotografií: Budoucnost spojovaly s realitou

Gandini tímto vyvrátil některé nepřesnosti, jež se okolo Countache za ty roky objevily. Tak například, slovo „countach“ není doopravdy tak úplně italské, ale pochází z románského jazyku piedmontese, kterým menšinově mluví lidé z kraje Piemont na severozápadu Itálie. Gandini vzpomíná, že toto „nářečí“ se podobá spíše francouzštině a většina Italů lidem z tohoto regionu moc nerozumí.

Právě na vzniku konceptu Countache se ale v roce 1971 podílel jistý dělník z Piemontu, který normální italštinu vůbec neovládal. V tuto chvíli ještě auto nebylo pojmenováno, ale slovo „countach“ prý dílnou zaznívalo pořád dokola…

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

„Tehdy s námi pracoval jeden zámečník. Měřil dva metry, měl obří ruce a na starosti měl pouze maličkosti. Mluvil pouze nářečím piedmontese, vůbec neuměl italsky. Při práci velmi často vykřikoval právě slovíčko „countach“, což lze doslova přeložit jako „mor“ či „nákaza“, ale hovorově se používá nejčastěji k projevu úžasu nebo dokonce obdivu, například jako „můj bože“. Měl prostě takový zlozvyk,“ vzpomíná Gandini.

K udržení dobré nálady během příprav konceptu na autosalon se na dílně obvykle vtipkovalo – tým na voze pracoval často do nočních hodin. S dvoumetrovým dělníkem opakovaně vykřikujícím „countach“ pak začal Gandini s ostatními ze srandy prohlašovat, že auto snad opravdu nazvou Countach. V žádném případě to ale s bandou pracovníků nemyslel vážně.

Rekordní jízda Aventadoru SVJ na videu. Takto upaluje nový král Nordschleife!

Rekordní jízda Aventadoru SVJ na videu. Takto upaluje nový král Nordschleife!

Slovo, které však mohlo Italům znít absurdně, se ale v případě anglicky mluvícího, novozélandského testovacího pilota Boba Wallace setkalo se zalíbením.

„Ze srandy jsem se Boba Wallace zeptal, jak zní Countach jeho anglosaským uším. Svým vlastním přízvukem jméno vyslovil, podivně, nutno říct, a nejednou to zafungovalo. Skoro okamžitě jsme vyrobili logo a umístili jej na auto. Jako první možná s tímto nápadem ale doopravdy přišel jeden z mých mladších kolegů. A takto vzniklo ono jméno. Tohle je ta jediná, opravdu pravdivá historka,“ zakončil slavný designér.

TEST DS 7 Crossback PureTech 225: Extravagance bez kompromisů?

DS 7 Crossback PureTech 225

Zcela samostatná značka DS je tu a model 7 s dodatkem Crossback je startem nové éry. Vyzkoušeli jsme nejsilnější benzínové provedení a sportovně laděnou výbavu.

včera | Milan Lažanský | 41 příspěvků
TEST Ford Mustang Bullitt: Všechno nejlepší, Franku!

Ford Mustang Bullitt

Bylo by fajn se v testu Fordu Mustang vyhnout otřepaným frázím o amerických svalech a podobně. Obávám se ale, že dnes to nevyjde. Obzvláště, když tady máme ikonický Bullitt!

15.  11.  2018 | Jan Mička | 63 příspěvků
TEST Peugeot 508 GT PureTech 225 : Nejlepší obranou střední třídy je útok!

Peugeot 508 GT PureTech 225

Peugeot se ve střední třídě rozhodl k opravdu radikálnímu kroku. Je to lék na umírající segment, nebo už zašli příliš daleko?

10.  11.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků