Kvalita pohonných hmot: blýská se na lepší časy?

Po dubnové kontrole benzínových stanic Českou obchodní inspekcí, kdy téměř 10% odebraných vzorků nevyhovělo normám, provedla ČOI v červenci další rozsáhlou kontrolu.

Oproti dubnové kontrole bylo tentokrát odebráno pouze 236 vzorků, z nichž neprošlo 14, tedy 5,9%. Dle mluvčí ČOI z těchto čtrnácti vzorků navíc pět nesplnilo normu ve vzplanutí nafty jen velmi těsně. Je to sice zlepšení, ovšem v měsíci červnu nevyhovělo celých 12,2% vzorků, což je ještě horší výsledek, než při první kontrole. 

Tiskova mluvčí dále uvedla, že většina problematických vzorků byla odebrána u malých čerpacích stanic s nižší cenou, než je v dané lokalitě obvyklé. Majitelé těchto čerpacích stanic se ale brání, palivo dostávají od velkých dodavatelů a není v jejich silách zjišťovat jeho kvalitu.

Narozdíl od dřívějších kontrol inspekce neodhalila ve vzorcích látky, které by naznačovaly příměs topného oleje. Na druhou stranu je velmi častý jev nižšího bodu vzplanutí, který býva zapříčiněn napuštěním nafty do nádrže, kde býval benzín a naopak.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 72 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků