Kvalita pohonných hmot: blýská se na lepší časy?

Po dubnové kontrole benzínových stanic Českou obchodní inspekcí, kdy téměř 10% odebraných vzorků nevyhovělo normám, provedla ČOI v červenci další rozsáhlou kontrolu.

Oproti dubnové kontrole bylo tentokrát odebráno pouze 236 vzorků, z nichž neprošlo 14, tedy 5,9%. Dle mluvčí ČOI z těchto čtrnácti vzorků navíc pět nesplnilo normu ve vzplanutí nafty jen velmi těsně. Je to sice zlepšení, ovšem v měsíci červnu nevyhovělo celých 12,2% vzorků, což je ještě horší výsledek, než při první kontrole. 

Tiskova mluvčí dále uvedla, že většina problematických vzorků byla odebrána u malých čerpacích stanic s nižší cenou, než je v dané lokalitě obvyklé. Majitelé těchto čerpacích stanic se ale brání, palivo dostávají od velkých dodavatelů a není v jejich silách zjišťovat jeho kvalitu.

Narozdíl od dřívějších kontrol inspekce neodhalila ve vzorcích látky, které by naznačovaly příměs topného oleje. Na druhou stranu je velmi častý jev nižšího bodu vzplanutí, který býva zapříčiněn napuštěním nafty do nádrže, kde býval benzín a naopak.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 34 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků