Kupujeme nový automobil

Knížka „Kupujeme nový automobil“ obohacuje širokou škálu literatury automobilové redakce nakladatelství a vydavatelství Computer Press Praha z edice rad a tipů pro řidiče o další titul.
Kupujeme nový automobil
Pavel Novotný v ní shromáždil veliké množství informací, které mohou pomoci potenciálnímu zákazníkovi zorientovat se při koupi nového vozidla v nepřeberném množství nabízených značek a typů vozidel na našem trhu. Vzhledem k cenám nových aut a možnostem našeho obyvatelstva je takové rozhodnutí pro většinu lidí s mírnou nadsázkou téměř životní. Proto každou informaci, shrnutí základních pojmů a souvislostí, které takové rozhodování usnadní, je třeba pochválit. Nejsem si však jist, zda některé z uváděných informací nejsou nadbytečné (Rozdělení aut), a zda jimi není čtenář spíše zavalen.

V kapitolách „Auto a pohodlí“ a „Spolehlivost vozidel“ uvádí autor vedle základních, užitečných úvah i tabulky hodnocení vozidel z hlediska pohodlí a spolehlivosti podle magazínu „What Car?“ resp. zkušebny „TÜV“. To je sice zajímavé čtení, ale mám pochybnosti o tom, že někdo bude podle těchto tabulek Klepněte pro větší obrázekvybírat své nové auto. Kapitolu „Jak se spotřebou paliva“ bych naopak očekával rozsáhlejší, protože v provozních nákladech hrají  prostředky vynaložené na pohonné hmoty rozhodující roli. Větší pozornost by v této souvislosti zasloužily podle mého názoru i způsob používání vozu či posouzení pružnosti motoru v nižších otáčkách. V tabulce udávané hodnoty průměrných spotřeb podle přesné zkušební metodiky (základní technická data od výrobce) totiž nemusí v praktickém provozu zcela odpovídat skutečnosti.

Naopak vyzdvihnout je třeba fundovaný popis všech možností financování nákupu vozidla, alternativ pojištění a záručních podmínek. Díky detailnímu výčtu konkrétních nabídek jednotlivých společností ovšem tyto kapitoly ztrácejí na přehlednosti. Přivítal jsem však kapitolu „Servisní náklady“ včetně cenových relací náhradních dílů pro nejčastější vozidla, neboť to je spolu s hodinovou sazbou značkových servisů další významné vodítko při rozhodování o koupi té či oné značky vozu.

Pochvala patří autorovi za technické kapitoly „Bezpečnost automobilu“, „Zabezpečení automobilu“ a „Alternativní paliva“, které stručně, ale srozumitelně shrnují všechny možnosti, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování pro konkrétní vůz. Těžko se totiž najdou dvě vozidla různých značek, která by měla shodnou základní výbavu. Každé z nich nabízí něco jiného a sériová montáž výbavy u jednoho z nich znamená u jiného modelu příplatek za mimořádnou výbavu.

Za velmi užitečné považuji nejkratší kapitolky „Jak ušetřit při nákupu“, „DPH a nákup vozu“, „Nákup přes Internet“, „Kam pro informace“ a „Přihlášení nového vozidla“. V nich najde čtenář jednoduchý, konkrétní a stručný návod, jak se v uvedených situacích zachovat. Závěrečná kapitola „TOP 25“, zabírající téměř polovinu knihy a zahrnující nejen technické údaje ale zároveň i hodnocení novinářů, už pak je jen „třešničkou na dortu“, protože před nákupem nového vozu je nakonec stejně nejdůležitější předem v klidu s tužkou a kalkulačkou v ruce rozvážit, co nám koupě za dané peníze přinese. Proto některé nepřesnosti v technických údajích, nebo chybějící ceny u Fabie či Peugeotu 406 nejsou vážným nedostatkem.

Autor při přípravě knihy bezesporu bohatě využíval moderní informační možnosti (Internet). Tato knížka nabízí tedy informace především pro ty motoristy, kteří k těmto moderním technologiím nemají přístup nebo dávají přednost klasické knize.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

16.  12.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků