Jak správně uzavřít kupní smlouvu na ojetinu? Pozor na řadu nástrah

Vybrat to správné ojeté auto je mnohdy úkol skoro až nadlidský. Když už jsme si ale jisti, že jsme našli to pravé, přichází ještě další nástrahy. Například při uzavírání kupní smlouvy...
Jak správně uzavřít kupní smlouvu na ojetinu? Pozor na řadu nástrah

Pokud kupujete ojeté auto v autobazaru, prodejce vám nepochybně připraví smlouvu sám. Pokud jste se rozhodli pro ojetinu, kterou prodává sám původní vlastník, můžete využít například vzory, které jsou zdarma dostupné na internetu. V obou případech je nicméně třeba dbát na to, aby ve smlouvě bylo vše důležité. Jinak si zaděláváte na budoucí problémy, z nichž ty největší si nyní probereme.

1) Smlouva může být neplatná

To nastane tehdy, když smlouva nebude obsahovat řádné označení kupních stran. Jde samozřejmě o jméno a příjmení kupujícího a prodávajícího, jejich trvalé bydliště a rodná čísla. Dále je nezbytné, aby prodávající výslovně uvedl, že vozidlo je jeho majetkem a nikdo další k němu nemá žádná další práva či nároky.

Velmi podstatnou pasáží je jednoznačná identifikace vozidla. Tedy konkrétně jde o značku, typ, barvu, rok výroby, VIN, číslo velkého technického průkazu, počet najetých kilometrů, seznam dokumentace a počet předaných klíčů.

Pět povedených ojetých dieselů, které vás (snad) nikdy nezklamou

Pět povedených ojetých dieselů, které vás (snad) nikdy nezklamou

Samozřejmě nesmí chybět cena, na které se obě strany dohodly, způsob platby a na konci pak datum a podpisy obou stran. Pokud tyto zásadní pasáže ve smlouvě chybí, bude pokládána za neplatnou.

2) Vyhněte se nedorozuměním

Ne vždy si auto ihned po koupi odvážíte. Proto se velmi doporučuje, aby přímo ve smlouvě byl specifikován způsob předání automobilu, dokladů i všech klíčků. Také je vhodné specifikovat, jak proběhne změna v edvidenci vozidel. Tedy to, kdo, kdy a na čí náklady změnu provede. Rovněž je třeba do smlouvy zapracovat větu o povinnosti zrušit pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (povinné ručení) a uzavřít novou pojistnou smlouvu.

Nejčastější triky prodejců ojetých aut, na které jim stejně skočíte

Nejčastější triky prodejců ojetých aut, na které jim stejně skočíte

Nemělo by dále chybět prohlášení o odpovědnosti za vady. Například ho lze formulovat takto: Kupující si je vědom, že kupuje již používaný automobil, důkladně se seznámil s technickým stavem vozidla, byla mu umožněna zkušební jízda a byl seznámen s vadami vozu, které tímto bere na vědomí. Prodávající na druhou stranu prohlašuje, že kupujícímu nezatajil žádnou závadu, která je mu známa.

3) Jak se vyhnout potížím při reklamaci?

Abyste při případné budoucí reklamaci měli co největší šanci uspět, měli byste trvat na tom, aby kupní smlouva byla co nejpodrobnější. To znamená, že by v ní měl být i co možná nejdetailnější popis konkrétního vozu i se všemi poškozeními a závadami. Samozřejmě je třeba doplnit i doplňkovou výbavu (tažné zařízení, zámek řadící páky a podobně).

Pro prověření stavu je vhodné vzít s sebou automechanika specializujícího se daný typ vozu. Ten by měl poznat, zda deklarovaný stav kilometrů odpovídá, zda vozidlo bylo či nebylo opravováno po větší havárii, zda barva kouře výfuku odpovídá normálu a podobně.

Mapovali jsme práci Autotýmu při shánění ojetiny. Jak jsme dopadli?

Mapovali jsme práci Autotýmu při shánění ojetiny. Jak jsme dopadli?

Prodávající je sice podle občasného zákoníku prodat auto podle všech právních náležitostí a ve stavu, které umožňuje jeho provoz na pozemních komunikacích, nicméně jeho odpovědnost za vady se netýká těch, které byly způsobeny při běžném používání a jsou tedy v přiměřené míře opotřebení. V zásadě platí úměra, že čím se jedná o starší a opotřebenější vůz, tím menší je odpovědnost prodávajícího za jeho vady.

4) Kdy musí dojít k přepisu na nového majitele?

K přepisu vozu na nového majitele musí dojít do deseti dnů od prodeje. Od června letošního roku se patřičné úkony můžou provádět na každém úřadě s touto pravomocí, tedy už to nemusí být tam, kde původně bylo auto registrováno.

Na úřad by se měl dostavit jak prodávající, tak i kupující, pokud ovšem ten neposkytne plnou moc k vyřízení převodu prodávajícímu.

Vybíráte ojeté velké kombi? Toto je pět nejspolehlivějších

Vybíráte ojeté velké kombi? Toto je pět nejspolehlivějších

Nejprve je ale třeba zrušit původní pojištění o odpovědnosti z provozu a vyřídit nové. K přihlášení je totiž třeba nová zelená karta, dále samozřejmě kupní smlouva, velký i malý technický průkaz, doklad o STK, protokol o evidenční kontrole, občanské průkazy obou stran a vyplněnou žádost o registraci.

Za přehlášení vozidla se platí poplatek 800 Kč. Pokud se ale převod nestihne do zmíněné desetidenní lhůty, může k tomu přibýt pokuta. Její maximální výše je stanovena na 50.000 Kč.

5) Jak reklamovat vady koupené ojetiny?

Teoreticky je právem kupujícího reklamovat kupovaný předmět (tedy i ojetý automobil) až dva roky od doby uzavření kupní smlouvy. Jenže praxe je mnohem složitější.

Prodávající jednoznačně odpovídá za vady, které se projeví během šesti měsíců od převzetí auta. V takovém případě se totiž má se podle paragrafu 2161 odstavce 2 Občanského zákoníku za to, že věc byla vadná již v době převzetí. Pokud prodávající tvrdí, že tomu tak není, musí dokázat, že vada při prodeji neexistovala.

Na druhou stranu kupující ztrácí právo reklamovat, pokud vadu způsobil sám nebo při uzavření kupní smlouvy o vadě věděl.

Kupujete ojeté auto? 10 tipů, jak zdarma a jednoduše zjistit jeho reálnou kondici

Kupujete ojeté auto? 10 tipů, jak zdarma a jednoduše zjistit jeho reálnou kondici

TEST Volkswagen T-Cross 1.0 TSI DSG R-Line: Důležitá módní záležitost

VW T-Cross 1.0 TSI DSG

Volkswagen rozštěpil Polo na dva samostatné modely. Oplastované CrossPolo je minulostí a jeho pozici zastoupila novinka jménem T-Cross. Nabízí kromě zvýšené stavby karoserie ještě něco?

včera | Miro Mihálik | 38 příspěvků
První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

Seat Leon TGI (první svezení)

České ceny Seatu Leon TGI po modernizaci pohonného ústrojí známe už od ledna letošního roku. Nyní došlo i na první kilometry za volantem a zdá se, že na dosavadních výhodách se vůbec nic nezměnilo.

11.  6.  2019 | Jan Mička | 15 příspěvků
První jízda: Range Rover Velar SVA. Pětilitrový V8 jako střed vašeho vesmíru

Range Rover Velar SVA (první svezení)

Do vymazleného Range Roveru Velar nacpali inženýři divize SVO svůj klasický osmiválec a na silnicích nad Barcelonou se nás snažili přesvědčit, proč tento recept dává smysl. Dobrá, přesvědčovat nás zrovna nemuseli…

10.  6.  2019 | Daniel Fuglevič | 11 příspěvků