Kultovní Renault 5 se vrací! Zatím jako elektrický prototyp, možná bude i ostrý

Přestože francouzská značka hledí dopředu, nezapomíná rovněž na svou minulost. Představuje tedy moderní vizi slavného modelu 5.

V rámci nového strategického plánu „Renaulution“ si chce francouzský Renault ještě více upevnit svou pozici vedoucí značky na trhu elektromobilů v Evropě. Do roku 2025 chystá značka sedm nových elektrických vozů, a jak to vypadá, inspiraci pro jejich lákavý styl hledá také v minulosti. Kultovní hatchback 5 tak zřejmě čeká znovuzrození s bateriemi v podlaze.

Dacia se spojí s Ladou! Koncept Bigster ukazuje vizi levného hybridního SUV

Dacia se spojí s Ladou! Koncept Bigster ukazuje vizi levného hybridního SUV

S označením novinky Renault 5 Prototype je nový elektromobil možná blíže produkci, než se zprvu zdá. Pětidveřový hatchback se inspiruje starým modelem v mnoha ohledech – siluetou profilu, výrazem tvořeným světlomety na přídi i tvarem zadních svítilen, ačkoliv nově s moderní LED grafikou.

Široké boky, masivně působící přední nárazník s velkými otvory na bocích a červené detaily na karoserii ve spojení s tradiční žlutou divize Renault Sport zase naznačují, že Renault vzpomíná i na silnější Renault 5 GT Turbo. Ostatně spekulace o příchodu elektrického hot hatche od francouzské značky nejsou žádnou novinkou.

Rok 2020 u Renaultu: Jeho elektromobily vládnou Evropě, Clio si drží popularitu

Rok 2020 u Renaultu: Jeho elektromobily vládnou Evropě, Clio si drží popularitu

O technice novodobého Renaultu 5 zatím nemáme žádné informace. Vedoucí automobilky Luca de Meo ovšem zmínil, že půjde o elektromobil, který bude za svou cenu dostupný mnoha lidem. Otázkou zůstává, kam by se nová elektrická „pětka“ zařadila v portfoliu s ohledem na dnes velice populární Zoe.

S elektromobily má Renault opravdu velké plány. Jak už víme, pracuje také na elektrické variantě Meganu, která se nedávno představila ve formě konceptu Megane eVision. Produkční verze modelu bude jako první auto značky využívat modulární platformu CMF-EV pro elektrická vozidla aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Renault

Francouzská automobilka Renault byla založena třemi bratry v roce 1899. Dnes je díky spojení s Nissanem třetí největší autoskupinou na světě.

Renault byl až do roku 1996 státní automobilka a i dnes francouzská vláda kontroluje část společnosti.

Renault Scénic • Renault Clio • Renault Zoe • Renault Captur • Renault Megane • Renault Grand Scenic • Renault Kadjar

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 52 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků