Krize Fiatu vyhnala stovky zaměstnanců do ulic

Klepněte pro větší obrázekNapjatá situace panuje v posledních dnech a týdnech kolem italské automobilky Fiat. Krize, jejíž počátek se datuje již do roku 1995, vyhnala včera do ulic Palerma stovky zaměstnanců Fiatu, kteří tak chtěli dát hlasitě najevo svůj nesouhlas s novou politikou firmy, jež počítá s propuštěním více jak osmi tisíc zaměstnanců.

K tomuto nepopulárnímu kroku přistoupilo vedení firmy poté, co se již sedmým rokem ocitla firma v červených číslech, přičemž naděje na zvrácení tohoto nepříznivého trendu jsou v horizontu několika měsíců čirou utopií. Důvodem špatných hospodářských výsledků Fiatu je především systematicky klesající poptávka po jeho produktech, zejména v divizi osobních automobilů, na kterou se také vztahuje plánované propouštění.

Osobní automobily značky Fiat jsou v posledních letech vytlačovány ze svých pozic především konkurenčními produkty asijských a francouzských výrobců. Dokonce i sami Italové, dříve bezvýhradně oddáni svému Fiatu, nacházejí zalíbení v automobilech zahraniční výroby, což letos způsobilo poměrně dramatické snížení podílu Fiatu na italském trhu z původních 35,5% na 29,6%.

Všeobecně negativní dění kolem Fiatu vyhrocené navíc včerejší stávkou, vyvolalo negativní reakce analytiků Deutsche Bank, kteří svým investorům doporučili okamžitý prodej akcií italské společnosti. Fiat je v současnosti ekonomicky nejslabší evropskou automobilkou, jejíž budoucnost vidí odborníci pod záštitou silného partnera. Tím se pravděpodobně stane americká skupina General Motors, která v automobilce drží již nyní 20% akcií společně s opcí na odkud zbývajících 31 procent akcií tak, aby v roce 2004 kontroloval tento americký gigant společnost Fiat z pozice majoritního vlastníka.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků