Krize Fiatu vyhnala stovky zaměstnanců do ulic

Klepněte pro větší obrázekNapjatá situace panuje v posledních dnech a týdnech kolem italské automobilky Fiat. Krize, jejíž počátek se datuje již do roku 1995, vyhnala včera do ulic Palerma stovky zaměstnanců Fiatu, kteří tak chtěli dát hlasitě najevo svůj nesouhlas s novou politikou firmy, jež počítá s propuštěním více jak osmi tisíc zaměstnanců.

K tomuto nepopulárnímu kroku přistoupilo vedení firmy poté, co se již sedmým rokem ocitla firma v červených číslech, přičemž naděje na zvrácení tohoto nepříznivého trendu jsou v horizontu několika měsíců čirou utopií. Důvodem špatných hospodářských výsledků Fiatu je především systematicky klesající poptávka po jeho produktech, zejména v divizi osobních automobilů, na kterou se také vztahuje plánované propouštění.

Osobní automobily značky Fiat jsou v posledních letech vytlačovány ze svých pozic především konkurenčními produkty asijských a francouzských výrobců. Dokonce i sami Italové, dříve bezvýhradně oddáni svému Fiatu, nacházejí zalíbení v automobilech zahraniční výroby, což letos způsobilo poměrně dramatické snížení podílu Fiatu na italském trhu z původních 35,5% na 29,6%.

Všeobecně negativní dění kolem Fiatu vyhrocené navíc včerejší stávkou, vyvolalo negativní reakce analytiků Deutsche Bank, kteří svým investorům doporučili okamžitý prodej akcií italské společnosti. Fiat je v současnosti ekonomicky nejslabší evropskou automobilkou, jejíž budoucnost vidí odborníci pod záštitou silného partnera. Tím se pravděpodobně stane americká skupina General Motors, která v automobilce drží již nyní 20% akcií společně s opcí na odkud zbývajících 31 procent akcií tak, aby v roce 2004 kontroloval tento americký gigant společnost Fiat z pozice majoritního vlastníka.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků