Krize Fiatu vyhnala stovky zaměstnanců do ulic

Klepněte pro větší obrázekNapjatá situace panuje v posledních dnech a týdnech kolem italské automobilky Fiat. Krize, jejíž počátek se datuje již do roku 1995, vyhnala včera do ulic Palerma stovky zaměstnanců Fiatu, kteří tak chtěli dát hlasitě najevo svůj nesouhlas s novou politikou firmy, jež počítá s propuštěním více jak osmi tisíc zaměstnanců.

K tomuto nepopulárnímu kroku přistoupilo vedení firmy poté, co se již sedmým rokem ocitla firma v červených číslech, přičemž naděje na zvrácení tohoto nepříznivého trendu jsou v horizontu několika měsíců čirou utopií. Důvodem špatných hospodářských výsledků Fiatu je především systematicky klesající poptávka po jeho produktech, zejména v divizi osobních automobilů, na kterou se také vztahuje plánované propouštění.

Osobní automobily značky Fiat jsou v posledních letech vytlačovány ze svých pozic především konkurenčními produkty asijských a francouzských výrobců. Dokonce i sami Italové, dříve bezvýhradně oddáni svému Fiatu, nacházejí zalíbení v automobilech zahraniční výroby, což letos způsobilo poměrně dramatické snížení podílu Fiatu na italském trhu z původních 35,5% na 29,6%.

Všeobecně negativní dění kolem Fiatu vyhrocené navíc včerejší stávkou, vyvolalo negativní reakce analytiků Deutsche Bank, kteří svým investorům doporučili okamžitý prodej akcií italské společnosti. Fiat je v současnosti ekonomicky nejslabší evropskou automobilkou, jejíž budoucnost vidí odborníci pod záštitou silného partnera. Tím se pravděpodobně stane americká skupina General Motors, která v automobilce drží již nyní 20% akcií společně s opcí na odkud zbývajících 31 procent akcií tak, aby v roce 2004 kontroloval tento americký gigant společnost Fiat z pozice majoritního vlastníka.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků