Šíření nového typu koronaviru zvyšuje rovněž obavy o kondici celosvětové poptávky po ropě. Ceny severomořské ropy Brent se od oznámení nové nákazy již propadly o 15 %. Přestože situace připomíná situaci s virem SARS na počátku tisíciletí a odborníci se tedy shodují, že pokles ceny ropy bude krátkodobou událostí, probíhající situace by podle českých analytiků mohla v tuto chvíli zrychlit pokles cen benzinu a nafty u nás.
Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert
Analytik ČSOB Dominik Rusinko uvedl ČTK, že v tomto týdnu lze očekávat pokles benzinu a nafty v rozsahu přibližně 30 až 40 haléřů. V podobném duchu by se přitom mělo snižování cen pohybovat také v příštím týdnu. Podle informací společnosti CCS se cena Naturalu 95 pohybovala na konci minulého týdne na průměrných 32,06 Kč za litr, nafta pak 31,80 Kč.
„V uplynulém týdnu benzin zlevnil o 12 haléřů na litr, nafta o 17. Na další, masivnější zlevnění se mohou čeští řidiči těšit v příštích zhruba dvou týdnech, kdy se efekty hrozby koronaviru výrazněji promítnou do cen u českých čerpacích stanic,“ uvedl ČTK taky hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km
Poptávka po ropě samozřejmě klesá především v Číně, která kvůli šíření koronaviru razantněji omezuje dopravu a tamní ekonomická situace je v útlumu. Zda budou ceny paliva nadále klesat řádově o haléře či koruny, to ukáže další vývoj šíření nákazy a reakce kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a jeho spojenců.
Ceny ropy se projevují v cenách benzinu v Česku se zpožděním jednoho až dvou týdnů. S lehkým poklesem ceny paliv na českých čerpacích stanicích tedy odborníci počítají, razantnější zlevnění ale v tuto chvíli neočekávají.
Koronavirus online