Koronavirus v Česku ovlivní ceny benzinu a nafty. Příliš se však neradujte

Ačkoliv by se to nemuselo zdát, hrozba koronaviru zasahuje i ropný trh. Finanční analytici se tak domnívají, že současný pokles ceny benzinu a nafty by mohl zrychlit i v Česku.

Šíření nového typu koronaviru zvyšuje rovněž obavy o kondici celosvětové poptávky po ropě. Ceny severomořské ropy Brent se od oznámení nové nákazy již propadly o 15 %. Přestože situace připomíná situaci s virem SARS na počátku tisíciletí a odborníci se tedy shodují, že pokles ceny ropy bude krátkodobou událostí, probíhající situace by podle českých analytiků mohla v tuto chvíli zrychlit pokles cen benzinu a nafty u nás.

Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert

Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert

Analytik ČSOB Dominik Rusinko uvedl ČTK, že v tomto týdnu lze očekávat pokles benzinu a nafty v rozsahu přibližně 30 až 40 haléřů. V podobném duchu by se přitom mělo snižování cen pohybovat také v příštím týdnu. Podle informací společnosti CCS se cena Naturalu 95 pohybovala na konci minulého týdne na průměrných 32,06 Kč za litr, nafta pak 31,80 Kč.

„V uplynulém týdnu benzin zlevnil o 12 haléřů na litr, nafta o 17. Na další, masivnější zlevnění se mohou čeští řidiči těšit v příštích zhruba dvou týdnech, kdy se efekty hrozby koronaviru výrazněji promítnou do cen u českých čerpacích stanic,“ uvedl ČTK taky hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km

Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km

Poptávka po ropě samozřejmě klesá především v Číně, která kvůli šíření koronaviru razantněji omezuje dopravu a tamní ekonomická situace je v útlumu. Zda budou ceny paliva nadále klesat řádově o haléře či koruny, to ukáže další vývoj šíření nákazy a reakce kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a jeho spojenců.

Ceny ropy se projevují v cenách benzinu v Česku se zpožděním jednoho až dvou týdnů. S lehkým poklesem ceny paliv na českých čerpacích stanicích tedy odborníci počítají, razantnější zlevnění ale v tuto chvíli neočekávají.

Koronavirus online

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

včera | Richard Herbich | 85 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 83 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků