Koronavirus v Česku ovlivní ceny benzinu a nafty. Příliš se však neradujte

Ačkoliv by se to nemuselo zdát, hrozba koronaviru zasahuje i ropný trh. Finanční analytici se tak domnívají, že současný pokles ceny benzinu a nafty by mohl zrychlit i v Česku.

Šíření nového typu koronaviru zvyšuje rovněž obavy o kondici celosvětové poptávky po ropě. Ceny severomořské ropy Brent se od oznámení nové nákazy již propadly o 15 %. Přestože situace připomíná situaci s virem SARS na počátku tisíciletí a odborníci se tedy shodují, že pokles ceny ropy bude krátkodobou událostí, probíhající situace by podle českých analytiků mohla v tuto chvíli zrychlit pokles cen benzinu a nafty u nás.

Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert

Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert

Analytik ČSOB Dominik Rusinko uvedl ČTK, že v tomto týdnu lze očekávat pokles benzinu a nafty v rozsahu přibližně 30 až 40 haléřů. V podobném duchu by se přitom mělo snižování cen pohybovat také v příštím týdnu. Podle informací společnosti CCS se cena Naturalu 95 pohybovala na konci minulého týdne na průměrných 32,06 Kč za litr, nafta pak 31,80 Kč.

„V uplynulém týdnu benzin zlevnil o 12 haléřů na litr, nafta o 17. Na další, masivnější zlevnění se mohou čeští řidiči těšit v příštích zhruba dvou týdnech, kdy se efekty hrozby koronaviru výrazněji promítnou do cen u českých čerpacích stanic,“ uvedl ČTK taky hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km

Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km

Poptávka po ropě samozřejmě klesá především v Číně, která kvůli šíření koronaviru razantněji omezuje dopravu a tamní ekonomická situace je v útlumu. Zda budou ceny paliva nadále klesat řádově o haléře či koruny, to ukáže další vývoj šíření nákazy a reakce kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a jeho spojenců.

Ceny ropy se projevují v cenách benzinu v Česku se zpožděním jednoho až dvou týdnů. S lehkým poklesem ceny paliv na českých čerpacích stanicích tedy odborníci počítají, razantnější zlevnění ale v tuto chvíli neočekávají.

Koronavirus online

Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

včera | Vladimír Kadera | 23 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 79 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků