Koronavirus v Česku ovlivní ceny benzinu a nafty. Příliš se však neradujte

Ačkoliv by se to nemuselo zdát, hrozba koronaviru zasahuje i ropný trh. Finanční analytici se tak domnívají, že současný pokles ceny benzinu a nafty by mohl zrychlit i v Česku.

Šíření nového typu koronaviru zvyšuje rovněž obavy o kondici celosvětové poptávky po ropě. Ceny severomořské ropy Brent se od oznámení nové nákazy již propadly o 15 %. Přestože situace připomíná situaci s virem SARS na počátku tisíciletí a odborníci se tedy shodují, že pokles ceny ropy bude krátkodobou událostí, probíhající situace by podle českých analytiků mohla v tuto chvíli zrychlit pokles cen benzinu a nafty u nás.

Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert

Koronavirus vs. Formule 1. Velká cena Číny může být riskantní, tvrdí expert

Analytik ČSOB Dominik Rusinko uvedl ČTK, že v tomto týdnu lze očekávat pokles benzinu a nafty v rozsahu přibližně 30 až 40 haléřů. V podobném duchu by se přitom mělo snižování cen pohybovat také v příštím týdnu. Podle informací společnosti CCS se cena Naturalu 95 pohybovala na konci minulého týdne na průměrných 32,06 Kč za litr, nafta pak 31,80 Kč.

„V uplynulém týdnu benzin zlevnil o 12 haléřů na litr, nafta o 17. Na další, masivnější zlevnění se mohou čeští řidiči těšit v příštích zhruba dvou týdnech, kdy se efekty hrozby koronaviru výrazněji promítnou do cen u českých čerpacích stanic,“ uvedl ČTK taky hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km

Hybridní Mercedesy GLC a GLE mají české ceny. Větší se chlubí spotřebou 1,1 l/100 km

Poptávka po ropě samozřejmě klesá především v Číně, která kvůli šíření koronaviru razantněji omezuje dopravu a tamní ekonomická situace je v útlumu. Zda budou ceny paliva nadále klesat řádově o haléře či koruny, to ukáže další vývoj šíření nákazy a reakce kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a jeho spojenců.

Ceny ropy se projevují v cenách benzinu v Česku se zpožděním jednoho až dvou týdnů. S lehkým poklesem ceny paliv na českých čerpacích stanicích tedy odborníci počítají, razantnější zlevnění ale v tuto chvíli neočekávají.

TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 26 příspěvků
Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 21 příspěvků