Koronavirus v ČR: Kudy jet do Rakouska a Německa? Čekejte vojenské kontroly

V rámci nouzového stavu Česko od půlnoci z pátku na sobotu uzavírá část hraničních přechodů. Kde můžete přejet? A co když pracujete za hranicí?

Aktualizace 12:30: Od nedělní půlnoci mají do Česka zakázaný vstup cizinci, kteří nemají v Česku trvalý nebo přechodný pobyt, rozhodla na mimořádné schůzi vláda pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO). Čeští občané naopak nesmí vycestovat za hranice země. Šíření koronaviru se také stalo trestným činem, píše server E15.cz.

Pro Čechy, kteří se vrátí z rizikových zemí, platí povinná dvoutýdenní domácí karanténa. Týká se to Číny, Jižní Koreje, Íránu, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Belgie, Británie, Norska, Dánska a Francie. „Cizinci mohou vycestovat pryč,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Následuje původní text

Pandemie koronaviru uvedla Českou republiku do nouzového stavu a kromě jiných přísných opatření jsou po letech opět spuštěny i kontroly na hranicích, přičemž řada přechodů bude zcela uzavřena. Na rozhodnutí ministra vnitra Jana Hamáčka se tak od soboty znovu zavádí kontroly na vybraných německých a rakouských hranicích, kdežto zbytek přechodů s těmito státy bude uzavřen.

Od půlnoci z pátku na sobotu bude povoleno přecházet do Německa jen na sedmi přechodech – Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les a Hora Svatého Šebestiána. V případě Rakouska jde o čtyři přechody – Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě, Mikulov. Na těchto přechodech budou fungovat kontroly nonstop.

Koronavirus trápí i Američany. Autosalon v New Yorku se odkládá na konec léta

Koronavirus trápí i Američany. Autosalon v New Yorku se odkládá na konec léta

Tato situace na hranicích bude platit minimálně do středeční půlnoci. Poté se vláda rozhodne o případném prodloužení. Na zmíněných přechodem čekají řidiče povinné kontroly, pochopitelně zahrnující měření teploty cestujícím kvůli možnému podezření z nákazy koronavirem.

Omezení dopravy v rámci nouzového stavu rovněž znamená, že lidé se do Německa nebo Rakouska dostanou jenom osobními automobily. Mezinárodní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se zastaví. Umožněn je návrat Čechů zpátky do země nebo cizincům se naopak umožňuje opustit ČR.

Koronavirus zamíchal kalendářem MotoGP 2020. Odloženy jsou už 4 závody

Koronavirus zamíchal kalendářem MotoGP 2020. Odloženy jsou už 4 závody

Pro občany ČR pracující za hranicemi dále ministr vytipoval ještě sedm hraničních přechodů, tři s Rakouskem, čtyři s Německem, kde bude těmto lidem umožněno překročení v rámci takzvaného „malého příhraničního styku“. Jde o přechody Vratěnín, Valtice, Nová Bystřice, Všeruby Jiříkov, Vojtanov a Cínovec.

Na těchto přechodech bude občanům udělena výjimka k překročení, pokud se prokážou občanským průkazem a potvrzením od zaměstnavatele. Tyto přechody budou otevřeny od 5 hodin ráno do 11 hodin večer. „Bude to možnost pro české občany, kteří pracují v těchto zemích do jisté vzdálenosti od českých hranic, aby nepřišli o práci,“ uvedl Hamáček.

Bezkonkurenční Dacia Logan MCV končí. Levné kombi se údajně nedožije podzimu

Bezkonkurenční Dacia Logan MCV končí. Levné kombi se údajně nedožije podzimu

Na hranice pošle ministerstvo celkem 2090 příslušníků Armády ČR, kteří budou pomáhat policistům a hasičům. Nakonec Hamáček uvedl, že počet otevřených přechodů bude možné v závislosti na situaci měnit.

Polsko v posledních dnech zpřísnilo zdravotní kontroly na svých hranicích, hraniční přechody však zatím pro cizince neuzavírá. Slovensko již své hranice uzavřelo pro všechny cizince, na území tak budou vpuštěny jen osoby, které tam mají trvalý nebo přechodný pobyt.

Koronavirus online

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

dnes | Jan Mička | 41 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 145 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 25 příspěvků