Koronavirus v ČR: Kudy jet do Rakouska a Německa? Čekejte vojenské kontroly

V rámci nouzového stavu Česko od půlnoci z pátku na sobotu uzavírá část hraničních přechodů. Kde můžete přejet? A co když pracujete za hranicí?

Aktualizace 12:30: Od nedělní půlnoci mají do Česka zakázaný vstup cizinci, kteří nemají v Česku trvalý nebo přechodný pobyt, rozhodla na mimořádné schůzi vláda pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO). Čeští občané naopak nesmí vycestovat za hranice země. Šíření koronaviru se také stalo trestným činem, píše server E15.cz.

Pro Čechy, kteří se vrátí z rizikových zemí, platí povinná dvoutýdenní domácí karanténa. Týká se to Číny, Jižní Koreje, Íránu, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Belgie, Británie, Norska, Dánska a Francie. „Cizinci mohou vycestovat pryč,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Následuje původní text

Pandemie koronaviru uvedla Českou republiku do nouzového stavu a kromě jiných přísných opatření jsou po letech opět spuštěny i kontroly na hranicích, přičemž řada přechodů bude zcela uzavřena. Na rozhodnutí ministra vnitra Jana Hamáčka se tak od soboty znovu zavádí kontroly na vybraných německých a rakouských hranicích, kdežto zbytek přechodů s těmito státy bude uzavřen.

Od půlnoci z pátku na sobotu bude povoleno přecházet do Německa jen na sedmi přechodech – Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les a Hora Svatého Šebestiána. V případě Rakouska jde o čtyři přechody – Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě, Mikulov. Na těchto přechodech budou fungovat kontroly nonstop.

Koronavirus trápí i Američany. Autosalon v New Yorku se odkládá na konec léta

Koronavirus trápí i Američany. Autosalon v New Yorku se odkládá na konec léta

Tato situace na hranicích bude platit minimálně do středeční půlnoci. Poté se vláda rozhodne o případném prodloužení. Na zmíněných přechodem čekají řidiče povinné kontroly, pochopitelně zahrnující měření teploty cestujícím kvůli možnému podezření z nákazy koronavirem.

Omezení dopravy v rámci nouzového stavu rovněž znamená, že lidé se do Německa nebo Rakouska dostanou jenom osobními automobily. Mezinárodní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se zastaví. Umožněn je návrat Čechů zpátky do země nebo cizincům se naopak umožňuje opustit ČR.

Koronavirus zamíchal kalendářem MotoGP 2020. Odloženy jsou už 4 závody

Koronavirus zamíchal kalendářem MotoGP 2020. Odloženy jsou už 4 závody

Pro občany ČR pracující za hranicemi dále ministr vytipoval ještě sedm hraničních přechodů, tři s Rakouskem, čtyři s Německem, kde bude těmto lidem umožněno překročení v rámci takzvaného „malého příhraničního styku“. Jde o přechody Vratěnín, Valtice, Nová Bystřice, Všeruby Jiříkov, Vojtanov a Cínovec.

Na těchto přechodech bude občanům udělena výjimka k překročení, pokud se prokážou občanským průkazem a potvrzením od zaměstnavatele. Tyto přechody budou otevřeny od 5 hodin ráno do 11 hodin večer. „Bude to možnost pro české občany, kteří pracují v těchto zemích do jisté vzdálenosti od českých hranic, aby nepřišli o práci,“ uvedl Hamáček.

Bezkonkurenční Dacia Logan MCV končí. Levné kombi se údajně nedožije podzimu

Bezkonkurenční Dacia Logan MCV končí. Levné kombi se údajně nedožije podzimu

Na hranice pošle ministerstvo celkem 2090 příslušníků Armády ČR, kteří budou pomáhat policistům a hasičům. Nakonec Hamáček uvedl, že počet otevřených přechodů bude možné v závislosti na situaci měnit.

Polsko v posledních dnech zpřísnilo zdravotní kontroly na svých hranicích, hraniční přechody však zatím pro cizince neuzavírá. Slovensko již své hranice uzavřelo pro všechny cizince, na území tak budou vpuštěny jen osoby, které tam mají trvalý nebo přechodný pobyt.

Koronavirus online

Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků