Škodě klesly tržby a nestíhá vyřizovat objednávky. Pandemie má jasný dopad

Zastavením výroby ztratila Škoda v prodejích přes 100.000 vozů. Dodávky nových aut zákazníkům se propadly o více jak 20 %.

Mladoboleslavská Škoda zveřejňuje své výsledky za první čtvrtletí letošního roku, a jak by se dalo očekávat, pandemie koronaviru výrazně ovlivnila čísla prodejů a tržeb v porovnání s minulým rokem. Přesněji se u tržeb ve výši 4,85 miliardy eur jedná o 1,4% pokles vůči stejnému období loni. Mínusové hodnoty ostatně Škoda rovněž shrnuje v přehledné infografice v galerii.

Proč vypadá nová Škoda Octavia zrovna takto? Šéf designu to detailně vysvětlil

Proč vypadá nová Škoda Octavia zrovna takto? Šéf designu to detailně vysvětlil

Vliv pandemie je patrný rovněž při pohledu na dodávky zákazníkům. Od ledna do března 2020 dodala automobilka zákazníkům na celém světě celkem 232.900 vozů, což je výrazně méně, než v loňském roce (první čtvrtletí 2019 – 307.600 vozů, -24,3 %). V těžké situaci ale mají Škodě pomáhat rekordní výsledky uplynulých let.

„Škoda Auto zaznamenala v uplynulých letech rekordní výsledky, díky kterým v současné době ještě stále disponuje dostatečnou likviditou, což nám pomáhá v této mimořádně obtížné situaci. Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru Covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout,“ uvedl předseda představenstva Bernhard Maier.

Nejvzácnější Škoda Fabia v ČR výrazně zlevnila. Přesto na ni nedosáhne každý

Nejvzácnější Škoda Fabia v ČR výrazně zlevnila. Přesto na ni nedosáhne každý

Podle Maiera je však jedno jasné: Zastavením výroby Škoda ztratila více než 100.000 potencionálních vozů a počet nevyřízených objednávek je stále vysoký. V přehledu je nicméně zajímavé vidět Rusko, kde se na rozdíl od všech ostatních klíčových trhů Škody během čtvrtletí dodávky nových vozů zvýšily o 13,9 % na 21.000 kusů.

Obnova výroby ve všech závodech Škody už proběhla 27. dubna, nicméně za stavu ochranných opatření, které budou v provozech v platnosti zřejmě ještě dlouhou dobu. Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, však vedení automobilky očekává ve druhém čtvrtletí, s následným postupným zotavením ve třetím a možným návratem na loňskou úroveň ve čtvrtém čtvrtletí.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

dnes | Jan Mička | 25 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků
TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Lexus LC 500 Convertible

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?

20.  11.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků