Škodě klesly tržby a nestíhá vyřizovat objednávky. Pandemie má jasný dopad

Zastavením výroby ztratila Škoda v prodejích přes 100.000 vozů. Dodávky nových aut zákazníkům se propadly o více jak 20 %.

Mladoboleslavská Škoda zveřejňuje své výsledky za první čtvrtletí letošního roku, a jak by se dalo očekávat, pandemie koronaviru výrazně ovlivnila čísla prodejů a tržeb v porovnání s minulým rokem. Přesněji se u tržeb ve výši 4,85 miliardy eur jedná o 1,4% pokles vůči stejnému období loni. Mínusové hodnoty ostatně Škoda rovněž shrnuje v přehledné infografice v galerii.

Proč vypadá nová Škoda Octavia zrovna takto? Šéf designu to detailně vysvětlil

Proč vypadá nová Škoda Octavia zrovna takto? Šéf designu to detailně vysvětlil

Vliv pandemie je patrný rovněž při pohledu na dodávky zákazníkům. Od ledna do března 2020 dodala automobilka zákazníkům na celém světě celkem 232.900 vozů, což je výrazně méně, než v loňském roce (první čtvrtletí 2019 – 307.600 vozů, -24,3 %). V těžké situaci ale mají Škodě pomáhat rekordní výsledky uplynulých let.

„Škoda Auto zaznamenala v uplynulých letech rekordní výsledky, díky kterým v současné době ještě stále disponuje dostatečnou likviditou, což nám pomáhá v této mimořádně obtížné situaci. Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru Covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout,“ uvedl předseda představenstva Bernhard Maier.

Nejvzácnější Škoda Fabia v ČR výrazně zlevnila. Přesto na ni nedosáhne každý

Nejvzácnější Škoda Fabia v ČR výrazně zlevnila. Přesto na ni nedosáhne každý

Podle Maiera je však jedno jasné: Zastavením výroby Škoda ztratila více než 100.000 potencionálních vozů a počet nevyřízených objednávek je stále vysoký. V přehledu je nicméně zajímavé vidět Rusko, kde se na rozdíl od všech ostatních klíčových trhů Škody během čtvrtletí dodávky nových vozů zvýšily o 13,9 % na 21.000 kusů.

Obnova výroby ve všech závodech Škody už proběhla 27. dubna, nicméně za stavu ochranných opatření, které budou v provozech v platnosti zřejmě ještě dlouhou dobu. Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, však vedení automobilky očekává ve druhém čtvrtletí, s následným postupným zotavením ve třetím a možným návratem na loňskou úroveň ve čtvrtém čtvrtletí.

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

včera | Petr Schnagl | 72 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků