Škoda následuje Hyundai. V Česku opět rozjela výrobu, snadné to ale mít nebude

Všechny tři české závody Škodovky byly kvůli koronaviru zavřené od 18. března. Výroba se v nich rozjela dnes ráno, situace se ale do starých kolejí jen tak nevrátí.

V České republice stále platí nouzový stav, obchody, služby a výroba se však znova dávají do pohybu. A to včetně autoprůmyslu, který tvoří zhruba 9 % hrubého domácího produktu, přímo zaměstnává více než 150.000 lidí a dalších 400.000 lidí je na něj napojeno skrze dodavatelské firmy.

Škoda ukázala zřejmě nejhezčí verzi nové Octavie. Máme v ní vidět také prvky kupé

Škoda ukázala zřejmě nejhezčí verzi nové Octavie. Máme v ní vidět také prvky kupé

Hyundai v Nošovicích rozjel po odstávce kvůli pandemii koronaviru výrobu 14. dubna, dnes se podle plánu rozjely linky všech tří továren Škody Auto (Mladá Boleslav, Kvasiny, Vrchlabí). Už od 17. dubna se mělo vyrábět i v kolínské automobilce TPCA, ta však odstávku prodlužila až do 4. května. Odstávky v březnu a dubnu zapříčinily propad výroby až o 170.000 vozidel, což je zhruba 12 % roční produkce. Tržby automobilek by se mohly propadnout až o 50 miliard korun.

Hyundai v Nošovicích znova rozjíždí výrobu. Své k tomu řekli i zaměstnanci

Hyundai v Nošovicích znova rozjíždí výrobu. Své k tomu řekli i zaměstnanci

"Mohu potvrdit, že veškeré činnosti, které byly naplánované na 6:00 ráno, úspěšně začaly a výroba je obnovena," řekl ČTK Tomáš Kotera, vedoucí komunikace podniku automombilky Škoda Auto. Podle ČTK není jasné, jak bude provoz po obnovení výroby fungovat. Běžně se pracuje v třísměnném provozu, podle odborů však až na výjimky nepojede noční směna. „Zásadně vše bude vycházet ze zákona, některé lokality, jako Kvasiny nebo dokonce i Vrchlabí, pojedou na 50 procent,“ řekl pro Škodovácký odborář předseda odborů KOVO Jaroslav Povšík.

První český elektromobil zvýšil dojezd. Do Benátek dojedete s jedinou zastávkou

První český elektromobil zvýšil dojezd. Do Benátek dojedete s jedinou zastávkou

Se spuštěním výroby v závodech Škodovky jdou ruku v ruce i hygienická opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Doporučuje se dodržování rozestupů, časté mytí rukou a používání dezinfekce, naopak se nedoporučuje spolujízda či používání veřejné dopravy. V Mladé Boleslavi městská doprava kvůli pandemii koronaviru nejezdí, podle ČTK však jezdí svozové autobusy, které zaměstnance přivážely až k branám závodu. Zájem o ně však údajně byl minimální.

Zdroj: ČTK, Škodovácký odborář

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

včera | Petr Schnagl | 79 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků