Počet dopravních nehod během karantény výrazně klesl. Smrtelných ale moc neubylo

Méně vozů na silnicích sice znamená i méně nehod, experti se nicméně shodují, že obezřetnost je nyní v dopravě stále vysoce důležitá.

Nehod na českých silnicích během prvního týdne omezení volného pohybu ubylo, počet smrtelných nehod ale bohužel ani na prázdnějších silnicích výrazně neklesl. Vyplývá to z průzkumu oddělení BESIP ministerstva dopravy, které v současném období pandemie koronaviru dále prosí řidiče o vzájemnou ohleduplnost a solidaritu i za volantem.

Menší hustota osobní dopravy přinesla o polovinu méně nehod i výrazně méně zranění, přesto ale za minulý týden na českých silnicích zemřelo pět lidí. Ukazuje to porovnání statistiky policie z týdne 16.3. – 22.3. se stejným obdobím v letech 2017 – 2019. Vedení BESIPu nicméně dodává, že týden je příliš krátká časová řada pro vytváření závěrů o dopadu mimořádných opatření na nehodovost.

Statistika Policie ČR: týden 16.3. – 22.3.2020
Rok (16. 3. – 22. 3.) Dopravní nehody Usmrcení Těžká zranění Lehká zranění
2020 1002 5 12 162
2019 1977 6 42 368
2018 1879 3 23 343
2017 1801 7 31 381

Nadějnou kolonkou ve statistice je i nízký počet těžkých zranění. U nejtěžších následků nehod – úmrtí a těžká zranění – je ale ošemetné předpokládat, že nízké intenzity dopravy přinesou automaticky méně tragických nehod. Prázdnější silnice dávají prostor k vyšším rychlostem a právě nepřiměřená rychlost je stále nejrizikovějším faktorem při nehodách, kde umírají lidé.

„Pozitivně by se naopak mohl projevit menší počet kolizních situací mezi vozidly a těmi nejzranitelnějšími – chodci a cyklisty,“ řekl vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Neztěžujte práci záchranářům! V době pandemie jezděte opatrněji, říkají experti

Neztěžujte práci záchranářům! V době pandemie jezděte opatrněji, říkají experti

Také z BESIPu tak zaznívá, aby se řidiči chovali i na prázdnějších silnicích opatrně a jezdili bezpečně, neboť záchranáře, hasiče i policisty v těchto dnech potřebujeme na úplně jiných místech než u dopravních nehod.

V rámci bezpečné jízdy během období pandemie přinesla několik rad i platforma Vize 0, která se aktivně podílí na osvětě řidičů. Zaměřila se například na dodržování bezpečného odstupu, povolené rychlosti, upozornila na únavu volantem nebo řešení záchranářské uličky. Všechny rady jsme přinesli v samostatném článku zde.

Koronavirus online

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

včera | Jan Mička | 48 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 145 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 25 příspěvků