Až 100.000 pracovních míst v ohrožení! Německý auto průmysl se třese z koronaviru

Pandemie koronaviru tvrdě zasáhla i německý automobilový průmysl. Podle nejnovějších odhadů klesne produkce o miliony aut a práci možná ztratí až stovka tisíc lidí.

Nejen automobilový gigant Volkswagen se rozhodl pozastavit výrobu v evropských závodech, a to na minimálně dva až tři týdny – což ostatně zasáhlo i českou Škodu Auto. Deník Welt tak nyní přichází s prognózou, jak může stav automobilového průmyslu v Německu pandemie koronaviru ovlivnit.

Škoda a další značky se pouští do boje proti koronaviru. Například výrobou respirátorů

Škoda a další značky se pouští do boje proti koronaviru. Například výrobou respirátorů

A vyhlídky podle finančního experta Ferdinanda Dudenhöffera nejsou zrovna kladné. Očekává se totiž, že německá automobilová produkce letos klesne na zhruba 3,8 milionu vyrobených vozů, ve srovnání s 5,1 miliony za loňský rok. Tento razantní pokles samozřejmě ovlivní i snížený zájem lidí v tuto dobu řešit koupi nového auta.

Dudenhöffer tedy rovněž odhaduje, že v závislosti na výše zmíněném je v německém auto průmyslu ohroženo kolem 100.000 pracovních míst. To je zhruba 12 % lokálně zaměstnaných lidí v oblasti automobilové produkce a dodavatelství. Celkem má tato oblast německého průmyslu asi 830.000 pracovních míst.

Výroba Polestaru 2 byla v Číně spuštěna navzdory koronaviru. Panují zde nutná opatření

Výroba Polestaru 2 byla v Číně spuštěna navzdory koronaviru. Panují zde nutná opatření

Finanční expert proto upozorňuje automobilky, aby povzbuzovaly zájem o nákup nových aut. Nepřekvapí, že především o hybridy a elektromobily, na jejichž nákup se v Německu vztahují ekologická zvýhodnění ve výši až 5000 euro (asi 136.500 Kč).

„Například by mohli výrobci začít nabízet levnější formu takzvaného předplatného pro nový automobil, avšak s určitou garancí vrácení vozu v případě ztráty zaměstnání,“ dodává Dudenhöffer.

Koronavirus online

Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

včera | Jan Mička | 11 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků