Kontrola najetých kilometrů: na Slovensku lze, u nás ne?

Povinnost zapisovat při každé technické kontrole počet ujetých kilometrů je u nás zatím v nedohlednu. V době, kdy k přetočení kilometrů stačí notebook se softwarem staženým z internetu a připojení na elektronický systém vozidla, patří tento podvod k nejčastějším nekalým praktikám prodejců ojetých vozů.
Kontrola najetých kilometrů: na Slovensku lze, u nás ne?

V České republice je téměř polovina všech ojetých automobilů nabízena s nižším počtem kilometrů na tachometru, než mají najeto v reálu.

Slovenský příklad

Na Slovensku je stav najetých kilometrů evidován při emisních a technických kontrolách a kontrolách originality vozu. Pomůže to s odhalováním podvodu přetáčení najetých kilometrů za účelem navýšení ceny ojetého vozu dovezeného ze zahraničí. Historii najetých kilometrů si pak ověříte na internetu.

Na webových stránkách pracovišť Kontroly originality si mohou kupující po zadání identifikátoru VIN (Vehicle Identification Number) bezplatně ověřit průběh stavu najetých kilometrů, a to na www.ko.sk v sekci Ověření vozidla.

Po zadání unikátního kódu VIN je možné zobrazit graf zobrazující vývoj stavu ujetých kilometrů v čase a další důležité informace. Křivka zobrazuje souhrnné hodnoty získané z technických a emisních kontrol a kontrol originality.

 

Podobné opatření by pomohlo i u nás v ČR. Navrhovaná novela zákona č. 56/2001 s tím však nepočítá.

 

Průběh grafu historie najetých kilometrů může kupujícího upozornit na možné problémy. Pokud zobrazená křivka nevykazuje pouze rostoucí průběh kilometrů v čase, mohlo v daném období dojít k manipulaci s počítadlem ujeté vzdálenosti. Indikovat to ale může i chybu při zápisu během výše zmiňovaných kontrol. 

Aby však nemohlo dojít ke zneužití přesných hodnot a úpravě najetých kilometrů právě podle poslední hodnoty, graf je neuvádí a zobrazuje pouze reálný průběh.

Hodnoty však lze dohledat v odborném posudku kontroly originality, který by měl kupující od prodávajícího požadovat. Také tento posudek si lze na zmíněných webových stránkách kdykoliv ověřit.

Trestné to snad bude, ale bez kontroly

Slovenské řešení může být efektivním příkladem pro celou Evropu, kterou trápí přetáčení kilometrů. V mnoha zemích je již samotná neoprávněná manipulace s najetými kilometry považována za porušení zákona. I přesto se tamější situace nelepší.

Novelou zákona č. 56/2001 Sb., která je nyní projednávána, se Česká republika pravděpodobně zařadí po bok těmto zemím. Přetáčení kilometrů přestane být klasifikováno jako přestupek a bude trestné.

Zákon však bude těžko vymahatelný, dokud nebude možné takovou manipulaci prokázat.

Pravidelná evidence stavu najetých kilometrů a zpřístupnění těchto údajů veřejnosti po vzoru Slovenské republiky by situaci určitě zjednodušila.

Kontrola originality zahrnuje i možnost ověřit si, zda prodávající netají havárii prodávané vozidla. Umožňuje to kontrola hloubky povlakové vrstvy. Pokud je na vozidle naměřena vyšší hodnota povlakové vrstvy, je pravděpodobné, že tato část karoserie byla opravovaná tmelením a byla přelakována.

Možnost kontroly

V Česku si lze některé údaje o historii vozidla prověřit na internetových stránkách společnosti Cebia, konkrétně na www.zkontrolujsiauto.cz

Systém zahrnuje kolem 130 miliónů údajů o ojetých osobních a užitkových vozech a motocyklech registrovaných v ČR.

Zájemce se tak v databázi dozví skutečný stav tachometru vozu, rok jeho výroby, zda vůz není aktuálně zatížen leasingem či zda není kradený (v případě ujetých kilometrů však nejde o centralizované údaje z STK, jako na Slovensku – záleží např. na tom, jestli si stav tachometru zapisovali při kontrolách ve značkových servisech).

Stát až doteď problematiku nepravdivých údajů o autech svým způsobem ignoroval.

Až v posledních letech si alespoň větší autobazary vypracovaly vlastní systém kontroly, kdy se snaží odhalit rozpory mezi skutečným stavem vozu a tvrzením prodávajícího.

Experti z Kladna

Na internetu najdete nezakryté nabídky na změnu údajů o najetých kilometrech. Například web tachometry.eu, který provozuje T-Expert z Kladna, je čtení více než zajímavé:

„K nastavení a úpravám tachometrů používáme nejmodernější technické vybavení. Díky tomu jsme schopni upravit hodnoty stavu najetých kilometrů na naprosté většině digitálních tachometrů a tachografů osobních a užitkových automobilů i motocyklů všech evropských, asijských i amerických značek, které se běžně pohybují po českých silnicích. Úpravu stavu kilometrů provádíme na počkání.

U všech automobilů, kde je to technicky možné, provádíme nastavení hodnoty bez demontáže z vozu přímo přes diagnostickou zásuvku vozidla. V ostatních případech, nebo pokud nechcete přijet s celým vozem, provádíme nastavení přímo v tachometru, popřípadě dalších řídících jednotkách. Demontáž a opětovnou montáž tachometru do vozidla provádíme zdarma.

Tachometr je možné také zaslat poštou, ještě týž den bude podle vašeho požadavku upraven a na dobírku zaslán zpět na vaši adresu. U některých automobilů je však stav km uložen na více místech ve vozidle a proto nás pro konkrétní typ vozu a tachometru kontaktujte. 

Při jakémkoli způsobu ubezpečujeme, že původní hodnotu nelze zjistit a garantujeme plnou záruku na funkčnost tachometru. Na tachometry dovezené bez vozidla bohužel záruku poskytovat nemůžeme…“
 

bazar

Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2008
Stav: 252 737 km
Cena: 102 000 Kč
Renault Thalia 1,2
Rok výroby: 2007
Stav: 156 314 km
Cena: 56 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků