Konečně bezproblémová jízda po dálnicích v Česku? ŘSD má plán, jak toho dosáhnout

S velkým počtem omezení na českých dálnicích během prázdnin nyní ministr dopravy ujišťuje, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je dobře připraveno na řešení mimořádných situací.

O více jak 40 uzavírkách a omezení na českých dálnicích v průběhu léta jsme už psali, a to včetně podrobné mapky všech rizikových úseků. V návaznosti na probíhající uzavírky a opravy tak nyní prošlo kontrolou i Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) u dálnice D1 v Mirošovicích. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka je správa na období kolon a zvýšeného rizika nehod dobře připravena.

„Jedná se již o mou druhou návštěvu v Mirošovicích za krátkou dobu. Zkontroloval jsem si připravenost ŘSD na mimořádné události, a to jak v zimních měsících, tak i nyní, kdy jsou k nasazení připraveny asistenční vozy, které poskytnout nezbytnou pomoc například řidičům, kteří uvíznou v koloně,“ uvedl Kremlík.

Léto na dálnicích: Přes 40 uzavírek a omezení, D1 zase budou hlídat radary

Léto na dálnicích: Přes 40 uzavírek a omezení, D1 zase budou hlídat radary

Jen pro údržbu D1 je tak v Mirošovicích připraveno 31 kusů samochodných zametačů a nově i 22 vozidel asistence, které slouží řidičům a cestujícím při mimořádných situacích na dálnici. Na zimu je pak připraveno 176 kusů sypacích souprav. Pro zvýšení bezpečnosti pracovníků ŘSD v provozu budou do akce nasazeny i nové pokladače dopravního značení.

Řidiči se budou na dálnicích rovněž setkávat s větším počtem zpráv na informačních tabulích, kterých je po celé dálniční síti umístěno celkem 136. Mimo aktuální dopravní varování tak budou řidičům nově zobrazovány i základní doporučení bezpečného provozu. Jedná se o opatření, které je využíváno i v jiných zemích, například ve Slovinsku.

Dodržujete bezpečnou vzdálenost mezi vozidly? Tato pomůcka zachraňuje životy

Dodržujete bezpečnou vzdálenost mezi vozidly? Tato pomůcka zachraňuje životy

Celkem šest hesel bude zobrazováno i v anglickém jazyce pro řidiče cizince:

  • Dodržuj rychlost / Avoid speeding
  • Udržuj odstup / Keep distance
  • Jezdi vpravo / Keep right
  • Odpočiň si / Take a Rest
  • Připoutej se / Use Seat Belt

Nakonec došlo pro období letních měsíců k navýšení počtu operátorů na asistenční lince ŘSD 800 280 281, kde se řidiči dozvědí aktuální informace z provozu, případně i tipy, jak se vyhnout dopravním omezením nebo kolonám. BESIP na svém webu také připravil interaktivní mapu dopravních omezení, například pro cestu do Chorvatska.

TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 8 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 68 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků