Konečně bezproblémová jízda po dálnicích v Česku? ŘSD má plán, jak toho dosáhnout

S velkým počtem omezení na českých dálnicích během prázdnin nyní ministr dopravy ujišťuje, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je dobře připraveno na řešení mimořádných situací.

O více jak 40 uzavírkách a omezení na českých dálnicích v průběhu léta jsme už psali, a to včetně podrobné mapky všech rizikových úseků. V návaznosti na probíhající uzavírky a opravy tak nyní prošlo kontrolou i Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) u dálnice D1 v Mirošovicích. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka je správa na období kolon a zvýšeného rizika nehod dobře připravena.

„Jedná se již o mou druhou návštěvu v Mirošovicích za krátkou dobu. Zkontroloval jsem si připravenost ŘSD na mimořádné události, a to jak v zimních měsících, tak i nyní, kdy jsou k nasazení připraveny asistenční vozy, které poskytnout nezbytnou pomoc například řidičům, kteří uvíznou v koloně,“ uvedl Kremlík.

Léto na dálnicích: Přes 40 uzavírek a omezení, D1 zase budou hlídat radary

Léto na dálnicích: Přes 40 uzavírek a omezení, D1 zase budou hlídat radary

Jen pro údržbu D1 je tak v Mirošovicích připraveno 31 kusů samochodných zametačů a nově i 22 vozidel asistence, které slouží řidičům a cestujícím při mimořádných situacích na dálnici. Na zimu je pak připraveno 176 kusů sypacích souprav. Pro zvýšení bezpečnosti pracovníků ŘSD v provozu budou do akce nasazeny i nové pokladače dopravního značení.

Řidiči se budou na dálnicích rovněž setkávat s větším počtem zpráv na informačních tabulích, kterých je po celé dálniční síti umístěno celkem 136. Mimo aktuální dopravní varování tak budou řidičům nově zobrazovány i základní doporučení bezpečného provozu. Jedná se o opatření, které je využíváno i v jiných zemích, například ve Slovinsku.

Dodržujete bezpečnou vzdálenost mezi vozidly? Tato pomůcka zachraňuje životy

Dodržujete bezpečnou vzdálenost mezi vozidly? Tato pomůcka zachraňuje životy

Celkem šest hesel bude zobrazováno i v anglickém jazyce pro řidiče cizince:

  • Dodržuj rychlost / Avoid speeding
  • Udržuj odstup / Keep distance
  • Jezdi vpravo / Keep right
  • Odpočiň si / Take a Rest
  • Připoutej se / Use Seat Belt

Nakonec došlo pro období letních měsíců k navýšení počtu operátorů na asistenční lince ŘSD 800 280 281, kde se řidiči dozvědí aktuální informace z provozu, případně i tipy, jak se vyhnout dopravním omezením nebo kolonám. BESIP na svém webu také připravil interaktivní mapu dopravních omezení, například pro cestu do Chorvatska.

Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

včera | Miro Mihálik | 15 příspěvků
Minitest Honda Civic Type-R GT 2020: Limp Bizkit, komiksy a tanec na hraně

Honda Civic Type-R GT 2020

Honda vylepšila svůj nejostřejší model a vypustila ho mezi lidi ve třech verzích. Vyzkoušeli jsme tu prostřední, která má přinést vyvážený mix mezi sportovním a kultivovaným vozem.

30.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 69 příspěvků
Škoda Slavia mohla být jiná, ale nastala krize. Řídili jsme ji poprvé a asi naposled

Škoda Slavia 1.5 TSI DSG

Naposledy vyráběla Škodovka kabriolet v 60. letech. Že by se tento fakt měl změnit, dávají jasně najevo studenti Středního odborného učiliště Škoda Auto, kteří postavili už sedmý koncept. Počtvrté jde o otevřený vůz, nazvaný Škoda Slavia.

28.  7.  2020 | Michal Dokoupil | 17 příspěvků