Konec smrtelným nehodám? Krone představuje bezpečnější nárazník pro náklaďáky

Srážky osobních vozů s nákladními zezadu jsou pro řidiče osobáků často fatální. Zabránit jim má lepší ochrana proti podjetí.

Moderní auta procházejí v Evropě důkladným testováním, na jehož konci dostanou skóre Euro NCAP. Pokud některé nezíská plných pět hvězdiček, bývá z toho velké pozdvižení. Proto se dá říci, že jsou v podstatě všechna velmi bezpečná.

Nejbezpečnější silnice světa: Česko je v první desítce, nejbezpečněji je v Norsku

Nejbezpečnější silnice světa: Česko je v první desítce, nejbezpečněji je v Norsku

Jenže na rozdíl od srážek s pevným předmětem, jiným autem nebo bokem do sloupu existuje i celá řada situací, pro které nejsou osobní auta po bezpečnostní stránce cizelována. Dle studie německé společnosti GIDAS končí 60 % nárazů osobních vozů zezadu do nákladních vozidel či návěsů smrtí posádky osobáku. Důvod je jasný: zatím co při normální nehodě pohltí energii nárazu deformační zóna v přední části vozu, při tomto typu nehody čumák skončí pod návěsem či náklaďákem a jeho horní část narazí do kabiny, která není nijak výrazně chráněna.

Podívejte se na crash test elektrického náklaďáku. Scania je s výsledkem spokojena

Podívejte se na crash test elektrického náklaďáku. Scania je s výsledkem spokojena

Společnost Krone proto představuje nový nárazník pro nákladní vozy dle nařízení EU UN/ECE-R 58, které vstoupí v platnost od 1. září letošního roku. Nárazník je v souladu s nařízením o 100 mm blíže k vozovce, místo dosavadních 550 mm se nachází ve výšce 450 mm. Hmotnost vozidla zvyšuje přibližně o 22 kg.Od svého výrobku si Krone slibuje snížení počtu smrtelných nehod o 78 % a až o 49 % méně nehod s vážnými následky. Systém je určen pro řady Profi Liner, Mega Liner, Cool Liner a Dry Liner, v prodeji je za ceny od cca 200 euro. Na následky nehody osobáku s nákladním vozidlem se můžete podívat zde:

TEST Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid: Obr se bez zásuvky neobejde

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost

Je vám Ford Galaxy malý? Chcete plnotučné SUV s výkonem Mustangu? Milujete ticho? Pokud jste odpověděli třikrát ano, vlajková loď americké značky na českém trhu může být to pravé.

včera | Richard Herbich
TEST SsangYong Korando 1.5 T-GDI 4x4: Vše, co potřebujete. Za míň, než čekáte

SsangYong Korando 1.5 TGDI

SsangYong Korando se hlásí v redakční garáží počtvrté. Tentokrát v plné náloži jako borec se čtyřkolkou a automatem.

16.  4.  2021 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

14.  4.  2021 | Jan Mička