Konec nerespektování výstražných světel na vlakových přejezdech! Nové zařízení v Česku potrestá každého viníka

Železniční přejezd hlídá chytrý automatický systém, kterému neunikne žádný hazardér. Funguje spolehlivě, proto se nevyplatí ho pokoušet.

Ze srážky s vlakem jen málokdo vyvázne živý. Proto je s podivem, kolik řidičů ročně ignoruje výstražný systém na železničních přejezdech a rozhodne se jej projet pod rouškou naivní anonymity a beztrestnosti. Na železničním přejezdu hlavního koridoru ve Vendryni u Třince ale tvrdě narazí. Ne na vlak, ale tvrdý trest.

Přejezd je sice zabezpečen světly i závorami, ovšem míra neukázněných řidičů, kteří i přesto přejezd překonali, přiměla Magistrát města Třince ve spoluprací s Ředitelstvím služby dopravní policie osadit jej ve zkušebním provozu automatickým hlášením nezákonného počínání. Během loňského roku systém prokázal svou spolehlivost a od 1. února s posvěcením Policie ČR i Ministerstva dopravy přechází na ostrý provoz.

Kamerový systém se spustí společně se světelnou výstrahou a po uplynutí přiměřené doby na bezpečnou reakci řidiče zaznamená každý neoprávněný vjezd. Zařízení neobelstí mlha, sníh, či jiné zhoršení povětrnostních podmínek a rozlišuje i zahraniční registrační značky. Zpracování dat je automatické, takže v případě vozidla do 3,5 tuny putuje průkazný záznam z Centrálního místa služeb na servery policie a dále na příslušné obce s rozšířenou působností. Pokud se jedná o vozidlo nad 3,5 tuny, podklady putují rovnou na dopravní inspektorát Policie ČR.

Je dobré si připomenout, že za takový přestupek obdrží řidič 7 bodů a hrozí mu pokuta až 5000 Kč, případně půlroční zákaz řízení. Prostředky z pokut padnou do rozpočtu obcí, které budou agendu vyřizovat. Pokud se zařízení osvědčí i v ostrém provozu, rozšíří se i na další klíčová místa.  

Diskuze (48) Další článek: Toyota nabízí kompletní obnovu motoru pro kupé GT86. Umí všechny specifikace včetně evropské

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,