Konec downsizingu! Nové emisní testy ve prospěch větších motorů

Konec downsizingu! Nové emisní testy ve prospěch větších motorů

Nebylo těžké si odvodit, že k tomu jednou dojde. Výrobci automobilů došli až na limit downsizingu a s nový způsobem měření spotřeby musejí zcela změnit smýšlení.

Jako reakce na emisní skandál Volkwagenu budou zavedeny nové předpisy, díky kterým se již nevyplatí přehánět zmenšování motorů, jako nyní. Nově mají být testy emisí a spotřeby mnohem blíže výsledkům ve skutečném provozu. V novém režimu měření již technologie downsizingu nebudou mít takovou moc, a větší motory bez přeplňování nebo s menšími turbodmychadly dosáhnou stejných, či dokonce lepších výsledků.

Zástupci Renaultu, GM a Volkswagenu prozradili, že chystají obrat v dosavadním směru a chtějí se vrátit ke větším motorům. „Dosáhli jsme limitů trendu downsizingu. Možnosti a způsoby, které jsme dosud používali, nám dále nedovolí splnit emisní normy,” řekl pro agenturu Reuters šéf vývoje motorů aliance Renault-Nissan, Alain Raposo. Od ostatních výrobců se čekají podobné kroky.

Malé turbomotory jsou známé tím, že jejich spotřeba, a tím pádem i emise, v mnohem větší míře záleží na způsobu jízdy. Pokud řidič jede jako s platem vajec za zadními sedadly, umí být úsporné. Problém začíná tehdy, když se řidič snaží držet krok s provozem, či snad pokouší-li se o dynamickou jízdu. Spotřeba pak silně roste, což se u atmosférických, objemnějších a méně nadopovaných motorů v takové míře neděje. Objemnější motory se s větší zátěží v reálném provozu vyrovnávají lépe, protože zkrátka mají z čeho brát.

Právě na to mají reagovat nové regule. Vznětové motory čekají testy v reálném provozu, které již zkoušela skupina PSA. Francouzi úředníky upozornili na to, že mají jejich motory vyšší spotřebu reálně až o 2,7 l/100km. Již příští rok se tedy diesely budou zkoušet v reálném provozu a od roku 2018 půjde o standardizovaný proces. V případě zážehových motorů bude měření podle nového cyklu následovat o dva roky později. Hlavním rozdílem bude vyšší zátěž, kterou motory při testech podstoupí.

Tento jev již lze na současném trhu zaznamenat. Renault údajně pracuje na dvoulitrovém čtyřválci, který v jeho maximálně jedna-šestkovém portfoliu chybí. Ani ne litrový tříválec 0,9 TCe se také chystají plně nahradit motorem 1.2 TCe. Rozmach zažijí také modulární motory, agregát 1.5 TSI Evo tedy u VW nahradí 1.2 TSI.

Jistě, malé turbomotory tu s námi budou dál, žádná invaze atmosférických šestiválců se nekoná. S novými testovacími pravidly je však šance, že se do inženýrství alespoň trošku vrátí racionální uvažování, a na absurdně malé jednotky se již tolik tlačit nebude. To vše dokazuje, jak moc je vývoj provázán s mnohdy nesmyslnými předpisy. Automobilky jsou v případě změny pravidel schopny rychle reagovat, a brutální downsizing opustit.

Volkswagen

Volkswagen je německá automobilka, vedoucí člen Volkswagen Group. Vznikla v roce 1937. Začala vyvíjet předchůdce slavného „Brouka“, plná výroba se ale rozběhla až po válce. Název značky Volkswagen znamená v překladu lidový vůz.

Volkswagen Golf • Volkswagen Passat • Volkswagen Touran • Volkswagen Touareg • Volkswagen Polo • Volkswagen up! • Volkswagen e-up! • Volkswagen T-Roc • Volkswagen T-Cross • Volkswagen Tiguan • Volkswagen Sharan • Volkswagen ID.3

Doporučujeme

Články odjinud