Koncern GM uvolnil informace o vznětovém osmiválci Duramax

Americký koncern General Motors uvolnil informace o připravovaném vznětovém osmiválci Duramax o objemu 4,5 litru. Ten slibuje výkon 310 koní (231 kW), přičemž oproti jiným objemově a parametricky porovnatelným zážehovým agregátům by měl spotřebovat až o 25 procent méně paliva.

Tento „revoluční agregát“ se objeví již příští rok a to v modelech Chevrolet Silverado, a GMC Sierra. General Motors chce výrobou tohoto šetrnějšího agregátu dokázat, že i velké pick-upy a užitkové vozy tak charakteristické pro Americký kontinent, mohou být docela levné na provoz.

A v čem hledat výjimečnost tohoto agregátu? Jde v podstatě o první motor s použitím technologie selektivního katalyzátoru pevných částic (SCR), což do značné míry ovlivňuje hodnotu vypouštěných částic. 4,5 litrový Duramax tak nebude mít problém plnit i ty nejpřísnější emisní limity Bin 5 a LEV 2 a tak s ním bude možné jezdit ve všech amerických státech. Samozřejmě není to všechno jen o emisích, nový motor obsahuje až o 70 mechanických častí méně, než jeho předchůdce, a tak bylo docíleno nejen nižší hmotnosti, ale i menší komplikovanosti.

Mohlo by se zdát, že motor svými parametry spojuje téměř vše, po čem může moderní traktorista snít, výrobce totiž slibuje vysoký výkon, nízkou spotřebu a nízké emise. Až realita ukáže, zda nezůstane jen u snů.

Klepněte pro větší obrázek

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků