Koncern GM uvolnil informace o vznětovém osmiválci Duramax

Americký koncern General Motors uvolnil informace o připravovaném vznětovém osmiválci Duramax o objemu 4,5 litru. Ten slibuje výkon 310 koní (231 kW), přičemž oproti jiným objemově a parametricky porovnatelným zážehovým agregátům by měl spotřebovat až o 25 procent méně paliva.

Tento „revoluční agregát“ se objeví již příští rok a to v modelech Chevrolet Silverado, a GMC Sierra. General Motors chce výrobou tohoto šetrnějšího agregátu dokázat, že i velké pick-upy a užitkové vozy tak charakteristické pro Americký kontinent, mohou být docela levné na provoz.

A v čem hledat výjimečnost tohoto agregátu? Jde v podstatě o první motor s použitím technologie selektivního katalyzátoru pevných částic (SCR), což do značné míry ovlivňuje hodnotu vypouštěných částic. 4,5 litrový Duramax tak nebude mít problém plnit i ty nejpřísnější emisní limity Bin 5 a LEV 2 a tak s ním bude možné jezdit ve všech amerických státech. Samozřejmě není to všechno jen o emisích, nový motor obsahuje až o 70 mechanických častí méně, než jeho předchůdce, a tak bylo docíleno nejen nižší hmotnosti, ale i menší komplikovanosti.

Mohlo by se zdát, že motor svými parametry spojuje téměř vše, po čem může moderní traktorista snít, výrobce totiž slibuje vysoký výkon, nízkou spotřebu a nízké emise. Až realita ukáže, zda nezůstane jen u snů.

Klepněte pro větší obrázek

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 3 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků