Koncept Vision 357 oslavuje 75. výročí vstupu Porsche na trh. Model 356 přijíždí do moderního světa s mimořádně čistou karoserií

Návrhářům tentokrát nesvazovaly ruce žádné předpisy ani technika. Při uctění 75. výroční značky se soustředili jen na design.

Letos v červnu oslaví Porsche 75. výročí vstupu na trh historicky prvního modelu 356. Automobilka se vrací do minulosti poměrně často, aby nám ji připomněla v moderním pojetí. Nemusíme chodit daleko, třeba koncem loňského roku světu ukázala terénní verzi Porsche 911 Dakar, odkazující na úspěšný model 911 Safari. Ten náročnou rallye Dakar vyhrál v roce 1984.

V případě oslavy 356 se sice jedná pouze o koncept, ale o to více mohli designéři pustit uzdu fantazii. Pomyslný nástupce nese logické označení Vision 357 a spojuje ikonické tvary s moderní dobou. K tomu využívá základní platformu 718 Cayman GT4 RS, osazenou pravděpodobně čtyřlitrovým šestiválcem o výkonu 368 kW. Pohonné jednotce Porsche nevěnuje skoro žádnou pozornost, pouze poznamenává, že by měla být schopna jezdit na interně vyráběné syntetické palivo. 

Koncept Vision 357 má být čistě designovou záležitostí. Je fascinující, s jakou citlivostí se podařilo spojit 75 let starou minulost se současností. Základní linie předka jsou na první pohled patrné, ale taky je v něm vidět kousek Taycanu, 718 Cayman a také 911.

Vizuální harmonii podtrhuje mimořádná hladkost, k níž přispívají světla schovaná pod perforovaným krytem, minimalistická zpětná zrcátka s kamerami a černé kliky dveří integrované do bočního sloupku. Dvacetipalcová kola zdobí aerodynamické středy s karbonovou centrální maticí. Snaze o minimalizaci hran ustoupilo i dělené čelní sklo, kterým se první 356 vyznačovaly. Místo nich prosklení přechází přes A sloupky do boků a vytváří vizuálně nepřerušený celek.

Zadní nahrbený profil je asi největším odkazem na 356 spolu s vertikálním žebrováním na zádi. Na něj za oknem navazuje třetí brzdové světlo. Přítomnost spalovací jednotky potvrzují titanové koncovky výfuku s keramickými vložkami.

Výsledek Porsche zahalilo do metalízy kombinující odstíny Ice a Grivola. Jim kontrastují polepy složené z červených, černých a modrých pruhů. Koncept Porsche Vision 357 budete moci poprvé naživo spatřit v Berlíně, během slavnostní výstavy Drive Forum koncernu Volkswagen, od 27. ledna do poloviny února. Následně se ukáže na dalších motoristických eventech. Pokud dorazí na veletrh Retro Classics Stuttgart 2023, konaném od 23. do 26. února, přivezeme vám živě fotografie, na nichž práce mistrů ještě lépe vynikne.

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

Diskuze (1) Další článek: Hyundai v Česku uvádí limitované edice Tucson Freedom a Bayon Play. Ušetříte u nich až 95 tisíc korun

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,