Koncept Mercedes Sustaineer má ve jménu udržitelnosti vyhřívané pásy i solární panely

Šetří energii, řidiče zahřeje na hrudi a dokonce kolem sebe čistí ulici od poletujících částic.

Mercedes se snaží ukázat, že téma udržitelnosti nemusí být v současnosti trendem pouze v masové produkci osobních aut. Přirozeně do zelena zbarvený koncept dodávky Sustaineer stojí na základě elektrického eSprinteru, německá značka však do něj nacpala další řadu úsporných a obecně ekologicky smýšlejících řešení.

Koncept tak funguje jako pojízdná prezentace možných technologií, které bychom mohli rovněž u užitkových vozidel v blízké budoucnosti vidět. Kromě křiklavé grafiky na karoserii si následně všimnete například instalace solárních panelů nad čelním oknem a na střeše vozu. Energii nicméně panely nezajišťují samotné baterii pohonného ústrojí, ale představují možnost napájení externích systémů – například klimatizace či chlazení nákladového prostoru, různého nářadí nebo notebooků pro kancelářskou práci uvnitř vozu.

Namísto vyhřívání celé kabiny dodávky topením se Mercedes rozhodl k možnému šetření spotřebovávané energie přímočarou cestou. Při rozvážce zboží řidič často vystupuje z vozu a z klasicky vyhřáté kabiny opakovaně uniká teplo pryč. Pocit okamžitého zahřátí tak mají řidiči zajistit vyhřívaný volant a bezpečností pás – ten má člověka zahřát ještě efektivněji než tradiční vyhřívaná sedačka a zároveň spotřebuje méně energie.

Místo v konceptu našly pochopitelně i recyklované materiály. Ochranné panely na podvozku jsou z recyklovaného polypropylenu a použitých pneumatik, zatímco přepážka mezi kabinou a nákladovým prostorem používá přírodní slaměné panely, které jsou opět recyklovatelné a biologicky rozložitelné.

Elektrická dodávka má dokonce částicové filtry, v tomto případě ale fungují k zachycování rozvířených částic pod vozem a okolo něj na silnici. V tomto ohledu instaloval Mercedes na dodávku také brzdové kotouče s keramickým povlakem redukujícím opotřebení a tvorbu prachu při brzdění. Odolnější k opotřebení a tedy tvorbě částic, zároveň s nižším valivým odporem, jsou i speciální pneumatiky od Continentalu.

Pro zlepšení aerodynamiky a rozšíření výhledu po stranách vybavil Mercedes dodávku také kamerami namísto tradičních zrcátek. Nakonec zmiňuje automobilka možnost integrace jakékoliv aplikace na základě Androidu do infotainmentu vozu, pro firmy je tak snadnější využívat své vlastní logistické a navigační programy.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz je německý výrobce automobilů, autobusů, užitkových a nákladních vozů. Patří do skupiny Daimler AG.

Historie sahá až do roku 1886. Poprvé byla značka Mercedes použita na automobilu v roce 1901, jako Mercedes-Benz v roce 1926.

Mercedes-Benz třídy A • Mercedes-Benz třídy C • Mercedes-Benz třídy E • Mercedes-Benz třídy S • Mercedes-Benz CLA • Mercedes-Benz GLC • Mercedes-Benz GLB-SUV

Diskuze (2) Další článek: Nová řada Top Gearu má první trailer. Tradiční chaos doplní i hvězdy Formule 1

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,