Koncept JLR Vector je autonomní modul pro všechno. Do provozu se chystá příští rok

Petr L.  |  23. 02. 2020 19:20

Jakkoli rychlé rozšíření elektrických aut je zkrátka nemožné a kdo tvrdí opak, přehlíží realitu.
Někteří by rádi viděli na evropských silnicích miliony elektrických aut během několika let. Limitů je ale spousta a nová supernabíječka Porsche připomíná jeden z nich - není pro ně dostatek elektřiny.
Porsche loni spustilo sériovou výrobu svého prvního elektrického modelu a zatím s ním slaví úspěchy. Vzhledem k tomu, že jej leckdo vnímá jako sporťák, do kterého klidně naložíte čtyři lidi i s nákladem, může jít optikou klientů německé automobilky o smysluplné auto - moc daleko s ním sice nedojedete, ale komu to vadí, jde-li spíše o vůz pro zábavu za volantem, kterou na rozdíl od konkurence zvládá obsloužit s nadhledem. Navíc se dá nabít rychleji než jakékoli jiné elektrické auto současnosti.
Architektura vozu zvládá obsloužit příkon až 350 kW, což teoreticky dovoluje dobití akumulátorů za nějakých 20 minut. Není to pár minut jako u benzinky a výsledkem je „plná nádrž”, která je ekvivalentem 31 litrů benzinu, ale je to o hodně lepší než u ostatních elektroaut. Právě na tento aspekt se Porsche zaměřuje ve své poslední tiskové zprávě, neboť v Lipsku, domově jedné ze svých továren, uvedlo do provozu nejsilnější nabíjecí stanici v Evropě.
Je to pozoruhodné dílo, neboť disponuje dobíječkami s následujícími parametry:

• 6 x 350 kW pro využití zákazníky Porsche (celkem 2,1 MW)
• 12 x 350 kW pro využití kýmkoli (celkem 4,2 MW)
• 4 x 22 kW pro využití kýmkoli
• blíže neupřesněný počet 22kW dobíječek pro využití zákazníky Porsche
Stanice tedy zvládá současně dobíjet až 18 Taycanů naráz maximální možnou měrou, neboť celková instalovaná kapacita této stanice kapacita se pohybuje okolo 7 MW. Elektrická revoluce je tedy dokonána? Stěží.

Dovolíme si upozornit hlavně na jedno číslo - 7 MW, sedm megawatt. Docela by nás zajímalo, jak se vůbec Porsche podařilo na k místu takový elektrický výkon dostat, ale budiž, to je technicky proveditelné. Problém je jinde - jde o samotných 7 megawatt, které zde teoreticky může z elektrické sítě odebírat nabíjení pouhých 18 aut současně.

Abychom si udělali představu o tom, jak moc elektřiny to je, se podívejme na výkony českých elektráren. Např. elektrárna Komořany, jedna z velkých tepelných elektráren v Ústeckém kraji, kterou jsem kdysi měl možnost navštívit, generuje maximální výkon 239 MW. Podobných či větších tepelných elektráren není v ČR ani dvacet a všechny dohromady generují maximálně 9 400 MW. A celý Temelín generuje 2 110 MW.

V kontextu těchto čísel je vidět, jak moc 7 MW odebíraných pořád relativně pomalým (ve srovnání s konvenčními auty, bavíme se o ekvivalent doplnění 31 litrů benzinu za 20 minut) dobíjením pouhých 18 aut je. Jde o 3 % veškerého výkonu Komořan, na dobíjení 18 aut. Kdyby se takto „rychle” (pořád jde o desítky minut) rozhodlo v ČR dobíjet svá elektroauta 27 tisíc lidí (což není nereálné při milionech aut, která tu jezdí), spotřebují veškerý výkon českých tepelných elektráren, který odpovídá skoro 5 Temelínům. K dispozici přitom není ani zlomek, něčím je také třeba obsluhovat domácnosti, továrny, obchody...

I kdyby se tedy nakrásně podařilo vynalézt akumulátory, které učiní elektrická auta dostupnými, všechna dostala možnost dobíjení oněmi pořád limitujícími 350 kW, vznikla infrastruktura, která je bude s to obsloužit (a ani jedno z toho se nezdá být v dohledné době reálné), pak pořád chybí elektřina, která je mohla „živit”. A i kdyby byla, pořád půjde o energii generující emise CO2 jinde.
Zdroj:
https://www.autoforum.cz/predstaveni/nova-nejsilne... ...

Odpovědět  |   | 
Mr.Question  |  23. 02. 2020 21:18

Již jsou v intenzivním vývoji nové zdroje energie. Např elektrárny, kde se na řetězu roztočí závaží, lokální atomové elektrárny nové generace. Ono to nějak půjde, ale užívat si toho budou nejdříve naše děti. Lidé v produktivním věku to doklepou maximálně v plug-in hybridu.

Odpovědět  |   | 


Přihlásit k odběru
Posílat příspěvky na adresu:

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 10 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků

Nejčtenější články

Tatra dělá geniální podvozky. Důkazem je nové video z uzounkých ulic Štramberka

Tatra dělá geniální podvozky. Důkazem je no…

Tatra Force může sloužit u armády i hasičům. Kopřivničtí nyní ubezpečují, že se dostane opravdu všude.

29.  8.  2020 | | 19 N/A
Kadera Vladimír
TatraVideo
Takto mohla vypadat modernizace Tatry 603. Projekt ale nakonec zatrhlo vedení

Takto mohla vypadat modernizace Tatry 603. …

Čtyřkolový symbol luxusního života v Československu se měl původně dočkat zásadní modernizace. Zdárný konec však nepřišel.

12.  9.  2020 | | 28 N/A
Fuglevič Daniel
LimuzínaVývojTatra
Nová Škoda Enyaq iV poprvé naživo: Už jsme v ní seděli! Levná není, stojí za to?

Nová Škoda Enyaq iV poprvé naživo: Už jsme …

Dost možná jde o nejdůležitější model v celé historii automobilky Škoda. Enyaq iV je první vůz Škoda od základu navržený jako elektromobil a dnes si v Praze odbyl světovou premiéru, my však měli možnost si jej do detailu prohlédnout už s předstihem.

1.  9.  2020 | | 174 N/A
Mička Jan
Škoda Enyaq iVCrossoverPremiéry
Škoda Octavia RS si v Německu sáhla až na dno. Místy to vypadalo, že vyletí z trati

Škoda Octavia RS si v Německu sáhla až na d…

Ostrá novinka naší domácí značky se podívala na slavný německý okruh. Pneumatiky vřískaly v podstatě neustále.

21.  9.  2020 | | 202 N/A
Kadera Vladimír
Octavia RSNürburgring
BAZ Furgonet byl marný pokus Slováků o praktickou Škodu. Neměl šanci uspět

BAZ Furgonet byl marný pokus Slováků o prak…

Dodávka s motorem uloženým vzadu pod nákladovým prostorem může na první pohled vypadat jako naprostý nesmysl. Když vám ale zoufale chybí prostředky na vývoj nového automobilu s vhodnější koncepcí, můžete si buď založit ruce za hlavu nebo to zkusit. V Bratislavských automobilových závodech si vybrali tu druhou možnost, proti státnímu plánování komunistického molocha však neměli šanci.

19.  9.  2020 | | 41 N/A
Mihálik Miro
DodávkyŠkodaUžitková autaRetro