Koncept JLR Vector je autonomní modul pro všechno. Do provozu se chystá příští rok

Petr L.  |  23. 02. 2020 19:20

Jakkoli rychlé rozšíření elektrických aut je zkrátka nemožné a kdo tvrdí opak, přehlíží realitu.
Někteří by rádi viděli na evropských silnicích miliony elektrických aut během několika let. Limitů je ale spousta a nová supernabíječka Porsche připomíná jeden z nich - není pro ně dostatek elektřiny.
Porsche loni spustilo sériovou výrobu svého prvního elektrického modelu a zatím s ním slaví úspěchy. Vzhledem k tomu, že jej leckdo vnímá jako sporťák, do kterého klidně naložíte čtyři lidi i s nákladem, může jít optikou klientů německé automobilky o smysluplné auto - moc daleko s ním sice nedojedete, ale komu to vadí, jde-li spíše o vůz pro zábavu za volantem, kterou na rozdíl od konkurence zvládá obsloužit s nadhledem. Navíc se dá nabít rychleji než jakékoli jiné elektrické auto současnosti.
Architektura vozu zvládá obsloužit příkon až 350 kW, což teoreticky dovoluje dobití akumulátorů za nějakých 20 minut. Není to pár minut jako u benzinky a výsledkem je „plná nádrž”, která je ekvivalentem 31 litrů benzinu, ale je to o hodně lepší než u ostatních elektroaut. Právě na tento aspekt se Porsche zaměřuje ve své poslední tiskové zprávě, neboť v Lipsku, domově jedné ze svých továren, uvedlo do provozu nejsilnější nabíjecí stanici v Evropě.
Je to pozoruhodné dílo, neboť disponuje dobíječkami s následujícími parametry:

• 6 x 350 kW pro využití zákazníky Porsche (celkem 2,1 MW)
• 12 x 350 kW pro využití kýmkoli (celkem 4,2 MW)
• 4 x 22 kW pro využití kýmkoli
• blíže neupřesněný počet 22kW dobíječek pro využití zákazníky Porsche
Stanice tedy zvládá současně dobíjet až 18 Taycanů naráz maximální možnou měrou, neboť celková instalovaná kapacita této stanice kapacita se pohybuje okolo 7 MW. Elektrická revoluce je tedy dokonána? Stěží.

Dovolíme si upozornit hlavně na jedno číslo - 7 MW, sedm megawatt. Docela by nás zajímalo, jak se vůbec Porsche podařilo na k místu takový elektrický výkon dostat, ale budiž, to je technicky proveditelné. Problém je jinde - jde o samotných 7 megawatt, které zde teoreticky může z elektrické sítě odebírat nabíjení pouhých 18 aut současně.

Abychom si udělali představu o tom, jak moc elektřiny to je, se podívejme na výkony českých elektráren. Např. elektrárna Komořany, jedna z velkých tepelných elektráren v Ústeckém kraji, kterou jsem kdysi měl možnost navštívit, generuje maximální výkon 239 MW. Podobných či větších tepelných elektráren není v ČR ani dvacet a všechny dohromady generují maximálně 9 400 MW. A celý Temelín generuje 2 110 MW.

V kontextu těchto čísel je vidět, jak moc 7 MW odebíraných pořád relativně pomalým (ve srovnání s konvenčními auty, bavíme se o ekvivalent doplnění 31 litrů benzinu za 20 minut) dobíjením pouhých 18 aut je. Jde o 3 % veškerého výkonu Komořan, na dobíjení 18 aut. Kdyby se takto „rychle” (pořád jde o desítky minut) rozhodlo v ČR dobíjet svá elektroauta 27 tisíc lidí (což není nereálné při milionech aut, která tu jezdí), spotřebují veškerý výkon českých tepelných elektráren, který odpovídá skoro 5 Temelínům. K dispozici přitom není ani zlomek, něčím je také třeba obsluhovat domácnosti, továrny, obchody...

I kdyby se tedy nakrásně podařilo vynalézt akumulátory, které učiní elektrická auta dostupnými, všechna dostala možnost dobíjení oněmi pořád limitujícími 350 kW, vznikla infrastruktura, která je bude s to obsloužit (a ani jedno z toho se nezdá být v dohledné době reálné), pak pořád chybí elektřina, která je mohla „živit”. A i kdyby byla, pořád půjde o energii generující emise CO2 jinde.
Zdroj:
https://www.autoforum.cz/predstaveni/nova-nejsilne... ...

Odpovědět  |   | 
Mr.Question  |  23. 02. 2020 21:18

Již jsou v intenzivním vývoji nové zdroje energie. Např elektrárny, kde se na řetězu roztočí závaží, lokální atomové elektrárny nové generace. Ono to nějak půjde, ale užívat si toho budou nejdříve naše děti. Lidé v produktivním věku to doklepou maximálně v plug-in hybridu.

Odpovědět  |   | 


Přihlásit k odběru
Posílat příspěvky na adresu:

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

1.  4.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 147 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 25 příspěvků

Nejčtenější články

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště voz…

Podobných míst byste našli spousty. Zrovna tady však odpočívá a záchranu (bez)nadějně očekává především hromada starých tatrovek.

26.  3.  2020 | | 31 N/A
Tragická nehoda, nebo vražda? Otec Škody Octavia zemřel za podivných okolností

Tragická nehoda, nebo vražda? Otec Škody Oc…

Škoda si v rámci 125letého výročí připomíná klíčové osobnosti vzniku automobilky. V případě Ludvíka Kalmy však nelze kromě vyzdvižení jeho důležité role opomenout i jeho tragický odchod.

18.  3.  2020 | | 43 N/A
Škoda poprvé ukázala Enyaq iV už začátkem měsíce. Nikdo mu ale nevěnoval pozornost

Škoda poprvé ukázala Enyaq iV už začátkem m…

Při oficiálních prezentacích vozů je dobré všímat si detailů. Naposledy se to osvědčilo při premiéře Škody Octavia RS iV – poprvé jste totiž mohli vidět připravované elektrické SUV Enyaq iV.

6.  3.  2020 | | 41 N/A
Nový Ford Bronco odhalen únikem. Má dvě verze, zaútočí na Jeep i Land Rover

Nový Ford Bronco odhalen únikem. Má dvě ver…

Fordu utíkají na veřejnost fotky chystaného SUV a off-roadu rodiny Bronco. Potvrzují se tak informace o dvojici různě zaměřených modelů.

10.  3.  2020 | | 7 N/A
Prohlédněte si ty nejlepší registrační značky na přání. Najdete mezi nimi tu svou?

Prohlédněte si ty nejlepší registrační znač…

Registrační značky na přání jsou v České republice již velice rozšířené. Projděte si galerii těch nejlepších.

1.  4.  2020 | | 26 N/A